Senátoři podle zahraničních novin pochopili, že by se Česko mohlo ocitnout v izolaci. Ilustrační foto.

Senátoři podle zahraničních novin pochopili, že by se Česko mohlo ocitnout v izolaci. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Praha natahovala Unii na skřipec, píše o schvalování Lisabonu evropský tisk

  • 9
Evropa si očividně oddechla, když senátoři posvětili Lisabonskou smlouvu. Souhlas "eurofobního" Václava Klause je podle některých komentářů v evropském tisku formalitou, jiní připomínají jeho nezbytnost. Po natahování na skřipec, jak dlouhý schvalovací proces v Česku označil Frankfurter Allgemeine Zeitung, se pozornost obrací k irskému podzimnímu referendu.

Polské listy gratulují Mirku Topolánkovi k úspěchu, který se odrazil v hlasování v Senátu. "Může odejít z čela země se zdviženou hlavou," napsal list Dziennik. "Jeho úspěchem je ratifikace a symbolické vítězství nad prezidentem Václavem Klausem, který se nemalou měrou přičinil o pád české vlády," pokračuje deník.

Topolánka ocenila i Gazeta Wyborcza, která připomněla, že odpůrci v Senátu ještě donedávna měli dost sil, aby ratifikaci zablokovali. "Zdálo se, že jediným člověkem, který může senátory přesvědčit, je odstupující premiér," uvedl deník.

Francouzi zase Topolánkův úspěch připisují metodě zastrašování. "Odstupující český premiér využil stejný recept jako francouzští zastánci (evropské) ústavy v roce 2005: předpověděl potopu v případě záporného hlasování," napsal Le Figaro.

VYPLŇTE KVÍZ

Fandíte Lisabonu?

"Metoda, která se ukázala jako kontraproduktivní v Paříži, naopak dobře zafungovala v Praze, kde konzervativní a euroskeptická většina u moci je nadále dezorientována nuceným sesazením jejího oslabeného vůdce před šesti týdny," pokračoval list.

Le Figaro si zároveň všímá, že definitivní ratifikaci smlouvy v Česku stojí v cestě ještě překážka v podobě opětovné žádosti o její přezkoumání ústavním soudem. A "eurofobní" prezident Václav Klaus hodlá využít nové nejistoty k oddálení podpisu, který je nicméně nezbytný, uzavírá Le Figaro.

Senátoři poslechli europolitický rozum

Německý Süddeutsche Zeitung po schválení Lisabonu napsal, že náš Senát "odvrátil katastrofu". "Evropa si může hluboce oddechnout. Lisabonská reformní smlouva teď má realistickou šanci na to, aby v dohledné době vstoupila v platnost," konstatuje list vycházející v Mnichově.

Z ostrovů

The Guardian (Británie)
Smlouva byla schválena pohodlnou většinou i přes převládající euroskeptickou atmosféru. List připomněl ponižující pád vlády uprostřed předsednictví Unii. "Premiér Mirek Topolánek v sobotu odstoupí poté, co jeho vláda v dubnu padla a vyvolala kritiku evropských politických elit, podle nichž české předsednictví bylo v období řady krizí katastrofou."

Examiner (Irsko)
"Hlasování českého Senátu vložilo odpovědnost za budoucnost smlouvy z velké části do rukou Irska." Částečně ale podle listu osud smlouvy závisí i na tom, zda britská Labouristická strana udrží vládu do skončení ratifikace ve všech zemích.

Politici v Praze podle něj po kličkování poslechli svůj europolitický rozum. "I když ne všichni smlouvu mají rádi, měli příliš velký strach z odpovědnosti za těžký zpětný náraz evropské politiky, odpovědnosti, kterou nést natrvalo by bylo pro malé Česko příliš těžké," tvrdí Süddeutsche Zeitung.

Kromě toho prý čeští senátoři pochopili, že odmítnutí smlouvy by přineslo vážné škody i jejich vlastní zemi. "Česko by se ocitlo v politické izolaci. To má větší váhu než ideologické bolení břicha, které pokaždé dostatečně důkladně živil prezident státu," podotkl list k roli prezidenta Václava Klause.

Praha natahovala EU na skřipec

Všechny listy se shodují, že další vývoj je na dalším malém státě, Irsku. Konzervativní Frankfurter Allgemeine Zeitung v té souvislosti podotkl, že Praha natahovala zbytek Unie na skřipec tím, že reformní smlouvu opakovaně vystavovala hrozbě ztroskotání. "Kdyby smlouva v českém Senátu ztroskotala, nemuseli bychom si už dělat žádné starosti s opakováním referenda v Irsku. Takto ale mohou zastánci projektu čerpat novou naději," napsal FAZ.

Nyní jde podle Süddeutsche Zeitung o to, aby Irové smlouvu v referendu schválili do půlky října, aby mohla být nová Evropská komise povolána už podle nových pravidel. Pokud to Irové nestihnou, mohlo by to reformu EU odsunout nejméně o dalších pět let a to by mohl být její konec, varuje deník.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video