Evropského setkání mladých, které pořádá křesťanská komunita Taizé, se...

Evropského setkání mladých, které pořádá křesťanská komunita Taizé, se každoročně účastní desítky tisíc lidí. Letos se scházejí v Praze. | foto: www.taizepraha.cz

Přijíždí 30 tisíc věřících na setkání Taizé, které ocenil i papež

  • 65
Více než třicet tisíc věřících z 65 zemí zamířilo na přelomu roku do Prahy na 37. Evropské setkání mladých Taizé. Unikátní je toto setkání mladých katolíků, protestantů i pravoslavných křesťanů i tím, že velká část poutníků bydlí v hostitelských rodinách, které jim zajišťují ubytování dobrovolně a zdarma.

Komunita Taizé je křesťanské ekumenické společenství klášterního typu. Sídlí ve francouzském Burgundsku a setkání pořádá každoročně. V Praze se koná již podruhé - poprvé bylo na přelomu let 1990 a 1991 na pozvání tehdejšího kardinála Františka Tomáška.

Setkání oficiálně začíná večerní modlitbou ve výstavním areálu v Letňanech. Společné modlitby budou i v dalších dnech tohoto týdne, a to přes den ve sedmnácti kostelech v centru Prahy a večer v Letňanech.

V každém z kostelů bude do pátku kříž společenství Taizé, který namaloval tým umělců pod vedením Matěje Formana. Pro poutníky je připraveno také 22 tisíc kilogramů chleba nebo 100 tisíc mandarinek.

„Komunitu v Taizé dobře znám, před několika lety jsem ji i navštívila. Jedna z věcí, která mě tam nejvíc oslovila, je solidarita a vstřícnost, která je přitom nenucená. Nabídnout někomu ubytování tak bylo vlastně samozřejmé. Budu se účastnit i programu setkání, něco takového se už v Praze nemusí nikdy opakovat,“ říká Věra Žilková, redaktorka iDNES.cz, která také nabídla ubytování poutníkům účastnícím se Evropského setkání mladých.

Modlitby i workshopy. Třeba o podzemní církvi v Československu

Setkání Taizé nedávno ocenil papež František. „Myslím zejména na množství pravoslavných, katolíků a protestantů, kteří se scházejí na mezinárodních setkáních pořádaných komunitou Taizé. A to nikoli proto, že neznají význam odlišností, které nás dosud rozdělují, ale protože dovedou vidět dál a jsou schopni chápat to podstatné, co nás již spojuje,“ uvedl papež. Nejvíce věřících zamířilo do Prahy z Polska, Ukrajiny, Německa, Itálie, Francie, Chorvatska a Běloruska.

Součástí setkání Taizé nejsou jen společné modlitby, ale i workshopy na různá témata. Například o „podzemní církvi“ v době komunismu v bývalém Československu, či workshop nazvaný Jak podporovat vzájemné porozumění mezi věřícími různých náboženství, který povede dominikán z Istanbulu s účastí židovských a muslimských věřících. Další je věnován hledání víry v současných českých filmech, jeden z mnoha dalších zamyšlení jednoho z bratří z Taizé nazvanému „Potřebujeme církev?“ Kompletní program akce i místa workshopů lze nalézt na stránkách www.taizepraha.cz.

Komunitu Taizé založil v roce 1940 bratr Roger, původně Roger Schutz-Marschau, který se na počátku druhé světové války usadil ve Francii. Po okupaci celé Francie strávil dobu do konce války v Ženevě. Do Taizé se vrátil v roce 1944 a během let se k němu přidalo několik mladých mužů. Později se zavázali k životu v celibátu, ve společenství a prostotě.

Bratr Roger, který zemřel v roce 2005, získal mimo jiné Templetonovu cenu. „Ne náhodou se z vesničky Taizé stalo poutní místo i pro mnoho především mladých lidí z naší země. Bratr Roger byl pro mne jedním z duchovních pilířů sjednocující se Evropy,“ napsal po jeho smrti bývalý prezident Václav Havel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video