Tycho Brahe (1546-1601), nedatovaný portrét

Tycho Brahe (1546-1601), nedatovaný portrét | foto: Profimedia.cz

Praha dala Dánům týden na prozkoumání ostatků Tycha Braha

  • 12
Pražský magistrát povolil dánským vědcům otevřít hrob významného astronoma Tycha Braha v Týnském chrámu a zkoumat jeho ostatky. Dánští archeologové přijedou zřejmě na podzim. Vědci chtějí analyzovat kosti, vlasy a zbytky textilií, aby si ověřili, zda Brahe zemřel na ledvinové kameny, nebo byl otráven. Mají na to pouhý týden.

Astronomovo tělo by mělo být z hrobu vyjmuto v listopadu. "Oficiální vyjádření dánské strany nemáme, ale již jsme je oslovili, aby nám sdělili termín. Podle neoficiálních informací přijedou na podzim," potvrdil iDNES.cz. Štěpán Filipec z Týnského chrámu, kde slavný astronom leží.

Podle Filipce mají vědci na výzkum jen jediný týden, tuto lhůtu jim dal magistrát. Mluvčí Jiří Wolf ale lhůtu nepotvrdil. "Zatím nevíme, jak dlouho bude výzkum probíhat," uvedl jen.

O povolení už dlouho usiloval archeolog Jens Vellev z Aarhuské univerzity. Nyní se Dánům povedlo získat. "Magistrát vydal souhlasné stanovisko 15. ledna. Nyní se musí utvořit pracovní skupina, která určí přesný začátek prací i veškeré podrobnosti," doplnil Wolf.

Výzkumný tým podle něj smí na místě odstranit náhrobní desku i prolomit otvor v klenbě hrobky. "Dále mohou například zadokumentovat prostor, otevřít zinkovou rakev a prozkoumat ostatky astronoma, jeho hrobku i ostatky jeho ženy, která byla na místě také pohřbena," dodal Wolf s tím, že po výzkumu musí být ostatky navráceny do hrobky a vše uvedeno do původního stavu.

První výsledky mohou být do měsíce

S Dány budou spolupracovat archeologové z pražského Památkového ústavu, odborníci z Národního muzea i experti na raně novověké textilie.

"Zatím se domlouvá veškerá spolupráce a podrobnosti. První výsledky z exhumace bychom měli mít do měsíce od výzkumu. Pak bude záležet na odbornících. Ale to, jak Tycho Brahe zemřel, bychom se měli dozvědět do půl roku od exhumace," uvedl pro Českou televizi archeolog Zdeněk Dragoun.

Dány zajímá především způsob smrti slavného astronoma, který působil na dvoře císaře Rudolfa II. Habsburského. Mají totiž podezření, že ho někdo zavraždil na příkaz dánského krále Kristiána IV. Historik Peter Christensen nedávno překvapil veřejnost objevem deníku údajného Brahova vraha. Měl jím být švédský šlechtic Erik Brahe, vzdálený příbuzný vědce.

Slavný astronom byl doteď považován za oběť shody okolností, předpokládá se, že za jeho smrt může otrava při alchymistických pokusech nebo selhání ledvin. - čtěte také Dánové chtějí v Praze zkoumat ostatky Tycha Braha, prý ho zavraždil král

Tycho Brahe

Narodil se 14. prosince 1546 v Dánsku, zemřel 24. října 1601 v Praze. Původně se jmenoval Tyge Ottesen Brahe. Byl významným dánským astronomem, astrologem a alchymistou. Vytvořil originální kosmologickou teorii, podle které je sice Země středem vesmíru, ale kolem ní obíhá jen Slunce a Měsíc. Ostatní planety obíhají kolem Slunce. Vytvořil tak kompromis mezi geocentrickou teorií Ptolemaia a teorií heliocentrickou Mikuláše Koperníka.
Podle pověsti zemřel Brahe na protržení močového měchýře při pozorování zatmění slunce nebo proto, že ze společenských důvodů nemohl vstát od hostiny dříve než císař. Dnes se teorie o jeho smrti spíše přiklání k tomu, že měl nějakou ledvinovou chorobu a nebo podlehl otravě rtutí u svých alchymistických experimentů.
Pohřben byl na pražském Starém Městě v kostele Panny Marie před Týnem u Staroměstského náměstí. V roce 1901 byly jeho ostatky vyzvednuty, prozkoumány a uloženy do nové rakve na stejném místě. Dánové o jeho opětovnou exhumaci požádali v roce 2009.

Zdroj: Wikipedie


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video