Pracují pro premiéra a umí toho využít

  • 35
Pracují pro premiéra i pro soukromé firmy. A své vazby se Stanislavem Grossem dávají rádi na odiv. Jejich byznysu to prospívá. Oficiálně se to jmenuje "krizová komunikace". Andrej Surňak a jeho agentura Crane Consulting na ni má s ČSSD smlouvu od července do konce roku.

A to je vše, co se lze oficiálně o vztahu Surňaka se sociální demokracií a zejména premiérem Stanislavem Grossem dozvědět.

Mnoho příkladů však ukazuje, že ona "krizová komunikace" znamená především nekontrolovatelné propojování nejvyšší politiky s byznysem.

Osmatřicetiletý bývalý novinář Surňak má dnes pověst jednoho z nejvlivnějších mužů v zemi. Svůj image "tajemného muže, který to umí s Grossem", se nesnaží nijak mírnit. Naopak. Dobře ví, že je to pro něj jedinečná investice.

"Já skutečně nevím, proč se se mnou lidé scházejí, spousta mi jich volá sama. Je to taková gloriola kolem mě," řekl Surňak letos v červenci časopisu Týden.

Problém je v tom, že není možné oficiálně zjistit, jak Surňak svou "gloriolu" využívá. Seznam dalších klientů jeho agentury je přísně tajný, a není tedy možné ověřit, kdo všechno má díky Surňakovi exkluzivní přístup ke Grossovi.

"Agentura Crane nás ujistila, že v době práce pro ČSSD nemá jiného klienta," tvrdí mluvčí Lidového domu Lucie Orgoníková. Jenže tomu tak nebylo vždy a Surňak to ani nezapíral.

V dubnu Právu řekl: "Naši klienti jsou společnosti, které něco chtějí od státu tam, kde má stát nějaký vliv. Hledají někoho, kdo jim poradí. K tomu potřebujete informace, vztahové znalosti a otevřené dveře."

A že známost s premiérem dveře otevírá na obě strany, potvrzuje i další lobbista - poradce v okolí Grosse Miroslav Forman: "Můj vliv je dán tím, že si mnoho lidí myslí, že ten vliv mám," říká Forman.

Jdu jménem Grosse
V některých případech navíc není jasné, koho právě Surňak zastupuje: Grosse, ČSSD, nějakou její část či své tajemné klienty?

Typickým příkladem je Surňakova jarní akce, při níž se snažil přesvědčit lidovce, aby podpořili takovou verzi zákona o TV poplatcích, která by byla výhodná pro soukromé televize.

Problém byl v tom, že Surňak podle svědectví šéfa lidoveckých poslanců Jaromíra Talíře přišel vyjednávat "jménem ČSSD", ačkoliv oficiálně stranické stanovisko znělo úplně jinak. Surňak tehdy odmítl cokoliv vysvětlovat a Gross jen odtušil, že Surňaka za nikým neposílal.

Bývalý Grossův tajemník Zdeněk Šarapatka, který nedávno za nejasných okolností musel Úřad vlády opustit, tvrdí, že vliv Surňaka a spol. na Grosse roste a má dopad i na klíčová politická rozhodnutí. Jako příklad Šarapatka uvádí Grossův červnový nástup do čela ČSSD i vlády místo Vladimíra Špidly.

Stanislav Gross se pověstem o vlivu svých "stínových poradců" brání. "Rozhodně nemám pocit, že by mi přerůstali přes hlavu," tvrdí. "Kolem významného politika se ale vždy točí spousta lidí, kteří mají touhu zvyšovat svou důležitost."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video