Syrská opozice protestuje proti dosavadnímu průběhu mise pozorovatelů LAS. Nejsou spokojeni hlavně s postavou jejího vůdce, kontroverzního Súdánce Muhammada Dabího. (25. prosince 2011)

Syrská opozice protestuje proti dosavadnímu průběhu mise pozorovatelů LAS. Nejsou spokojeni hlavně s postavou jejího vůdce, kontroverzního Súdánce Muhammada Dabího. (25. prosince 2011) | foto: Reuters

Pozorovatele v Sýrii vede Súdánec, kterého viní z účasti na genocidě

  • 27
Syrská opozice stále kritičtěji hodnotí dosavadní průběh mírové mise arabských pozorovatelů. Režim Bašára Asada je podle syrských oponentů cíleně klame. Představitelé opozice požadují odvolání a výměnu šéfa monitorovací mise, Súdánce Muhammada Dabího, který je ve své vlasti obviňován z porušování lidských práv a účasti na genocidě.

Muhammad Ahmad Mustafa Dabí stál kdysi v čele súdánské vojenské rozvědky, která podle organizace Amnesty International (AI) v 90. letech pod jeho velením lidi svévolně zatýkala a zadržovala. Mnozí byli mučeni nebo zmizeli.

"Rozhodnutí Ligy arabských států (LAS) jmenovat do čela pozorovatelské mise súdánského generála, pod jehož dohledem byla v Súdánu těžce porušována lidská práva, hrozí podkopat dosavadní snahy ligy a vážně zpochybňuje hodnověrnost její mise," citovala agentura AP z prohlášení AI.

Sýrie ukrývá před inspektory politické vězně,

tvrdí ochránci práv z Human Rights Watch

Snímek z oficiálního pohřbu obětí bombového útoku v centru Damašku (24. prosince 2011)

"Co čekáte od šéfa monitorovací mise, který je sám obviňován ve vlastní zemi z genocidy," řekl člen hlavní opoziční koalice Syrská národní rada Ausáma Munadžid.

"Proč nemůže misi řídit někdo z Egypta, Maroka nebo států Perského zálivu? Jeho (Dabího) vojenská minulost podkopává jeho hodnověrnost. Proč nevybrali někoho z oblasti justice nebo lidských práv?"

Pozorovatelé začali tento týden svou misi ve městě Homs a počínaje středou se rozjeli i do dalších měst, která jsou ohnisky protivládních protestů - kolébky nepokojů Dará, Hamá, Idlibu, tedy měst tvořících jakýsi půlkruh, jehož středem je Homs. Dostali se i do Dúmy, která leží poblíž Damašku.

Pode agentury AFP tam ve čtvrtek vojáci zabili čtyři civilisty a asi dvacet jich zranili. Palba se ozvala ve chvíli, kdy pozorovatelé vstupovali do budovy radnice.

Syrská opozice obviňuje z podpory Asada i pozorovatele

K situaci v Homsu Dabího tým ve středu sdělil, že není lehká, ale že pozorovatelé nenašli nic mimořádně ohrožujícího. Při demonstracích tam vojáci zabili podle opozice v minulých měsících stovky lidí, těsně před příjezdem pozorovatelů byly z ulic staženy tanky.

Desítky Syřanů byly podle neověřitelných údajů aktivistů zabity už za dobu přítomnosti arabských pozorovatelů v zemi. Někteří členové opozice proto dokonce začali pozorovatele obviňovat ze spoluviny na krveprolévání.

Prostí Syřané vkládali do příjezdu pozorovatelů velké naděje a doufali, že se k nim dostanou a budou jim moci osobně vylíčit krutosti Asadových bezpečnostních složek. Tuto naději i víru ale postupně ztrácejí.

"Nemáme k členům pozorovatelského týmu moc přístup. Lidé už ničemu a nikomu nevěří. Jen bůh nám teď může pomoci," řekl agentuře Reuters opoziční aktivista abú Hišám z Hamá. Lidé prý v tomto městě vyšli do ulic, aby na pozorovatele počkali, ale všude jsou vojáci a na střechách odstřelovači.

Koordinátoři pozorovatelské mise v Káhiře tvrdí, že jednotlivé týmy mají problémy s komunikací, ale že zatím pracují podle dohodnutého rozvrhu. Ve středu navzdory přítomnosti týmů LAS v zemi přišla o život další desítka osob. Počet obětí protivládních nepokojů od března podle údajů OSN překročil 5 tisíc osob.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video