Registrací na úřadu práce získáte řadu výhod. Ilustrační foto

Registrací na úřadu práce získáte řadu výhod. Ilustrační foto | foto: MF DNES

„Pracák“ úspěch nezaručí, může ale pomoci

Úspěšně jste absolvovali školu, ale práci ne a ne najít? Starosti se zkouškami vystřídaly obavy, jak se uživíte. Zkuste se zaregistrovat na úřadě práce, poradci vám s hledáním místa pomohou. Přesto se však vyplatí nespoléhat jen na ně.

Pročetli jste spoustu inzerátů a nenašli žádné zajímavé místo? Honí se vám hlavou, proč vás nikde nechtějí? S registrací na úřadě práce přitom váháte, protože máte strach z přílišného papírování a vyplňování složitých dotazníků? Přesto byste to měli zkusit.

Registrace na úřadě práce má totiž několik nesporných výhod. Pokud splníte podmínky, získáte nárok na podporu v nezaměstnanosti, případně můžete požádat o sociální dávky nebo zdarma absolvovat rekvalifikační kurz.

Navíc máte stálý přístup ke všem nabídkám práce a nemusíte platit zdravotní pojištění, které za vás hradí stát.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti má absolvent v případě, že odpracoval v posledních třech letech alespoň šest měsíců - nemuselo to být vcelku, ale třeba na brigádě.

Podmínkou je, aby za něj po tu dobu zaměstnavatel odváděl sociální pojištění. "V případě, že na podporu nemá nárok, může požádat příslušný odbor sociálních věcí o sociální dávky," říká Kateřina Beránková, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.

Zařazení do evidence je výhodné
Čerstvě vystudovaní mají sice mnoho nabytých vědomostí, ale žádné zkušenosti a praxi, proto se zaměstnavatelé do přijímání lidí ze škol příliš nehrnou.
"Absolventům věnujeme zvýšenou péči. Například dotujeme nově vytvořená pracovní místa. Podporujeme firmy, které zaměstnají mladé lidi bez praxe," říká Petr Habich, vedoucí odboru zprostředkování Úřadu práce v Šumperku.

Musí se na úřadě práce registrovat každý nezaměstnaný? Tedy i absolvent, kterému se zatím nepovedlo najít práci? "Registrace, tedy žádost o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání, povinná není, ale kdo se nepřihlásí, bude si muset platit zdravotní pojištění sám, i když nemá práci," upozorňuje Beránková.

Bez registrace na úřadě práce také nemůžete zažádat o sociální dávky na městském úřadě.

Jak na to
Pokud se zájemce o zaměstnání chce zaregistrovat na úřadě práce, musí ho osobně navštívit a vyplnit žádost o zařazení do evidence žadatelů o práci, prokázat se průkazem totožnosti a dodat doklad o ukončení školy.

"Sám si může hledat zaměstnání na kterémkoli úřadě práce, ale zaregistrovaný může být pouze na tom, kde má trvalé bydliště," dodává Petr Habich. "To proto, aby nemohl brát více podpor najednou."

Ale co když přechodně bydlí žadatel v jiném městě a právě tam by se chtěl ucházet o práci?

"Na takové případy je také pamatováno. Stačí, když se registruje na tom úřadě, kde má trvalý pobyt, a potom požádá o převedení evidence na úřad jiný. Ty se potom mezi sebou dohodnou a když žádost uznají jako odůvodněnou, tak evidenci převedou," odpovídá Habich.

Formulář pro zprostředkování zaměstnání je také možné předem vyplnit na internetových stránkách ministerstva práce a sociálních věcí, vytisknout a donést na úřad. Splňuje-li uchazeč podmínky pro vyplácení podpory v nezaměstnanosti a při první návštěvě se mu nepodaří práci nalézt, může o ni hned požádat.

Zaregistrovaní zájemci o práci mohou i po dobu hledání práce pracovat na částečný úvazek. Pokud totiž nepracují více než polovinu týdenního úvazku a nepobírají více než polovinu minimální mzdy, o podporu nepřijdou.

Když si najdou práci sami, musí to úřadu práce, kde jsou vedeni v evidenci, oznámit nejpozději den před nástupem do práce a do osmi dnů zaměstnanecký poměr doložit.

O absolventy pečují poradci
Po zaevidování jsou uchazeči přiřazeni ke svému zprostředkovateli, který jim nabízí zaměstnání. Frekvence návštěv na úřadě není dána, zpravidla se chodí jednou za tři týdny - důležité je, aby žadatel dohodnuté termíny dodržel.

"V případě, že se nemůže dostavit z vážných důvodů, například kvůli nemoci nebo účasti ve výběrovém řízení, musí to doložit, jinak bude z evidence vyřazen," upozorňuje Beránková.

"V první řadě se každého snažíme zaměstnat. Pokud nemáme možnost, třeba z důvodu, že má vzdělání, který není požadováno, nabídneme možnost rekvalifikace, která je plně hrazena úřadem práce," konstatuje Petr Habich ze šumperského úřadu práce.

Rekvalifikace není povinná, ale pokud ji někdo odmítne, měl by zvážit, jak to vypovídá o jeho zájmu najít si práci.

Pro absolventy do 25 let a vysokoškoláky do dvou let po ukončení studia nabízí úřad takzvaný individuální akční plán. Uchazeči se zavážou, že budou spolupracovat, a za to jim bude poskytnuta zvýšená individuální péče; mohou se třeba naučit, jak komunikovat se zaměstnavatelem. Čeká je také lepší nabídka rekvalifikací a dalších aktivit úřadu.

Nevyplácí se ovšem spoléhat pouze na úřad práce, protože tamní nabídka pracovních míst bývá omezená. Lepší je se kromě registrace na úřadě práce snažit najít práci i po vlastní ose, prostřednictvím internetu, inzerátů, případně známých.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video