Pozor na zaplavené lahve

  • 3
Praha - Restaurace a obchody poničené záplavami musí před znovuotevřením prohlédnout hygienici, aby posoudili, jestli jsou prostory nezávadné. Provozovatelé mají podle ředitele městské hygienické stanice Jaromíra Soboty povinnost před otevřením svého podniku požádat o kontrolu. Ve čtyřech případech zatím hygienici znovuotevření provozoven nepovolili.

Sobota se však odvolal na zákaz poskytování detailních informací a odmítl uvést konkrétní údaje.

"Bylo to především kvůli používání nápojů, které byly kontaminovány záplavovou vodou," sdělil pouze hygienik.

Dodal, že veškeré potraviny, které přišly do styku se záplavovou vodou, se nesmí dále používat k výrobě pokrmů ani další distribuci a musí být zlikvidovány. Stejně je tomu v případě nápojů. Konzumovat se nesmí nápoje nejen z plastových, ale i ze skleněných lahví, které byly zaplaveny.

Dezinfekční prostředky
Chlornan sodný, který je hlavní účinnou dezinfekční látkou sava, je obsažen i v dalších čisticích prostředcích. Lidé postižení záplavami jich tak mohou používat pro čištění vodou poškozených věcí. "Mezi výrobky, které mohou být použity k čištění a dezinfekci vodou postižených věcí, lze zařadit především Domestos, ale i další jako Chlorox, Savagro či Demyro. Výrobky prokazatelně působí proti bakteriím, plísním a virům a byly schváleny k užívání Státním zdravotním ústavem. Domestos je vhodný především k dezinfekci vodou zasažených předmětů, podlah, toalet, van a umyvadel," uvedla Jaroslava Zelenková z Hygienické stanice hlavního místa Prahy.
Také na prodej takových potravin se hygienici zaměřují. Sobota přiznává, že prodávat se mohou i náhodou, proto si provozovatelé i zákazníci musí dát pozor na viditelně vodou poškozené etikety nebo porušené uzávěry. "Takové zboží by se nikde nemělo objevit," tvrdí hygienik.

Pokud byl objekt zaplaven, hygienici také podle Soboty kontrolují, jestli bylo vše dostatečně asanováno a není vlhké zdivo. "Objekt pak totiž není v takovém stavu, aby se mohl obnovit provoz," tvrdí Sobota. Dodal, že velkým problémem jsou plísně na omítkách ve vyplavených bytech.

Inspekce zakázala prodej potravin
Česká zemědělská a potravinářská inspekce zjistila případ prodeje potravin, které prokazatelně pocházely ze zaplavených míst.

V Kralupech nad Vltavou podle tiskové mluvčí inspekce Daniely Kolejkové v jedné z prodejen v panelových domech prodával majitel konzervy, nápoje, oleje a další zboží, které pocházelo ze zaplaveného území. "Inspektoři okamžitě zakázali prodej těchto potravin a nařídili jejich prokazatelnou likvidaci. S prodejcem bude zahájeno správní řízení," sdělila mluvčí.

Inspekce znovu upozorňuje na zákaz prodeje jakýchkoli, i hermeticky uzavřených, potravin, které přišly do kontaktu se záplavovou vodou, a varuje spotřebitele před nákupem potravin, které by mohly pocházet z postižených oblastí. Vodítkem mohou být jakkoli poškozené, odřené nebo promáčklé obaly, u plechovek i náznaky rzi.

Varující jsou také poškozené, neúplné, pomačkané nebo zčásti nečitelné etikety, které mohou jevit známky znečištění nebo zkrabacení při schnutí. Pozornost je potřeba věnovat zdeformovaným nebo znečištěným uzávěrům. "Varující by mohla být také extrémně nízká cena potravin a nestandardní místa prodeje, jako jsou stánky nebo auta," dodala Kolejková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video