Pozůstalí námořníků Kursku odmítli smuteční obřad

Ve vesnici Vidjajevo u Murmansku manželky námořníků z ponorky Kursk nadále, v rozporu se všemi reálnými nadějemi, věří, že ještě zbývá šance na nalezení živých na palubě a požadují obnovení záchranných operací. Pozůstalí 118 námořníků odmítli plánovaný smuteční obřad, kterého se měl zúčastnit i ruský prezident Putin. "Neoblékneme se do smutku. Nebudeme se považovat za vdovy, dokud nám neukáží mrtvá těla," prohlásila se slzami v očích manželka jednoho z důstojníků Kursku.Jak probíhal smuteční obřad za námořníky v Praze - čtete ZDE. Aktuální informace o vyšetřování a průzkumu vraku Kursku čtěte - ZDE.

Základní údaje o havárii

Nejmodernější ruská ponorka Kursk havarovala v sobotu 12. srpna. Z dosud nejasných příčin byl protržen její plášť, byla zatopena a bezvládně klesla ke dnu 107 metrů pod hladinu, kde nyní leží na boku, nakloněna v úhlu 60 stupňů. Na palubě je 118 lidí, mezi nimiž je i 12 vysokých důstojníků. Místo neštěstí se nachází v Barentsově moři asi 80 kilometrů od pobřeží poloostrova Kola, zhruba 280 kilometrů severovýchodně od ruského přístavu Murmansk.

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu po příjezdu do Moskvy přiznal, že se cítí být osobně odpovědný za tragédii ponorky Kurs, postavil se ale na obranu ruských vojenských činitelů a odmítl obvinění z pomalosti při přijetí nabídky zahraniční pomoci.

Podle Putina přišla první oficiální nabídka zahraniční pomoci až 15. srpna, tedy tři dny po potopení Kurska, a byla okamžitě přijata.

Spojené státy a Británie ale veřejně nabídly Moskvě svou pomoc už 14. srpna a tato nabídka, z Británie a Norska, byla přijata až o dva dny později, připomněla agentura Reuters.

Je víra silnější než naděje?
Příbuzní obětí jaderné ponorky Kursk požadují po Putinovi, aby byla nalezena těla všech námořníků, živých  nebo mrtvých.

"Máme všechny důvody věřit, že naši manželé jsou živi, protože několik sekcí ponorky nebylo prozkoumáno. Norové, kteří ponorku prohlédli, řekli, že uvnitř je vzduch," ujišťují mnozí.

"Říká se tu, že Norové zastavili záchranné práce, protože jim platili moc málo," poznamenává Jekatěrina Bagrjancevová, manželka náčelníka štábu 7. divize ponorkového loďstva Vladimira Bagrjanceva. "Rozhodně by se měly prozkoumat ostatní sekce ponorky. Možná se podaří zachránit třeba jen jednoho člověka, a ten by pak mohl říci pravdu o tom, co se stalo," dodává.

Události kolem ponorky - den po dni

Vidjajevo je naplněno smutkem
Do Vidjajeva, uzavřené vojenské vesnice ležící blízko námořní základny jaderného ponorkového loďstva Severního námořnictva, nemá nikdo cizí přístup. Rodiny námořníků se musely setkat s novináři mimo vesnici.

"Úřady se bojí ukázat jak žijeme, všechnu tu bídu. Plat důstojníka na ruské ponorce činí sto dolarů. To stačí právě jen na nákup jídla," vysvětluje jedna z žen.

Denně se rodiny námořníků ve Vidjajevu scházejí v místnostech Domu důstojníků. Společně sledují nejnovější televizní zpravodajství, které bylo a je od okamžiku oznámení katastrofy jejich jediným zdrojem informací a navzájem si dodávají sílu a naději.

"Mluvím jménem všech žen ve Vidjajevu, obracíme se na mezinárodní společenství, na zahraniční námořníky z ponorek. Pomozte nám!" volá zoufale jedna z pozůstalých.

"Je moc jednoduché vyhlásit jednodenní smutek, stáhnout vlajky na půl žerdi a pak zase žít, jako by se nic nestalo. Kdo ale nahradí našim dětem otce?" ptá se sestra dalšího důstojníka z Kursku.

"Právo natáčet ve Vidjajevu má jen ruská státní televize RTR," připomíná manželka fregatního kapitána Sergeje Dudka Oksana. "Jejich reportéři s námi mluvili, a přesně tohle jsme jim všechno řekli, příští den se ale přišli omluvit, že nemohou rozhovory s námi odvysílat."

Ruská vláda vyplatí pozůstalým sedm tisíc dolarů
Speciální vládní komise na pomoc rodinám námořníků v čele s vicepremiérkou Valentinou Matvijenkovou rozhodla, že ruská pojišťovací společnost vyplatí pozůstalým sedm tisíc dolarů, což se rovná platům za více než deset let.

Celková částka činí zhruba 23 milionů rublů (830 tisíc dolarů) a  zahrnuje 120 měsíčních platů pro každou rodinu plus zvláštní sumu rovnající se 25 měsíčním platům. Komise dále schválila dodatečné příspěvky na lékařskou péči, školní poplatky pro děti či případné zakoupení nových bytů.

Separátně byla vytvořena vládní komise v čele s vicepremiérem Iljou Klebanovem, pověřená vyšetřováním havárie Kursku.

Putin se sešel s příbuznými obětí
Ruský prezident Vladimir Putin se ve středu sešel s příbuznými z jaderné ponorky Kursk.
"Bolest je nezměrná, nenacházím slova podpory," řekl Putin při setkání s příbuznými posádky Kursku. "Mé srdce bolí, ale vaše bolí mnohem víc," prohlásil ruský prezident.

Na šestihodinovém setkání veVidjajedovu se Putin snažil pozůstalé utěšit a zodpovědět jejich otázky ohledně nehody. "Kdy je dostaneme zpět, živé nebo mrtvé? Odpověz jako prezident," zakřičela na něho jedna z žen v davu.

Putin na setkání ostře kritizoval  záchranné prostředky Severní flotily a jejich nedostatečnost. "Nemůžeme potrestat vedení flotily, pokud jeho pochybení nebude jasně dokázáno," zdůraznil Putin, který Vidjajedov opustil ve středu brzy ráno.

Rusko drží smutek
Vlajky v celé zemi jsou staženy na půl žerdi. Televize, divadla a kina nevysílají žádné zábavné pořady. Vlajky na kremelské rezidenci Putina  a dalších státních budovách byly spuštěny na půl žerdi už v noci na středu. V chrámech po celé zemi se konají smuteční liturgie.

Admirál a ministr se omluvili příbuzným námořníků
Ruský ministr obrany Igor Sergejev se omluvil příbuzným 118 námořníků z jaderné ponorky Kursk za to, že jejich nejbližším nedokázali záchranáři pomoci. "Nedokázali jsme je zachránit. Odpusťte nám," napsal ministr v prohlášení. "Vedení ministerstva obrany učiní vše, co může, pro podporu rodin námořníků, aby zajistilo, že vy i vaše děti budete mít hodnotnou budoucnost," slíbil.

Sergejev je druhým představitelem ruské armádní špičky, který se oficiálně omluvil za selhání záchranné operace.

V přímém vysílání z bitevního plavidla v Barentsově moři se omluvil také velitel Severní flotily Vjačeslav Popov. "Odpusťte, že jsem nemohl zachránit vaše muže. Zmocnil se nás smutek, ale život pokračuje," řekl v přímém televizním vstupu s viditelným dojetím a se smeknutou čepicí na znamení úcty.

"Odpusťte dětem, odpusťte svým synům a odpusťte mně, že jsem vám nepřivedl zpět vaše chlapce," dodal Popov,  který byl prvním vysokým představitelem Ruska, jež se za tragédii omluvil.

"Zasvětím zbytek života tomu, abych objasnil příčinu srážky," dodal admirál.

KURSK - drama v hlubinách (další informace)

Norové: Kursk se s jinou ponorkou nesrazil Norové odmítají, že by se Kursk srazil s jinou ponorkou (23. srpna)
Voda na palubě Kursku se zakalila, záchranáři končí Norští potápěči se dostali v pondělí 21. srpna do ponorky, překážky, které museli překonat
Události kolem tragédie ponorky Kursk den po dni Z chronologického přehledu zřetelně vystupuje, jak se ruští přední činitelé k tragédii postavili (21. srpna)
Na Putina už neútočí jen veřejnost, ale i politici Na Putina poprvé útočí média, své mlčení napravuje emotivním projevem (21. srpna).
Co potopilo nejmodernější ruskou ponorku? Rusko v neděli 20. srpna přistoupilo na tři scénáře katastrofy, zde najdete jejich popis
Povaha námořníků je mnohem důležitější než perfektní vyškolení Odborníci popisují pocity námořníků čekajících na pomoc
Životy námořníků závisí na politických rozhodnutích Analýza BBC, která rozebírá způsob, jakým Rusko požádalo o zahraniční pomoc
Proč se do LR5 vkládalo tolik nadějí Britským záchranářům byly dávány větší šance než Rusům 
Murmansk se teď modlí, příbuzní tápou ve tmě Nálada v přístavu, příbuzní nemohou o svých synech získat informace
Ruské ponorky měly již v minulosti mnoho problémů Obsahuje přehled nehod ruských (sovětských) ponorek od roku 1980

Patriarcha Církve československé husitské Josef Špak zapaluje svíčku v chrámu sv.Jiřího Vítězného v areálu ruského velvyslanectví v Praze, kde se 23.srpna uskutečnil smuteční obřad za ruské námořníky, kteří zahynuli v ponorce Kursk.(23.srpna 2000)

Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo), který přijel 23.srpna na základnu sedmé divize Severní flotily v obci Vidjajevo, hovoří s vrchním velitelem vojenského námořnictva admirálem Vladimirem Kurojedovem (vpravo) a vicepremiérem Iljou Klebanovem. Smuteční ceremonie za oběti havárie jaderné ponorky Kursk byla na žádost příbuzných a blízkých členů posádky zrušena, neboť stále doufají, že někdo katastrofu přežil. (23.srpna 2000)

Ruský prezident Vladimir Putin při setkání na základně sedmé divize Severní flotily v obci Vidjajevo tiskne pravici jednomu z pozůstalých po námořnících, kteří zahynuli při havárii ruské jaderné ponorky Kursk. Ruský prezident vyhlásil 23.srpen dnem státního smutku za 118 členů posádky Kursku. (23.srpna 2000)

Ruská vlajka stažená na půl žerdi na prezidentském paláci v Kremlu na znamení státního smutku, který na 23.srpna vyhlásil po tragické smrti 118 námořníků na palubě ruské ponorky Kursk prezident Vladimir Putin

Žena pláče při mši 23.srpna v kostele sv.Mikuláše v Murmansku sloužené na památku 118 námořníků, kteří zahynuli při havárii ruské jaderné ponorky Kursk v Barentsově moři. (23.srpna 2000)

Pozůstalí po námořnících, kteří zahynuli při havárii ruské jaderné ponorky Kursk, čekají na setkání s prezidentem Vladimirem Putinem na základně sedmé divize Severní flotily v obci Vidjajevo. Ruský prezident vyhlásil 23.srpen dnem státního smutku za 118 námořníků Kursku. (23.srpna 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video