Václav Havel (18. září 2009)

Václav Havel (18. září 2009) | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Pozor na rafinované autoritářství na východě Evropy, varuje Havel

  • 119
Postkomunistické země včetně Česka se i dvacet let od pádu komunismu potýkají s "porodními bolestmi", řekl Václav Havel v rozhovoru pro německý týdeník Die Zeit. Bývalý prezident varoval před vzestupem autoritářských režimů ve východní Evropě. Zvláště kritizoval Rusko, kde umírají režimu nepohodlní novináři.

"Základní cíle, o něž jsme usilovali, se staly skutečností," citovala agentura ČTK bývalého prezidenta z rozhovoru, který vyjde ve čtvrtek.

O OBTÍŽÍCH 

"Všechno jde mnohem pomaleji a obtížněji, než jsem doufal. Stále vězíme v porodních bolestech. Někdy i Západu život ztěžujeme a komplikujeme."

Všechny postkomunistické země požívají základních svobod, mají privatizované ekonomiky a jsou součástí evropské civilizace, říká bývalá hlava státu.

"To všechno ale neznamená, že neexistuje 1000 a 1 věc, s nimiž jsem nespokojen," řekl Havel.

"Po desetiletích demoralizace tu nepomohou ani nejlepší zákony, neboť právní pořádek spočívá na pořádku morálním," zdůraznil Havel, když poukazoval kupříkladu na machinace s privatizací.

"Na východě mohou vznikat rafinované autoritářské režimy"

Václav Havel se v rozhovoru zaměřil i na východní Evropu, v níž vnímá tendence k vytváření nové formy "velmi rafinovaných" autoritářských režimů. Ty jsou podle něj nebezpečnější, než kdyby se v oblasti rozšířil primitivní nacionalismus.

Narážel hlavně na Rusko. Na moci ve státech, kde "se formálně vše odehrává demokraticky, kde mají parlament a politické strany", se prý vzájemné součinnosti podílejí zpravodajské služby, oligarchové a policie.

"Jak říká ve hře francouzského spisovatele Alfreda Jarryho král Ubu: 'Nechám popravit tři spisovatele, a těch dalších dvě stě bude psát, co chci já.' V Rusku vidíme něco velmi podobného. Za nevyjasněných okolností zemřou tři až čtyři kritičtí novináři. Zbytek pak je nekritický," prohlásil dramatik a bývalý disident. - o smrti ruského novináře Sergeje Protazanova čtěte zde

K dalším možnostem rozšiřování Evropské unie a Severoatlantické aliance NATO se Havel konkrétně nevyjádřil. Zdůraznil ale, že by se Západ měl otevřít kupříkladu Gruzii.

"Obamománie je pozitivní signál"

Německému listu Havel potvrdil, že je sympatizantem amerického prezidenta Baracka Obamy.

"To, že nastala obamománie, je pozitivní signál. Znamená to, že lidé si přejí lepší alternativu vůči stávajícímu. Ale skrývá to jedno riziko: Lidé by si mohli myslet, že tento jediný člověk za nás všechno vyřeší," upozornil.

K Obamově rozhodnutí zrušit projekt budování základen americké protiraketové obrany v Česku a Polsku český exprezident poznamenal: "Nikdy jsem zarytě nebojoval za to, aby u nás byla radarová základna pro raketovou obranu instalována." - vše o protiraketové obraně čtěte zde

Václav Havel dnes zahajuje čtyřdenní návštěvu Berlína. Jako hlavní protagonista sametové revoluce, od níž letos uplyne dvacet let, převezme mediální cenu Zlatá slepice a ocenění Quadriga.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video