Čekací doba na domov se liší podle toho, kdy si člověk žádost podá

Čekací doba na domov se liší podle toho, kdy si člověk žádost podá | foto: Profimedia.cz

Praha chystá body pro žadatele o domov důchodců

  • 1
Pražský magistrát chystá nová kritéria pro zařazování lidí do domova důchodců. Nový systém by měl upřednostňovat zájemce podle jejich životní situace a zdravotního stavu. Senioři budou dostávat body, na jejichž základě se rozhodne, kdy a zda vůbec do domova nastoupí.

O nástupu do domova pro seniory bude rozhodovat například výše příspěvku na péči, věk, sociální potřebnost nebo osamělost žadatele. Speciální komise by také měla posoudit kvalitu jeho bydlení, zdravotní stav nebo jestli není vystaven domácímu násilí.

"Stanovili jsme tři kritéria, ve kterých má nový žadatel šanci získat po deseti bodech. Na jejich základě pak bude umístěn do městského zařízení," sdělil radní pro sociální oblast Jiří Janeček.

Návrh musí ještě schválit Rada hlavního města Prahy. Pokud projde, bude platný pro všechny domovy důchodců, které hlavní město spravuje.

Tisíc zájemců v jediném domově
Jedním z nich je i Domov důchodců Háje. "Evidujeme přes tisíc žádostí o zařazení do našeho domova důchodců. V současnosti postupujeme tak, že respektujeme pořadí, ve kterém jsme žádosti přijali. Podle toho pak nové klienty vyzýváme k nástupu," řekla iDNES.cz ředitelka domova Miloslava Žižková.

Jak probíhá takové "přijímací řízení" do městského zařízení pro seniory? "Zájemce by si měl nejprve požádat o příspěvek na péči, pokud ho už nepobírá. Je důležité prokázat, že se žadatel o sebe nedokáže postarat," vysvětlila Žižková. Pak už stačí jen vyplnit žádost, dodat posudek lékaře a čekat.

Čekací doba se liší podle toho, kdy si člověk žádost podá. "Nelze přesně říci, jak dlouho se čeká. Někdo si podá žádost třeba v šedesáti. My ho vyzveme, ale on se ještě cítí dobře a nástup i několikrát odloží. Na druhou stranu jsou tu lidé, kteří nemyslí dopředu a žádost si podají, až když péči opravdu potřebují," podotkla Žižková.

V takovou chvíli se senior dostává do svízelné situace, protože na vyřízení žádosti může čekat třeba půl druhého roku. Jedinou nadějí se pro něj stane sociální výbor, který může při přihlédnutí k vážnému zdravotnímu stavu rozhodnout o dřívějším nástupu.

Důchodce zhodnotí komise
Podle nového návrhu by měl takový důchodce přednostní právo na nástup automaticky. "Když se bude posuzovat momentální situace člověka, půjde určitě o lidštější pohled na danou situaci," řekla Žižková.

Radní Janeček dodal, že na regulérnost procesu bude dohlížet pracovní skupina, která bude schvalovat nového klienta, popřípadě jeho náhradníka. "Tento proces by měl také korespondovat s charakterem uvolněného místa v domově seniorů,“ sdělil.

Míst je ale v současnosti nedostatek. "Realita je, že nemohu předpokládat, kolik lidí nám zemře, a kolik míst se tedy uvolní. O naše klienty se staráme tak, abychom jim maximálně prodloužili život. Máme tu i dva, kterým je sto let," uzavřela Žižková.

Pokud návrh projde, mohla by nová pravidla pro přijímání žadatelů o domov důchodců začít platit od května. Do té doby se žádosti posuzují podle stávající normy.


Pravidla pro přijetí do domova důchodců

Výběr některých kritérií z návrhu

1) Příspěvek na péči: 4-10 bodů
2) Osamělost (žije sám bez podpory a pomoci blízkých): 0-2 bodů
     Bytové podmínky (druh bydlení, umístění, velikost, beriérovost): 0-2 bodů
     Krizová situace (úmrtí partnera, zhoršení zdravotního stavu, nucené vystěhování,domácí násilí a zneužívání): 0-3 bodů
     Zdravotní stav (ležící žadatel, inkontinence, opakovaný pobyt ve zdravotnických zařízeních): 0-3 bodů
3) Věk: 1-10 bodů


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video