Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš Procházka, MAFRA

Praha propadla v testu poctivosti. Víc peněženek se vrátilo i v Indii

  • 351
Naprostou většinu ztracených peněženek si v Praze nechá jejich nálezce. Ukázal to nový test časopisu Reader's Digest, který zkoumal poctivost obyvatel různých světových metropolí. Pražané vrátili jen tři z dvanácti peněženek, které redaktoři rozmístili do různých koutů města.

"Snažili jsme se vyhnout turistickým místům, aby peněženky opravdu našli místní," vysvětlil iDNES.cz šéfredaktor českého vydání časopisu Pavel Bartošek. Trojice peněženek se tak objevila na pražském Spořilově, další tři na Vinohradech. Kromě obytných čtvrtí se časopis zaměřil i na obchodní centra, peněženku tak bylo možné najít třeba v OC Palladium nebo v Paláci Flora.

Každou ze 192 peněženek, které se rozhodl časopis rozmístit po světě, naplnili redaktoři vizitkami a slevovými kartami, nechyběly ani rodinné fotografie a kontaktní telefonní číslo. Nejdůležitější byly ovšem samozřejmě peníze. Pokud nálezce peněženku nevrátil, polepšil si o tisíc korun (v měně daného státu).

Poctivost obyvatel

Podle počtu vrácených peněženek. V každém městě jich časopis nechal dvanáct.

1. Helsinky (11)
2. Bombaj (9)
3-4. Budapešť, New York (8)
5-6. Amsterdam, Moskva (7)
7-8. Berlín, Lublaň (6)
9-10. Londýn, Varšava (5)
11-13. Bukurešť, Rio de Janeiro, Curych (4)
14. Praha (3)
15. Madrid (2)
16. Lisabon (1)

Výsledky jsou pro Prahu nelichotivé. Zatímco ve finských Helsinkách se ze dvanácti peněženek hned jedenáct vrátilo majitelům, v ulicích českého hlavního města jich devět nenávratně zmizelo a do redakce se vrátily jen tři.

Hůř než Praha dopadli jen obyvatelé Pyrenejského poloostrova, na chvostu žebříčku skončil Madrid a portugalský Lisabon. Poněkud překvapivě může znít, že Prahu v testu porazila i rumunská Bukurešť. "Na Rumuny se leckdo dívá jako na zloděje a cikány, ale teď se ukázalo, že jsou vlastně poctivější než my," komentoval to šéfredaktor Bartošek.

Peněženku nevrátil ani řidič tramvaje

Před šesti lety přitom Praha v obdobném testu nedopadla vůbec špatně. Když redaktoři téhož časopisu "poztráceli" po světě 960 mobilních telefonů, ukázali se Pražané jako poměrně poctiví. Česká metropole tehdy obsadila osmé místo, nechala za sebou i Londýn a Paříž (více o testu čtěte zde).

Během letošního testu byly všechny peněženky pod neustálým dohledem, redaktoři proto mohli zaznamenat řadu kuriózních situací. Například ve švýcarském Curychu našel jednu z peněženek řidič tramvaje místního dopravního podniku.

Ačkoli jeho zaměstnavatel právě pro tyto případy provozuje oddělení ztrát a nálezů, peněženka zmizela v řidičově kapse a slehla se po ní zem. Město přitom všem svým občanům doporučuje, aby veškeré nalezené předměty odevzdávali právě řidičům MHD.

Podobně překvapivé výsledky přinesl mimochodem před třemi lety i test MF DNES, která odevzdávala peněženky na české policejní služebny. Přestože mají policisté jejich přijímání a vracení majitelům v popisu práce, každou pátou peněženku druhý den zapřeli (více o záhadě policejního šuplíku zde).

Nerozhoduje věk, pohlaví ani bohatství

V ulicích slovinské Lublaně se zase strůjci testu přesvědčili, že na poctivosti nálezců nehraje žádnou roli ani jejich životní úroveň. Jednu z peněženek tam objevil elegantní padesátník. Jelikož se dal okamžitě do telefonování, redaktoři očekávali šťastný konec. Když ovšem hovor skončil, zastrčil nálezce peněženku do kapsy a odjel ve své Mazdě CX-5.

O tom, zda se ztracená peněženka vrátí majiteli, nerozhoduje ani věk a pohlaví nálezce. Ve dvou městech na sebe podle redaktorů Reader's Digest sice významně upozornily ženy, v každém z nich ale z jiných důvodů. Ve Varšavě měly na svědomí všechny nevrácené peněženky, v Lublani jich naopak vrátili pět ze šesti.

Ze 192 nastražených peněženek se jich do redakce nakonec vrátilo celkem 90, tedy necelá polovina. "Je vážně povzbudivé vidět, že po světě běhá tolik poctivých lidí," říká k tomu Raimo Moysa, šéfredaktor mezinárodních edic Reader's Digest. Kompletní výsledky testu včetně dalších zajímavých zjištění publikuje časopis ve svém příštím čísle, které vychází 1. října.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video