Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Soud se zastal ředitele, který uzavřel pracovní smlouvu sám se sebou

  • 1
Ústavní soud se zastal bývalého ředitele základní a mateřské školy na Příbramsku ve sporu o neplatnost výpovědi. Dostal ji krátce poté, co mu skončila ředitelská funkce. Soudy se dosud soustředily na to, že smlouvu uzavřel sám se sebou. Teď se zaměří na podezření, že kantor nepřiměřeně trestal žáky.

Aby nezůstal bez práce, podepsal někdejší ředitel ZŠ a MŠ Chlum dva měsíce před koncem svého šestiletého funkčního období sám se sebou novou pracovní smlouvu, podle níž měl po skončení ve funkci pokračovat ve škole jako učitel.

V září 2013, po pouhých pěti dnech, během nichž se věnoval už výhradně výuce a ne školním provozním záležitostem, však dostal od nového vedení výpověď kvůli údajnému používání nepřijatelných fyzických trestů koncem školního roku.

Školu obratem zažaloval, protože vyhazov považoval za neplatný a příbramský okresní soud mu v tom dal vzápětí za pravdu s tím, že se bití žáků neprokázalo.

Krajský soud v Praze, k němuž se odvolala škola, posléze také dospěl k závěru, že výpověď je neplatná, avšak z toho důvodu, že kvůli bizarním okolnostem uzavření smlouvy pracovní poměr vůbec nevznikl. Stejně tak následně Nejvyšší soud odmítl dovolání exředitele s odůvodněním, že mu nižší instance vyhověla, tudíž si nemá dál proč stěžovat.

„Selským rozumem tento způsob uzavření pracovní smlouvy v pořádku není, obecné soudy ale pravděpodobně přehlédly přechodné ustanovení novely školského zákona, která sice omezila funkční období ředitelů škol, ale zároveň řekla, že tito ředitelé mohou nadále pracovat na školách jako řadoví učitelé,“ uvedl soudce zpravodaj Jaromír Jirsa.

To ve své podstatě znamená, že muži vznikl pracovní poměr rovnou ze zákona, takže nebylo příliš smysluplné se v této kauze zabývat tím, zda byl oprávněn podepsat pracovní smlouvu sám se sebou.

Ústavní soud nižším instancím vytkl i jiné nedostatky v rozhodování o případu.

„Soudy postupovaly nepředvídatelně - zejména soud odvolací - pokud dospěl k závěru, že pracovní poměr vůbec nevznikl, měl o tom stěžovatele poučit, aby mohl náležitě procesně reagovat a předložit své argumenty pro to, zda mohl platně uzavřít pracovní poměr jakožto ředitel a později učitel sám se sebou,“ doplnil Jirsa.

Nálezem ÚS byly oba předchozí rozsudky zrušeny kvůli porušení práva na spravedlivý proces a případ se tak nyní vrací k pražskému krajskému soudu, který by měl patřičně prozkoumat, zda muž žáky nepřiměřeně trestal.


Video