Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Chládek opráší Fialovu reformu vysokých škol, změny doladí do léta

  • 4
Ministr školství Marcel Chládek chce dokončit léta připravovanou vysokoškolskou novelu. Jako základ využije materiál exministra Petra Fialy, s vysokými školami se ale hodlá do června domluvit na některých úpravách. Novela počítá se změnou akreditací nebo financováním univerzit na několik let dopředu.

Ministr chce, aby zákon začal platit buď od 1. ledna příštího roku, nebo na začátku akademického roku na podzim 2015. Chládek to uvedl po čtvrtečním jednání s představiteli České konference rektorů a Rady vysokých škol.

"Diskusi v rámci pracovní skupiny povedeme s vysokými školami do června, pak společný návrh půjde legislativním kolečkem. Cíl je dokončit novelu v letošním roce," řekl ministr.

Podle něj je s vysokými školami shoda na hlavních změnách, které navrhl už Fiala. "Rozchází se ale názory na jejich realizaci, protože se to dříve schvalovalo ve spěchu. Bylo by dehonestující vůči lidem, kteří pracovali na předchozím návrhu, aby se to hodilo do koše. Chci poděkovat předchůdcům za práci, která byla odvedena," doplnil. Podle něj ale nelze procentuálně odhadnout, jak velkou část původní novely zachová. 

Vysoké školy

V Česku funguje 26 veřejných, dvě státní a 44 soukromých vysokých škol. Celkem je v tomto akademickém roce navštěvuje 368 tisíc studentů.

Ministerstvo bude s vysokými školami diskutovat o kontraktovém financování (platby státu na více let dopředu, aby školy mohly lépe plánovat svou činnost), autonomii vysokých škol či změně akreditačního procesu.

Zatím není jisté, zda se současná Akreditační komise podle původního plánu změní na Národní akreditační agenturu, která by udělovala akreditace pro celé vysoké školy. Chládek v tomto týdnu jednal s předsedkyní komise Vladimírou Dvořákovou a dohodl se s ní, že komise bude posílena o tři až čtyři lidi, aby měla lepší zázemí. Původní návrh zákona také počítal s rozdělením univerzit na výzkumné, profesní a všeobecně-akademické.

"Vítáme dohodu postupu prací. Jsme rádi, že se diskuse nevrací do bodu nula, ale že se navazuje na dřívější materiál," uvedl místopředseda České konference rektorů Mikuláš Bek z brněnské Masarykovy univerzity. Předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer ocenil, že stovky hodin jednání z předchozích let nepřijdou vniveč. "Vždy přišel nový ministr, přinesl svou představu a než se vydiskutovala, tak skončil," uvedl Fischer s tím, že akademickou obec to již unavuje.

Novela rozhodne, kdo bude jmenovat profesory

V novele se také bude řešit jmenování profesorů, prezident Miloš Zeman se totiž této pravomoci chce vzdát. Podle Chládka jsou na výběr čtyři možnosti. Buď bude profesory jmenovat dál prezident, nebo ministr školství, předseda Senátu, či samotné vysoké školy. Ty jsou spíše pro zachování současného stavu.

Se jmenováním profesorů byly v posledních měsících velké průtahy. Zeman nakonec podepsal jmenovací dekrety 85 docentů v únoru (více čtěte zde). Předání listin ale nechal na ministru Chládkovi. Akademici dekrety dostanou 21. března v Karolinu.

Reformu vysokých škol začal připravovat už exministr Josef Dobeš. Proti jeho návrhům ale před dvěma lety protestovali studenti i pedagogové, proto je jeho nástupce Fiala v létě 2012 stáhl. Fialův materiál prošel připomínkovým řízením, kvůli pádu vlády Petra Nečase se jej ale nepodařilo schválit. Tehdejší vláda také plánovala zavést zápisné, to ale (stejně jako školné) kabinet Bohuslava Sobotky vylučuje.

Chládek uvedl, že se chce s představiteli vysokých škol pravidelně scházet, a to nejen kvůli zmíněné novele, ale i kvůli širší diskusi o směřování českého školství. Ministr také představitelům univerzit představil nového náměstka pro vysoké školy Jaromíra Vebra z VŠE, který nahradí Tomáše Hrudu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video