Masový hrob u Srebrenice

Masový hrob u Srebrenice | foto: Profimedia.cz

Pozůstalí ze Srebrenice zažalovali Nizozemsko a OSN

  • 39
Pozůstalí po obětech masakru ve Srebrenici zažalovali u nejvyššího nizozemského soudu OSN a nizozemskou vládu. Viní je, že obyvatele tohoto východobosenského města nedokázaly ochránit před jednotkami bosenských Srbů. Ti během několika dní vyvraždili na osm tisíc srebrenických mužů a chlapců.

Bosenští Srbové obsadili Srebrenici v červenci 1995. Dopustili se zde největších brutalit od druhé světové války. Trvalo jen několik málo dní, než v okolí města povraždili a do masových hrobů naházeli na osm tisíc těl.

"Cílem matek obětí a přeživších nejsou peníze, jde o zadostiučinění," řekl právní zástupce asi šesti tisíc pozůstalých.

Srebrenica, obývaná většinou Muslimy, byla za války v Bosně takzvanou bezpečnou zónou, na jejíž ochranu mezinárodní společenství nasadilo asi 450 vojáků, převážně Nizozemců. Město ale dobyly bosenskosrbské jednotky a příslušníci mezinárodních jednotek jen bezradně přihlíželi jejich následnému řádění.

Ze zprávy vypracované v roce 2002 na podnět nizozemské vlády vyplynulo, že zodpovědnost za masakr ve Srebrenici nese jak na Nizozemsko, tak OSN. Nizozemsko umožnilo hromadné vraždění muslimských mužů tím, že situaci v Bosně podcenilo a do bezpečné enklávy kolem Srebrenice vyslalo naprosto nevyzbrojený kontingent.

Šance obžaloby na úspěch jsou nejisté a míra zavinění mezinárodního společenství a jeho jednotek na masakru jsou předmětem diskusí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video