Legerova ulice je jednoznačně nejšpinavějším místem v Praze.

Legerova ulice je jednoznačně nejšpinavějším místem v Praze. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Praha horší než Ostrava. V Legerově ulici se lidé dusí nejvíc v zemi

  • 294
Nejnovější výsledky měření meteorologů ukázaly, že pražská Legerova ulice byla loni nejzamořenější ulicí v celé republice. Život v této ulici je o zdraví. Příliš nepomohlo ani její zúžení o jeden jízdní pruh.

Když se Jaromír Novák v 80. letech dvacátého století přestěhoval na Vinohrady do Legerovy ulice, byl šťastný. Vrátil se do míst svého dětství. "Narodil jsem se tu a vyrostl. Tenkrát tu byla všude zeleň, o kousek dál stálo koupaliště," vzpomíná muž, který je dnes už v důchodu.

Obrázek z jeho mládí je však už dávno minulostí. "Dnes je to tu peklo," stěžuje si Novák.

Kvůli hluku se nevyspí a neustálý zápach z výfuků desítek tisíc aut, jež tudy denně projedou, mu nedovoluje ani vyvětrat. "V září bychom měli dostat nová okna," těší se. "Ale i kvůli tomu jsme museli sepsat petici, abychom město dotlačili alespoň k tomu," stěžuje si důchodce.

NEJŠPINAVĚJŠÍ MÍSTA prahy

1. Legerova (Praha 2)

2. Svornosti (Praha 5)

3. Sokolovská
(Praha 8 a 9)

4. Řeporyje (Praha 13)

5. Šrobárova (Praha 10)

6. Vysočany (Praha 9)

Bydlení v Legerově ulici je podle místních zkrátka jen pro silné povahy. A také pro hazardéry se zdravím. Legerova ulice patří dlouhodobě k ulicím s nejhorším ovzduším v Praze.

Je tu hustý provoz a navíc se tu kvůli vysokým domům špatně čistí vzduch. V závěsu za "Legerkou" jsou ulice Svornosti, Sokolovská a dusí se i Smíchov a Řeporyje.

Vyšší riziko nemoci

"Je to důsledek automobilové dopravy," potvrzuje Jana Ostatnická z Českého hydrometeorologického ústavu. Přitom právě kvůli tomu, aby se ovzduší v Legerově ulici zlepšilo, nechala městská část Praha 2 loni na jaře zúžit ulici o jeden jízdní pruh. Jenže jak data loňského měření ukázala, auta, která se v ulici neustále "štosují", sice méně práší, ale o to víc zamořují vzduch oxidy dusíku.

"Jaký vliv na to mělo zúžení ulice, se dá však jen těžko odhadnout," upozorňuje Ostatnická. Měření je totiž vždy ovlivněno mimo jiné i počasím, které v daný rok panuje.

Pobyt v takto zamořeném prostředí přitom znamená hrozbu nejen pro starší lidi, ale i pro děti a potížím se nevyhnou ani dospělí. "Dlouhodobý pobyt v takovém prostředí může zhoršit zdravotní stav lidí s dýchacími obtížemi či u kardiaků," upozorňuje Helena Kazmarová ze Státního zdravotního ústavu.

Dospělí pak mohou kašlat a i běžná onemocnění, jako je chřipka, se u nich mohou léčit obtížněji. "Problémy mají i malé děti, protože prach sedá k zemi a děti ho tak více vdechnou," upozorňuje náměstkyně ředitelky České inspekce životního prostředí Eva Rychlíková. Těhotné ženy pak riskují, že jejich děti budou alergické.

"Vysoká koncentrace prachových částic má vliv i na délku života. V Evropě je prokázáno, že dlouhodobý pobyt v takovém prostředí může zkrátit život o měsíce až o rok," dodává Helena Kazmarová ze Státního zdravotního ústavu.

A špatné životní prostředí se samozřejmě odráží i na cenách bytů. "Byt jsme tu dostali od města. Nájem je tu kvůli zhoršeným životním podmínkám nižší o 10 korun za metr čtvereční. Ale ta cena není adekvátní ani náhodou," shodují se mladí novomanželé, kteří se na Vinohrady přestěhovali před několika měsíci.

Prodat byt v Legerce? Problém...

Problémy prodat tu byty či kanceláře mají i realitky. "Je tu obrovský hluk a problém zaparkovat. Oproti pražskému standardu tu musíme snižovat cenu, a i tak je problém nějaký byt prodat či pronajmout," stěžuje si například mluvčí realitní kanceláře Sting Adéla Majerová.

Městská část Praha 2 si je problémů, jež obyvatele Legerovy ulice sužují, vědoma. A snaží se proti nim bojovat. "Chtěli bychom, aby za Nuselským mostem byl semafor. Auta by tu potom nestála a na takzvanou zelenou vlnu by plynule projížděla," vysvětluje místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek.

Kromě toho se objevily i plány vést Legerovu ulici podzemním tunelem. "Šlo by to, ale my jsme spíše pro variantu utlumení dopravy v této ulici," dodává Vondrášek.

Desetitisíce aut udělala z Legerovy ulice nejšpuinavější místo v Česku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video