Pozorovatel odepsal volby v Zimbabwe

Pozorovatel EU, který monitoroval volby v Zimbabwe, označil jejich výsledky za nepoužitelné. Prezident Mugabe a jeho vládní strana Africký národní svaz Zimbabwe-Vlastenecká fronta, která má podle průzkumů velmi špatné vyhlídky na vítězství, podle něj ovlivňovaly voliče terorem.
Pierre Schori dále obvinil vládní Africký národní svaz, nazývaný ZANU-PF, z narušování úsilí o nezávislé monitorování voleb ze zodpovědnosti za vlnu násilí, při němž přišlo o život nejméně 30 lidí.
  • Volby se konali v sobotu a v neděli od 7 do 19 hodin středoevropského letního času.

  • První výsledky jsou očekávány v pondělí večer. Oficiální v úterý, ale spíše ve středu.

  • Kandidáti bojují o 120 ze 150 křesel v parlamentu. Dalších 30 poslanců nominuje prezident Mugabe (12 křesel je rezervováno pro tradiční šéfy, osm pro uvernéry provincií a deset dalších pro ty, které si prezident prostě přeje mít v parlamentu).

  • Vládnoucí strana prezidenta Mugabeho nyní drží 147 křesel.

  • Volební období je pětileté. Registrovaných voličů 5,1 milionu z 12,5 milionu obyvatel.

Schori vede největší skupinu pozorovatelů. 

"Označení svobodné a spravedlivé není možné pro tyto volby použít," řekl Pierre Schori na tiskové konferenci v Harare.

Přitom to byl právě Schori, který ještě v sobotu  prohlásil, že navzdory několika ohlášeným konfliktům, vše zatím probíhá hladce.

V pondělí ráno začal proces sčítání hlasů. První předběžné výsledky se očekávají večer.

Vládní strana bránila oponentům hlasovat
Zdroje z opozičního Hnutí za demokratickou změnu hlásily několik případů, kdy členové vládní strany Africký národní svaz bránili dostat se jeho voličům do volebních místností.

V oblasti Hwezda jižně od Harare provládní militantní skupiny zatarasily cestu, aby znemožnily volebním pozorovatelům dostat se k volbám. "Zhruba 20 vojenských veteránů se pokusilo vytáhnout je z vozu. Ti se ovšem nedali a tak bylo jejich auto zaplaveno sprchou kamenů a těžce poškozeno, " oznámilo Hnutí za demokratickou změnu (MDC). Pozorovatelům se podařilo uniknout a nahlásit celou věc policii.

Farmář, který se snažil dopravit své dělníky k volbám poblíž městečka Mazoe severně od Harare, byl pronásledován nákladním vozem s 13 mladými přívrženci ZANU-PF a posléze donucen vrátit se zpět.

Opozice přináší zprávy i o případech různých problémů s volebními listinami a zastrašování svých členů přímo ve volebních místnostech.

Vzrůstající napětí v průběhu těchto důležitých voleb je podle odborníků pochopitelné, protože jejich výsledky zásadně rozhodnou o budoucnosti Zimbabwe a ovlivní i následující vývoj v celém tomto africkém regionu.

Mugabe ztratí, opozice má šanci po dvaceti letech vyhrát
Ať bude výsledek víkendových voleb v Zimbabwe jakýkoli, absolutní moc prezidenta Mugabeho a jeho strany končí, shodují se pozorovatelé. Zimbabwe se už měsíce potácí ve složité situaci, kdy nemá vyřešeny otázky soužití ras, pozemkové reformy ani to, jak čelit nejhoršímu hospodářskému úpadku za dvacet let nezávislosti.

Podle místních analytiků je to přitom přístup k těmto problémům, který rozhodne o tom, jak rychle odejdou vůdčí osobnosti vládní garnitury do politického důchodu. Přestože představitelé hlavního opozičního proudu, Hnutí za demokratickou změnu v Zimbabwe, nedisponují velkým zázemím, získali mezi voliči body za to, že odmítají nadále zdůrazňovat otázky nacionalismu, kolonialismu a rasismu - tedy to, na čem postavila svoji rétoriku vláda.

Místo toho se zaměřili na vytváření pracovních příležitostí a odstraňování všudypřítomné korupce. Tím získali podporu především u městského obyvatelstva. Čelný představitel opozice, Morgan Tsvangirai, procestoval v rámci kampaně celou zemi a slíbil prošetření případů korupce, žalobu osob, které se dopustily politického násilí, zahájení procesu proti prezidentu Mugabemu, jakož i možnost svobodné diskuse v parlamentu.

Vůdce opozice zároveň již několikrát odsoudil násilné obsazování bělošských farem. Poukázal na populismus tohoto kroku, protože Mugabe nemůže nabídnout bezzemkům půjčky a zařízení nezbytné pro osídlení nově vzniklých farem. Jediným krokem tak podle něho bude zničení nejvýkonnějších zemědělských podniků, které ještě donedávna přinášely čtyřicet procent příjmů do státního rozpočtu. A stále více obyvatel země mu dává za pravdu.

Tsvangirai prohlašuje, že v případě, že se stane prezidentem, okamžitě stáhne nákladný vojenský kontingent z Konga, omezí státní výdaje a popřeje sluchu Mezinárodnímu měnovému fondu. Na to mnozí začínají slyšet. Průzkum provedený Ústavem veřejného mínění při Univerzitě v Zimbabwe předpovídá, že opozice může získat až sedmdesát ze sto dvaceti křesel v parlamentu.

I když to představuje jasnou většinu, ve volebním systému Zimbabwe může významně zasáhnout prezident, který jmenuje třicet poslanců. To znamená, že vládnímu Africkému národnímu svazu Zimbabwe - Vlastenecké frontě stačí získat 46 křesel a stejně si podrží kontrolu v zemi. Oproti dosavadnímu stavu, kdy má v parlamentu obsazena kromě tří všechna místa, by však i to byla zásadní ztráta.

Většina lidí v Zimbabwe však je v této souvislosti přesvědčena, že nejistota potrvá v zemi i po volbách. A to není podle současných analýz dobrá vyhlídka pro sousední státy, pro občany Zimbabwe, ale ani pro proklamovanou africkou renesanci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video