Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Praha nabízí srovnání tří vídeňských umělců

  11:11aktualizováno  11:11
Praha - Především možnost srovnání tří výtvarných velikánů - Gustava Klimta, Oskara Kokoschky a Egona Schieleho - nabízí komorní expozice osmnácti grafických prací a kreseb, které jsou do 16. března vystaveny v Galerii Oskara Kokoschky v Rakouském kulturním institutu na Jungmannově náměstí. Expozice nazvaná Klimt - Kokoschka - Schiele - Trojhvězdí z Vídně kolem roku 1900 zapadá do záměru institutu věnovat ročně jednu výstavu umělci, jehož jméno galerie nese. Tentokrát tedy Kokoschkovo dílo zasazuje do širšího kontextu jeho doby a umělecké tvorby a přináší srovnání s tvorbou jeho dalších dvou velkých současníků.
Biografie malířů čtěte uvnitř.
Dílo Klimta a Schieleho najdete ve fotogalerii.

"Vídeň té doby nebyla hlavním městem Rakouska, ale sídlem rakousko-uherské monarchie a bylo samozřejmostí, že se elita všech zemí tohoto impéria stahovala do císařského města a Vídeň se stala cílem pro každého, jenž měl co říci," píše v předmluvě katalogu k výstavě galerista a odborník v oblasti umění Serge Sabarsky a připomíná komponisty Berga či Mahlera, architekty Wagnera, Loose a Hoffmana či spisovatele Kafku, Rilkeho či Zweiga.

Ve výtvarném umění tvořili jasné trojhvězdí právě Klimt, Kokoschka a Schiele. "Na rozdíl od jiných osobností byli původem pravými Vídeňany. Ve vztahu k městu měli jedno společné - nenávist a láska k Vídni," říká Sabarsky a dodává, že toto město bylo jejich domovem, přesto si zde současně každý z nich prožil krizi, která učinila další setrvání těžkým. Všichni tři museli bojovat s - pro Vídeň té doby typickým - konzervatismem a strachem před vším novým.

Dávat tyto tři umělce jinak do souvislosti je podle Sabarského chybné stejně jako nespravedlivé vzhledem k jejich osobnostem a umělecké individualitě. Jistě však byl o více než čtvrtstoletí starší Klimt jak pro Kokoschku, tak Schieleho objektem velkého obdivu a uctívání.

Přesto měli něco společného - byli vynikající kreslíři, mistry v dovednosti, kterou ovládne jen málokdo. Pouze kreslíř - perem či tužkou - tvoří bezprostředně, spontánně a vzdává se možnosti korektury. "Jak rozmanité jsou malířské techniky těchto umělců, tak naopak podobný je jejich vztah ke kreslení - chybí jakákoliv improvizace a přes spontaneitu je každý list vyzrálý," dodává Serge Sabarsky s tím, že Klimtovy, Kokoschkovy a Schieleho práce na papíře jsou významným přínosem v historii kresby coby samostatné umělecké formy.

Gustav Klimt
Klimt se narodil se 14. července 1862 v Baumgartenu - dnes části Vídně. Studuje na uměleckoprůmyslové škole, v roce 1883 otevírá společný ateliér "compagnie umělců" ve Vídni. V roce 1891 vstupuje do společenství výtvarných umělců Künstlerhaus, o šest let později vzniká nové sdružení umělců Secession s Klimtem na místě prezidenta. V roce 1908 se koná první výstava Secession, Klimtovo dílo se stává terčem kritiky, přesto cestuje po světě, vystavuje v Itálii, Německu, Belgii, Anglii. V roce 1916 se účastní výstavy Spolku rakouských umělců v Berliner Secession, o rok později se stává čestným členem vídeňské a mnichovské Akademie. V lednu 1918 utrpí mozkovou příhodu, v říjnu umírá.

Klimt byl z vídeňského trojhvězdí nejúspěšnější a nejslavnější. Už na Akademii dostává zakázky na veřejné projekty, patří k umělcům bez materiálních starostí. V roce 1894 je pověřen návrhem tří stropních maleb pro aulu nové Vídeňské univerzity a během devíti let vytvoří tři ze svých nejdůležitějších děl - Filosofii, Medicínu, Právo. Obrazy jsou vystaveny, a ačkoliv je mnozí kritikové posuzují pozitivně, mnoho Vídeňanů a nemalý počet univerzitních profesorů je rozhořčeno. Volné, pokrokové Klimtovy nápady, naturalistické akty, nahé objímající se páry či nahá těla těhotných žen jsou pro mnohé nepřijatelné, a mistrovské dílo tedy není akceptováno. Polemika se táhne dlouhá léta a vede k odstoupení jednoho z ministrů, Klimt musí vrátit honorář. Přesto se Klimt pro uzavřenou elitu a pokrokovou společnost stává idolem, ale intrikám čelí až do své smrti.

Oskar Kokoschka
Narodil se roku 1886 v Pöchlarnu na Dunaji, ale své dětství a dospívání prožil ve Vídni. Pocházel z rodiny zlatníka, vystudoval vídeňskou uměleckoprůmyslovou školu. Ve dvaadvaceti vydává svou báseň i s ilustracemi, o rok později má premiéru jeho drama Vražda naděje žen. Pracuje v Berlíně, poté se vrací do Vídně, kde pracuje jako asistent na uměleckoprůmyslové škole, v roce 1913 cestuje po Itálii. O rok později se dobrovolně hlásí do armády. Je těžce zraněn a zotavuje se ve Vídni, Drážďanech, Paříži, kvůli politickému vývoji v Německu a Rakousku přesídluje do Prahy, odkud před okupačními vojsky prchá do Londýna. Stává se britským občanem, vystavuje v Basileji a Curychu V roce 1953 se stěhuje do Villeneuve u Ženevského jezera. V roce 1980 umírá.

Od svých kolegů se Kokoschka odlišuje především tím, že ho vedle malířství zaměstnávala také hudba a literatura. Byl netrpělivý a nikdy uspokojený, pociťoval nutnost nikdy nekončícího poznávání a objevování. V jednom z rozhovorů o sobě řekl: "Jsem mezi světoznámými umělci jediný, který o sobě může říci - nejsem žádný mistr, žádný maestro, jsem věčný začátečník."

Egon Schiele
Schiele se narodil v roce 1890 v Tullnu blízko Vídně v rodině přednosty stanice Adolfa Schieleho a jeho ženy rozené Soukupové z Českého Krumlova. Studuje na Akademii výtvarných umění ve Vídni a seznamuje se s Gustavem Klimtem. Jeho první práce vznikají právě pod vlivem Klimta, o dva roky později si vytváří vlastní styl. V roce 1910 znechucený Vídní cestuje do Krumlova, domovského města své matky, města plného motivů pro jeho obrazy, kde se usadí se svou životní družkou Wally Neuzilovou. Volný životní styl a kresby aktů mladičkých dívek narážejí u krumlovských občanů na odpor. Schiele opouští město. Stěhuje se do Neulengbachu, odkud ujíždí po třídenním trestu ve vězení, nachází ateliér ve Vídni, stává se členem Spolku rakouských umělců, bydlí a pracuje ve svém ateliéru. Po smrti Klimta v roce 1918 organizuje 49. výstavu Wiener Secession, což mu přináší obrovský umělecký i materiální úspěch a množství zakázek. Jeho žena umírá 28. října na španělskou chřipku, osmadvacetiletý Schiele podléhá epidemii 31. října.

Podle vzpomínek Schieleho přítele Ericha Lederera, který byl umělcem často portrétován a měl u něj hodiny kreslení, byl Schiele z mnoha lidí, které poznal, jeden z nejnormálnějších. Tím se obrací proti publikacím o Schielem, jež nazývá analýzami pseudopsychologů. I zobrazování Schieleho coby hladem trpícího umělce je podle galeristy Serge Sabarského chybné. Když mu bylo zatěžko vyjít s penězi, našel prý vždy sběratele nebo kupce svých prací. Ve svém nekomplikovaném životě přesto prožívá Schiele traumatizující zážitek, kdy je na základě obžaloby z únosu a svedení nezletilé držen 24 dní ve vězení a odsouzen ke třem dnům vězení s odůvodněním, že částeč

Gustav Klimt - podobizna

Gustav Klimt: Judita s hlavou Holofernovou (1901)

Gustav Klimt: Polibek (1907-8)

Egon Schiele: Ležící žena v zelených punčochách (1917)

Egon Schiele: Vlastní podobizna (1910)

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Prezidentský kandidát Vratislav Kulhánek na snímku ze srpna 2017.
Kulhánek má nutné podpisy. Chce, aby Češi mohli být na prezidenta opět hrdí

Bývalý šéf automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek získal 23 podpisů poslanců ze šesti stran a může tedy kandidovat na prezidenta republiky. Kandiduje s...  celý článek

První den prezidenta Miloše Zemana v západních Čechách. Návštěva plzeňského...
Část zastupitelů kraje Zemana v Plzni nepřivítala. Rada ho kárala za Krym

Někteří zastupitelé Plzeňského kraje se při slavnostním zahájení návštěvy na krajském úřadě odmítli setkat s prezidentem Milošem Zemanem. Podle nich svými...  celý článek

S ohledem na zeleň se celý projekt nakonec jmenuje Drn, i když pracovní název...
Po Drnu na Národní chce Praha zastavět i další proluky v centru

Praha chce zacelit proluky, které jsou v zástavbě v centru metropole. Mělo by tak přibývat projektů, jako je právě dokončovaný skleněný Drn na Národní třídě....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.