Praha kupuje secesní perlu Bruselu

Praha - Praha kupuje pro svou reprezentaci dům v Bruselu na Avenue Palmerston číslo 16. Podle smlouvy, kterou zástupci magistrátu podepsali v úterý, získá Praha secesní budovu z dílny dvou slavných belgických architektů za 46 milionů franků (asi 41 milionů korun). Do úprav svého sídla, které leží nedaleko ústředních institucí Evropské unie, vloží ještě asi pět až deset milionů korun. „Myslím, že jsme vybrali dobře,“ tvrdil radní Jiří Paroubek, který smlouvu za Prahu podepisoval. Podle něj je to výtečná investice i v případě, že by se Praha časem rozhodla dům prodat. „Prodali bychom jej za mnohem vyšší cenu,“ byl přesvědčen.

Podobně hodnotil koupi i vedoucí pražské mise v Bruselu Zdeněk Werner, který dům našel. Poukazoval na to, že Rakušané dali za menší sídlo zastupitelství pro Vídeň přes padesát milionů franků a tutéž částku museli vynaložit na rekonstrukci.
Paroubek si byl jist, že Praha snadno obhájí až padesát milionů, které na dům vydá. „Budeme blízko unie – předpokládáme, že budeme čerpat z jednoho fondu EU, z ISPA, prostředky na výstavbu infrastruktury. Řádově jde o stovky milionů. Ale dům nebude jen správním či politickým zázemím Prahy, ale zejména jejím zázemím společenským. Máme ambice, aby patřil k bodům kulturního života v Bruselu,“ vysvětlil.

Má to být „pouták na Prahu“ pro podnikatele, politiky i turisty. „Ani lidé, kteří zatím žijí v tomto domě, Prahu neznají – a jsou z té nejvyšší střední vrstvy. O takové lidi bude mít Praha zájem,“ dodal pražský radní.

Dohoda o koupi je jen prvním krokem k vybudování opěrného bodu Prahy. Aby Češi mohli dům využít pro svou reprezentaci, musí získat souhlas Bruselu se změnou jeho určení. To si podle Wernera vyžádá čtyři až pět měsíců. Další měsíc až šest týdnů budou stavební vyžadovat úpravy, zejména v přízemní části domu.

Ta by měla být propojena se zahradou tak, aby vznikl jednotný prostor, využitelný pro vernisáže výstav a pro různé společenské akce. Další dvě patra se mají upravit, aby je bylo možné využít k ubytování návštěv z Prahy a pro pracovníky mise.

Úpravy provede belgická firma. „Vypíšeme výběrové řízení tady a zde se vybere, kdo to udělá,“ řekl pražský radní. Rekonstrukci už bude platit magistrát, protože tou dobou by už měla být splacena celá kupní částka.

Praha zatím složila deset procent kupní ceny, zbytek dostane dosavadní majitel po souhlasu bruselské radnice se změnou určení domu. Kdyby ji radnice nepovolila, je možné smlouvu bez jakékoli finanční ztráty vypovědět.

Dům na Avenue Palmerstone 16, od nějž je do Rady EU i do sídla její „vlády“ jen pět minut pěšky, je oním domem, jenž v létě vyvolal na pražské radnici spory. „Zpočátku nebylo možné srovnat ho s jinými objekty,“ uvedl Paroubek. Když pražští radní dostali od Wernera další nabídky, shodli se na tom, že ten první tip byl nejlepší.

Koupě domu asi změní i situaci šéfa pražské mise Wernera. Ten měl dosud smlouvu s Prahou do konce roku. „Jeho hlavním úkolem bylo opatřit tento dům. To se stalo a já předpokládám, že jeho smlouva bude bez problémů prodloužena,“ uvedl radní Paroubek.

Dům stojí v části Bruselu, která byla už v 16. století oblíbeným sídlem belgické šlechty. Z té tu dnes mnoho nezbývá – vystřídala ji zámožná buržoazie. Ulice získala dnešní podobu na přelomu století, kdy zdejší domy stavěli nejslavnější architekti Belgie – Henri van Velde, Georg Brossman, Victor Horta. První dva stavěli i „pražský dům“. Jen o dvě čísla dále stojí výtvor Victora Horty, který byl před dvěma týdny zařazen do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Interiér jedné z místností budovy, v jejíž části se nyní nalézá zubní klinika. (28. srpna 2000)

Čelo domu v Bruselu, ve kterém bude sídlo města. (28. srpna 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video