Strážníci měli ohlídat cestující tramvaje před kapsáři. Nestalo se.

Strážníci měli ohlídat cestující tramvaje před kapsáři. Nestalo se. | foto: MF DNES

Praha nedrží slib: tramvaje jsou plné a strážníci nikde

  • 94
Před začátkem prázdnin sliboval pražský magistrát, že v létě budou ve dvou nejvytíženějších linkách – 9 a 22 – pravidelně jezdit strážníci. To aby ohlídali party kapsářů, díky nimž se těmto linkám říká kapsářský expres. Redaktoři MF DNES nepotkali za celý týden jedinou uniformovanou hlídku.

"Spoje si vybírají namátkově, mohou z tramvaje vystoupit a sledovat podezřelou skupinu,“ vysvětlila mluvčí strážníků Radka Waitová.

Vedení města chtělo kapsářské gangy hlavně odradit. "Hlídky mají působit preventivně,“ zdůvodňoval kontroly náměstek primátora pro bezpečnost Rudolf Blažek.

Žádné speciální týmy však městská policie nevyčlenila. "Je to kombinovaná pěší hlídka, která ve špičce jezdí tramvají,“ popsala systém hlídek Waitová. Zdůraznila, že i tak strážníci zvládají tramvaje kontrolovat poměrně pravidelně.

Jenže ani ve špičce redaktoři strážníka nepotkali. Třeba ve středu mezi třetí a pátou hodinou odpoledne jezdili po trase tramvaje číslo 9 mezi Andělem a Národní třídou.
A výsledek? Jen davy turistů, ale hlídka nikde.

"Tramvaj po trase nejezdí jen jedna, proto nemohou být všude najednou,“ omlouvala chybějící hlídky mluvčí strážníků.

Zloději si počkají, až hlídka přejde
Jenže i když se město už roky snaží kapsáře z městské hromadné dopravy vypudit, krádeží dál přibývá.

"Když zloděj vidí strážníka v uniformě, jen počká, až přejde,“ hledal vysvětlení pro vleklé problémy Blažek a vybídl, aby se do boje proti partám zlodějů více zapojila státní policie, která má větší pravomoci.

Jenže samotní policisté přiznávají, že jsou v boji s kapsáři bezmocní. "Posilujeme týmy, které budou pracovat v turisticky zajímavých lokalitách. Ale i když někoho zatknou, druhý den je zase na ulici,“ řekl náměstek ředitele Zdeněk Bezouška.

Pokud totiž policisté nechytnou kapsáře přímo při krádeži, nemohou mu pak už nic dokázat. A pokud se zadaří, při činu ho chytnou a dostanou před soud, často ho soudce potrestá jen pokutou.

Přitom městská policie nebojuje v létě jen proti kapesním zlodějům. Hlídky se soustředí také na falešné směnárníky, žebráky nebo prostitutky. Až do konce září proto slouží v centru metropole přes padesátka strážníků. V noci jich je třicet.

Když je v tramvaji strážník, cítím se lépe
Od poloviny ledna také kontrolují strážníci ve dvoučlenných hlídkách všech devět nočních tramvajových linek. Spolu se strážníky vyrážejí do nočních tramvají i revizoři – Dopravní podnik si od tohoto kroku sliboval především méně černých pasažérů. - více zde

"Policisty v tramvaji docela vítám. Sice jsem je zatím ani jednou neviděla, že by nějak zasahovali, ale je pravda, že v tramvaji je větší klid a já osobně se cítím mnohem bezpečněji,“ řekla sedmadvacetiletá Linda Zítková.

Jestli však hlídky strážníků pomohou alespoň trochu zkrotit pražské kapsáře, není jisté.

"Evidenci o krádežích vede policie. Bude to tedy možné zjistit až po prázdninách, když navzájem porovnáme statistiky za letošní a loňský rok,“ dodala mluvčí Waitová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video