Kimovi černí baroni dřou v horách, maso vidí jen na vůdcovy narozeniny - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kimovi černí baroni dřou v horách, maso vidí jen na vůdcovy narozeniny

  18:51
Budíček ve čtyři hodiny ráno a před snídaní ještě do práce. Bývalý vězeň severokorejského pracovního tábora 607 detailně popsal režim, ve kterém žijí trestanci z řad armády. Z polí si prý do tábora nesmějí vzít ani kamínek, aby s jeho pomocí nemohli spáchat sebevraždu.
Hranice mezi Severní a Jižní Koreou. Ilustrační foto.

Hranice mezi Severní a Jižní Koreou. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Pro čtyři stovky lidí v pracovně-výcvikovém táboře číslo 607 začíná každý den stejně. Ve čtyři hodiny ráno se rozhouká siréna a vyžene je z ubikací na nástup. Až skončí letošní zemědělská sezóna, budou si moci dvě hodiny přispat. Hned po budíčku se každopádně musí rozdělit do pracovních čet a vyrazit vstříc celodenní dřině.

Kimovy tábory

Severní Korea provozuje hned několik typů trestaneckých táborů.

Politicky „nespolehliví“ občané končí i s širokým příbuzenstvem v koncentračních táborech, kde do smrti tvrdě pracují.

Organizace Human Rights Watch upozornila také na existenci pracovně-výcvikových táborů, kde si kratší tresty odpykávají třeba Severokorejci, kteří bez povolení cestovali. Podobné menší tábory fungují v každém okrese.

O existenci speciálních táborů pro vojenský personál se HRW poprvé dozvěděla v roce 1998 od bývalého pohraničníka, který podle svých slov strávil sedm měsíců v Táboře 606. Již v minulosti upozornila, že fungují právě v Jižním Pchjonganu.

„Občas se stane, že někdo už během ranních prací zkolabuje kvůli hladu nebo anémii,“ vzpomíná pro server DailyNK.com jeden z bývalých vězňů. Pod podmínkou anonymity popsal, jak vypadá život za ostnatým drátem a pod neustálým dohledem bachařů na strážních věžích.

Tábor 607 nepatří mezi typické severokorejské lágry, kam se zavírají političtí vězni spolu s příbuznými až do třetího pokolení. V hornaté provincii Jižní Pchjongan vězní Kim Čong-unova armáda své vojáky, kteří se dopustili méně závažných přečinů. Na rozdíl od trestanců v běžných pracovních táborech mají naději na propuštění, většinou odejdou během dvou let.

Kdo nemá na úplatek, skončí v dolech

O to intenzivnější je pracovní nasazení a vymývání mozků. Brány tábora musí opouštět „napravení“ pracanti bezmezně milující vůdce.

Hned od rána proto začínají převážet na trakaři hromady písku, plít záhony a sbírat kamení. Skupiny muklů se během rána prostřídají u snídaně a hromadně se osprchují.

Pak trestanci nastupují ke svému hlavnímu zaměstnání. Část z nich odchází pracovat na přísně střežená pole, v hornatém terénu obhospodařují desítky hektarů půdy. Další míří kácet stromy do nedalekých lesů, nejtěžší práce však na vězně čeká v okolních dolech.

„Pěstování zeleniny a péče o dobytek jsou mezi trestanci velmi žádané, protože nejde o tak namáhavou práci. Nechat se zařadit do jedné z těchto dvou skupin je však obtížné, jsou k tomu potřeba velmi dobré kontakty nebo závratně vysoký úplatek,“ popisuje bývalý obyvatel tábora. Malá skupina dřevorubců, které dozorci rekrutují z řad nejvýkonnějších horníků a zemědělců, má zase v lesích určitou šanci dostat se nepozorovaně do styku s místními vesničany.

Maso jen na Kimovy narozeniny, nebo když pojde kráva

„Když se vězni po celodenní tvrdé práci vracejí do tábora, dozorci jim důkladně prohledají kapsy. Nemohou si přinést ani jediný kámen, aby ho nemohli použít ke spáchání sebevraždy,“ líčí někdejší trestanec. Personál tábora večer všechny pracanty přepočítá podle seznamu. Pokud někdo chybí, v táboře je vyhlášen poplach. Desítky strážců z okolních polí pak pročešou celou horskou oblast.

Tábory větší než Osvětim

Jídelní lístek se v táboře takřka nemění. Každý z obyvatel dostane misku rýže s kukuřicí, případně polévku z bílé ředkve. Pouze na dubnový den Slunce, kdy Severokorejci slaví narozeniny „věčného prezidenta“ Kim Ir-sena, je připravena sváteční tabule s hovězím masem.

Kousky hovězího vězňům táboroví kuchaři naporcují ještě tehdy, když některá z chovných krav onemocní a pojde.

„Během mého pobytu se jednou stalo, že jsem celý týden dostával jen brambory,“ vzpomíná bývalý trestanec na další obměnu večerní nabídky. Potřebnou energii na další den těžké práce z oficiálních přídělů prý není šance načerpat. Velká část jeho spoluvězňů by údajně nejspíš zemřela hlady, kdyby jim ze svých už tak nuzných zásob nenosili jídlo příbuzní.

Bez lásky ke Kimovi se z tábora nehnete

„Práce a tvrdá disciplína se snáší těžce, ale všechno to bledne ve srovnání s neutichajícím a krutým hladem, na který si vzpomínám. Když mladí kluci dostanou hrstku rýže a třináct hodin denně dřou v dolech nebo na farmách, zdá se vám, jako kdyby se nebe i země kolem vás točily. Jako kdybyste byli neustále na pokraji mdlob,“ líčí někdejší vězeň.

Do KLDR přijela někdejší první dáma Soulu

Na soukromou návštěvu KLDR se vydala někdejší první dáma Jižní Koreje I He-ho, vdova po prezidentovi Kim Te-džungovi.

Její manžel Soulu vládl v letech 1998 až 2003. Na přelomu tisíciletí vedl mezikorejské mírové rozhovory, za což tentýž rok dostal Nobelovu cenu za mír. Jeho setkání s tehdejším severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem vedlo k dočasnému oteplení vztahů mezi Severní a Jižní Koreou.

"I vyslovila naději, že obě Koreje mohou utišit bolest a rány ze 70 let trvajícího korejského rozdělení a podporovat usmíření a spolupráci," uvedl mluvčí Kim Te-džungova mírového centra, které návštěvu bývalé první dámy organizuje.

Příbuzní trestanců mohou do tábora zavítat jednou za měsíc. Jde o jednu z mála výhod, kterou mají vojáci z Tábora 607 oproti vězňům z ostatních lágrů, jejichž rodiny obvykle stihl stejný trest jako samotné hříšníky.

Přinesou-li svému vězněnému bližnímu nějakou rýži nebo kukuřici navíc, trestanec si ji může sníst během zvláštní přestávky a často se prý podělí i s kolegy, které tak mnohdy zachrání před vyhladověním.

Návštěvníci, kteří vážili dlouhou cestu do hor Jižního Pchjonganu, mohou se svými blízkými mluvit předepsaných deset minut. Když čas vyprší, o případném prodloužení návštěvy rozhoduje finanční obnos nabídnutý šéfovi dozorců.

Hlavním cílem tábora však není nechat neposlušné vojáky zemřít hlady. Trestanci tráví několik hodin denně na „lekcích loajality“, kde sborově zpívají písně oslavující Kim Ir-sena i jeho potomky. Personál tábora se ze všech sil snaží vymýtit z jejich mysli všechno, co by ohrožovalo jejich lásku k Pchjongjangu a Korejské straně práce.

Brány pracovně-výcvikového tábora může opustit jen vzorný voják, který sní o jediném: Oddaně sloužit Kim Čong-unovi v boji proti jižním sousedům i imperialistům ze Západu.

Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Sražení matky s kočárkem má tragickou dohru. Žena po roce v nemocnici zemřela

Vážná dopravní nehoda z loňského května, při které řidič porsche v pražských Vysočanech srazil maminku vedoucí kočárek, má tragickou dohru. Žena po takřka ročním pobytu v nemocnici před několika dny...

Zavraždil tři taxikáře, unikal dva roky. Jeden z nejtěžších případů 1. oddělení

Premium

Strach obestírá Prahu. Píše se rok 2014, kdy jsou v lednu a dubnu brutálně zavražděni tři taxikáři. Fantom, který je zastřelil, uniká spravedlnosti. Ostatní taxikáři odmítají jezdit do odlehlých...

Turek v Praze hostil Patrioty. Evropa na vás ještě není připravena, prohlásil Klaus

Europoslanec Motoristů Filip Turek v Praze o víkendu uspořádal konferenci o budoucnosti Evropy, na kterou se sjeli zástupci Patriotů a amerických konzervativců. Na akci vystoupil i bývalý prezident...

12. dubna 2025  16:25,  aktualizováno  17:35

Skotští nacionalisté se léčí z jaderné alergie. Střely Trident jsou zbraní labouristů

Skotští nacionalisté se pozvolna odklánějí od jednoho ze základních pilířů své politiky. Ještě nedávno se jednohlasně shodovali na odstranění britských jaderných zbraní ze svého území. Domovem pro...

12. dubna 2025  17:29

Gorilí slečna Gaia oslavila první rok. Zoo Praha nachystala narozeninový program

Gorilí mládě Gaia z pražské zoologické zahrady v sobotu oslavila první narozeniny. Zoo připravila na celý den tematický program. Dárek odpoledne dostala celá gorilí tlupa. Chovatelé jim k připravili...

12. dubna 2025  17:15

Zemřel jeden z nejznámějších italských zločinců, krátce po propuštění z vězení

Ve věku 83 let zemřel v sobotu na rakovinu jeden z nejznámějších italských zločinců Graziano Mesina. Stalo se tak den poté, co byl ze zdravotních důvodů propuštěn z vězení, uvedla italská média....

12. dubna 2025  16:45

Ukrajina přišla o druhou stíhačku F-16. Pilot zahynul v boji

Ukrajina přišla o druhou stíhačku F-16. Při plnění bojové mise zahynul její pilot. Jedná se o druhé úmrtí ukrajinského pilota F-16 od srpna loňského roku, kdy stíhací letouny země obdržela od svých...

12. dubna 2025  16:13

Biti budou i malí obchodníci. Vietnam je nejistá výrobna amerického oblečení

Američtí prodejci oblečení se ocitají v těžké situaci kvůli vyšším sazbách na dovoz z Vietnamu. Některé firmy už nyní přestávají najímat nové zaměstnance, odkládají objednávky a přehodnocují své...

12. dubna 2025

Nejlépe rozumí ukrajinskému konfliktu, pochválil Trumpa ruský ministr Lavrov

Sledujeme online

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotu pochválil amerického prezidenta Donalda Trumpa za to, že podle něj lépe než kterýkoliv jiný západní lídr rozumí ukrajinskému konfliktu. Lavrov to podle...

12. dubna 2025  15:51

Policie vyšetřuje pokus o vraždu v Chomutově, podezřelý je ve vazbě

Kriminalisté vyšetřují pokus o vraždu muže v Chomutově. Napadený utrpěl bodná zranění, s nimiž skončil v nemocnici. Podezřelého policisté zadrželi a obvinili, v sobotu soud rozhodl o uvalení vazby.

11. dubna 2025  13:45,  aktualizováno  12.4 15:47

Princ Harry překvapil zraněné vojáky. Na Ukrajině navštívil ortopedickou kliniku

Britský princ Harry ve čtvrtek přijel na neohlášenou návštěvu Ukrajiny a v západoukrajinském Lvově se setkal s lidmi zraněnými ve válce. Harry, který sám deset sloužil v britské armádě, dlouhodobě...

12. dubna 2025  15:15

Výbuch v Poličce: exploze muničního areálu způsobila škodu za desítky milionů

Škoda, kterou způsobil koncem března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie. Uvedl to předseda správní rady firmy STV...

12. dubna 2025  14:39

Zřítil se s vrtulníkem. Následoval transport záchranářskou helikoptérou do nemocnice

U Kralovic na Plzeňsku se v sobotu zřítil malý sportovní vrtulník. Dvaašedesátiletý pilot byl zraněn a transportován vrtulníkem do nemocnice. Zasahují všechny složky integrovaného záchranného...

12. dubna 2025  14:34

Od konce příměří jste zabíjeli jen ženy a děti, obvinila OSN Izrael

V uplynulých týdnech při 36 izraelských úderech v Pásmu Gazy zahynuly pouze ženy a děti, řekla v pátek mluvčí vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Do Káhiry mezitím dnes zamířila delegace hnutí...

12. dubna 2025  14:12