Král Karel IV.

Král Karel IV. | foto: Archiv MF DNES

Praha chce po Landovi hymnu o Karlu IV. Studenti historie protestují

  • 708
Příští rok Česko oslaví výročí 700 let od narození Karla IV. V Praze u této příležitosti vznikne muzeum v domě U Zlatého prstenu. Radnice navíc přišla s nápadem, aby oslavy měly vlastní hymnu. Má ji složit zpěvák Daniel Landa. Proti tomu se však ohradil Spolek studentů historie z Univerzity Karlovy.

Nápad na rockovou hymnu představil minulý týden radní pro kulturu Jan Wolf z KDU-ČSL. Oslavy spojené s Karlem IV. podle něj nemají být jen pro osoby se zájmem o historii, mají zaujmout i další.

„Aby to nebylo úplně konzervativní, tak je tu nápad, že oslavy budou mít jakousi hymnu. Oslovili jsme člověka, který je nonkonformní, na druhou stranu hodně akcentuje historii naší země. Jde o Daniela Landu,“ řekl Wolf deníku Metro.

Daniel Landa

Radní zpěváka sám oslovil. Hudbu a slova nové písně už Wolf slyšel a ohodnotil je jako zajímavé.

Konečné rozhodnutí, zda se hymna skutečně využije, však ještě nepadlo. Proti nápadu, aby Landa složil hymnu o Karlu IV., se postavil Spolek studentů historie z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

„Velmi nás znepokojila informace, že by měl Daniel Landa skládat „hymnu“ k výročí narození císaře Svaté říše římské Karla IV. Daniel Landa je známý svým blízkým vztahem ke krajní nacionalistické pravici. Byl hlavní postavou skupiny Orlík, jejíž texty byly v té době otevřeně nesnášenlivé a rasistické. Od této skupiny se stále neodstřihl, jak se někde tvrdí,“ uvedl v otevřeném dopise radnímu Wolfovi předseda spolku Daniel Ort.

Podle studentů se musí k popularizaci historie přistupovat opatrně a dbát na hodnoty, které se tím vědomě či nevědomě zprostředkovávají. „Je smutné, že 70 let po hrůzách, které etnický nacionalismus způsobil, etnický nacionalista skládá písně pro pražský magistrát,“ uvedl Ort v závěru svého dopisu, který zveřejnil na facebookových stránkách skupiny.

V muzeu budou exponáty z Česka i ze zahraničí

Do nového Muzea Lucemburků, které se už na podzim otevře v domě U Zlatého prstenu, zapůjčí exponáty až čtyři desítky institucí ze všech 14 krajů. „Expozice má představit Karla IV. jako fundátora (zakladatele) a mecenáše,“ řekl prorektor Univerzity Karlovy, která chystá k výročí také vlastní akce, Jan Royt. Ukáže jeho koncepci rozvoje Prahy, osobu Karla IV. i každodennost té doby. Výstava má být „decentně interaktivní“ a přístupná pro celou rodinu.

Například z muzea v Polné půjčí do Prahy dřevenou sochu svaté Kateřiny, která byla vladařovou nejoblíbenější světicí, ze 14. století. O dalších exponátech se jedná i ze zahraničí, například z Kaliningradu, který je nejsevernějším místem, které Karel IV. při svých cestách navštívil.

K výročí chystá své akce také Univerzita Karlova, kterých se mají účastnit nejvyšší představitelé státu. „Do Karolína budou pozváni zástupci šlechtických rodů, které jsou spjaté s Karlem IV. Například lucemburský vévoda, Lichtenštejnové a královské rody z Evropy,“ řekl Jan Royt. Karel Habsburský-Lotrinský už dokonce přislíbil svou účast.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video