Podnikatel Tomáš Pitr je na útěku před vězením.

Podnikatel Tomáš Pitr je na útěku před vězením. | foto: Jan Zátorský

Pozůstalí po kmotru Mrázkovi: sirotci bez moci

  • 25
Vražda kmotra podsvětí Františka Mrázka, od níž právě včera uběhly tři roky, výrazně oslabila jeho spojence. S odstupem času je zřejmé, že mnozí přišli o vliv i postavení, někteří se bojí o život. MF DNES zjišťovala, co dnes dělají kmotrovi lidé.

Do potíží se zákonem se dostali jen dva blízcí obchodní partneři: Miroslav Provod už sedí za daňové podvody, Tomáš Pitr, druhý odsouzený parťák, je na útěku před vězením.

Ostatní nejčastěji podnikají. Třeba Martin Hejl, nejdůležitější Mrázkův kontakt v bezpečnostních složkách státu.

Vysoce postavený pracovník Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Martin Hejl dával kmotrovi podsvětí zajímavé informace. Sice to popírá, ale z policejních odposlechů je to docela zřejmé.

POLICIE CHCE OBNOVIT VYŠETŘOVÁNÍ

Přečtěte si: Tři roky po Mrázkově smrti policie otvírá případ mafiánovy vraždy

"Bavili jsme se o spoustě věcí z byznysu, z politiky. Ale povídali jsme si o naprosto běžných věcech, o kterých si povídají každý den miliardy lidí," tvrdí Hejl. Byl také kvůli kontaktům s Mrázkem vyšetřován, nikdy však nebyl obviněn.

Dnes má bezpečnostní firmu Security Systems, která mimo jiné radí firmám a lidem, jak získat na NBÚ bezpečnostní prověrku. Kromě toho získává pro podnikatele nejrůznější informace. Po smrti Mrázka se mu ale nevede zdaleka tak dobře jako dříve.

Lobbista Šafranko se stáhnul do ústraní

Mrázkovým dvorním lobbistou v politice byl Igor Šafranko. Právě jeho využíval kmotr podsvětí například pro styk s vlivným poslancem ODS Vlastimilem Tlustým.

S Mrázkem se stýkal až do jeho smrti, byli i obchodními partnery. Podle informací MF DNES vydělal při podnikání s kmotrem podsvětí a jeho společníkem Tomášem Pitrem desítky milionů korun.

Šéf je po smrti, jeho bývalí partneři se občas jako pozůstalí hádají o pozůstalost. Právě Tomáš Pitr se Šafrankem se dostali do konfliktu kvůli ústecké teplárně. První je dnes na útěku a druhý odmítá jakkoliv komunikovat s novináři. "Nejsem veřejně činná osoba, nepociťuji potřebu se vyjadřovat," napsal MF DNES Šafranko.

Po Mrázkově smrti se s celou skupinou rozešel. Ještě nedávno údajně pracoval pro jeden velký český potravinářský podnik. V poslední době se však začal pomalu stahovat do ústraní. "Igor se úplně vytratil. Kdyby šel proti mně po chodníku, radši by přešel na druhou stranu. Bojí se jakéhokoliv kontaktu s minulostí," řekl jeden z bývalých Mrázkových spolupracovníků.

Šafranko, který žije střídavě v Česku a na svém rodném Slovensku, nashromáždil relativně rozsáhlý majetek. V Česku žije v bytě v historickém centru Prahy a od roku 2006 vlastní rozsáhlé zemědělské stavení v obci Obrok u České Lípy. Na Slovensku bydlí v rodinném domě v Prešově.

Pitr uprchl, Šlouf si vliv udržel

Hůře je na tom Mrázkův nejbližší obchodní partner Tomáš Pitr. On byl mozkem podnikání, zatímco Mrázek zajišťoval informace, vliv i ochranu. Pět měsíců po jeho smrti byl Pitr odsouzen za daňové podvody na pět let a nakonec z Česka uprchl. Kdo ví, zda by tak skončil, kdyby Mrázek žil.

Jejich impérium nyní v Česku spravuje bývalý policista Luděk Žákovec, který se dříve podílel na vyšetřování vraždy Mrázka.

O většinu vlivu přišel i kmotrův nejvěrnější kontakt v politice Josef Hojdar z ČSSD, bývalý šéf hospodářského výboru ve Sněmovně. V roce 2006 skončil v politice, byl dokonce vyloučen ze strany.

A tak jedním z mála, kdo si i po vraždě kmotra podsvětí zachoval vliv a moc, je Miroslav Šlouf, lobbista a někdejší šéfporadce premiéra Miloše Zemana. Mrázek chodil za jeho éry přímo na Úřad vlády. Je to muž, který dokáže vycházet s řadou lidí i z nynější vlády.

Fanda mi zjistil, kdo po mně střílel

Rozhovor s Jaroslavem Starkou

S Františkem Mrázkem se dobře znal. Příbramský byznysmen Jaroslav Starka přiznává, že i jemu se hodily Mrázkovy dlouhé prsty do policie a státní správy. Mafiánský kmotr mu sehnal jména lidí, které policie podezírala, že před pár lety po Starkovi stříleli před jeho vilou v Příbrami.

"Poté, co mi několikrát prostřelili břicho, jsem zjistil, že policie vypátrala nějaké lidi, co dostali objednávku na mou vraždu. Policie mi ale jejich jména neřekla. To Fanda mi je obstaral velice rychle," říká Starka.

Mrázek byl tedy mužem, ke kterému jste chodil pro informace?
Kontakty u policie měl opravdu dobré. Já jsem si mu ale neříkal, on mi ta jména sám předal. Každý tehdy tvrdil, že si na mě najal vrahy Radovan Krejčíř a Fanda nebyl výjimkou (Starka je obviněný z únosu Krejčířova otce Lamberta). Ale já s Krejčířem vycházel vždycky dobře.

Mrázek je spojován s vraždami i podvody. Jaký byl podle vás?
Byl známej tím, že obdarovával lidi na Vánoce, nosil krocana a různé výrobky z masa, protože jeho příbuzní měli řeznictví. Směšný také bylo, že nosil tři mobily a měl je převázané zelenou, červenou a žlutou páskou, aby je rozeznal. Jako kmotr podsvětí mi nikdy nepřipadal, nikdy mi neublížil. Je ale pravda, že kontakty měl veliký a o těch největších se ještě ani neví.

Tušíte, kdo si Mrázkovu vraždu mohl objednat?
Neumím si to vysvětlit. Když vás zabijou takhle na sídlišti, je to hodně smutný, svědčí to o přípravě. Pak se ptám, co dělá policie? Že by nezaznamenala pohyb kolem takovýho člověka?

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video