Práci budou mít všichni, slibuje unie

  • 13
Do roku 2010, kdy už by jejím členem mělo být i Česko, chce Evropská unie dosáhnout plné zaměstnanosti. Shodl se na tom summit unie v Barceloně. Je to součást procesu reforem, které mají EU modernizovat. Při schvalování konkrétních reformních kroků měli však evropští vůdcové jen částečný úspěch.

Španělský premiér José Maria Aznar oznámil, že do roku 2010 bude vytvořeno dvacet milionů nových pracovních míst. V závěrech z jednání však žádné přesné číslo uvedeno není.

"Je to vějička na voliče ve snaze je uklidnit před letošním volebním rokem. Vytvářet iluze o plné zaměstnanosti mi připadá velmi nebezpečné," komentoval barcelonský výsledek stínový ministr zahraničí Jan Zahradil (ODS).

K překážkám, jež EU ve svém tažení vidí, patří třeba vysoké daně u nízkých platů. Mají být proto sníženy. Daně a sociální dávky se vůbec mají upravit tak, aby to lidi více povzbuzovalo k hledání práce. Státy mohou dokonce změnit podmínky pro pracovní smlouvy, pokud to podpoří tvorbu pracovních míst.

Zaměstnanost žen mají podpořit předškolní zařízení. Do roku 2010 má být zajištěna veřejná péče pro třetinu dětí do tří let a pro devět desetin dětí od tří let do školního věku. Nelíbilo se to zvlášť Nizozemsku, které má těchto zařízení málo.

Nezaměstnané ženy mají do roku 2007 získat základní zkušenosti s internetem a jejich děti se mají učit dva jazyky. Zaměstnanost mají podpořit i kroky, které lidi podnítí k hledání práce mimo vlastní zemi. Příští rok má unie konkrétně říci, jak zajistí přenosnost důchodových a sociálních práv po celé unii. Jde o to, aby se lidé mohli stěhovat bez obtížného vyřizování těchto věcí.

Jednotná zdravotní karta má navíc zajistit, aby občan unie dostal lékařkou péči v kterékoli zemi EU. Jednou z potřebných změn je i zvýšení průměrného věku pro odchod do důchodu. Ten má podle summitu vzrůst v příštích letech o pět roků.

Původně Španělé navrhovali, aby vzrostl z nynějších 58 let na 65 let. To však neprošlo. Jak vysvětlil francouzský prezident Jacques Chirac, "na to by se ihned soustředila pozornost". Nic takového nepotřebuje, zejména nyní, dva měsíce před volbami, v nichž mu jde o funkci.

"V Evropě je nový ekonomický směr, který nabývá tvaru," řekl po summitu britský premiér Tony Blair. Podle něj jde o modernizaci sociálního modelu unie. Ten je podle Blaira o větší zaměstnanosti lidí, podpoře podnikání a - jak řekl - "velkém tahu v oblasti vědy a výzkumu". 


Nejlepší videa na Revue