Pozor na lososy z farem, varují vědci

Maso lososů chovaných na farmách obsahuje výrazně více rakovinotvorných látek než maso lososa žijícího ve volné přírodě. Tvrdí to autoři studie, kterou zveřejnil americký časopis Science. Koncentrace škodlivin je podle nich u této ryby taková, že je třeba snížit její konzumaci.

Ve většině případů představuje požívání více než jednoho jídla měsíčně s masem z chovného lososa, tedy něco přes 200 gramů, nepřijatelné riziko, uvádí Newyorská státní univerzita, která výzkum koordinovala.

Volně žijící losos může být konzumován osmkrát častěji, dodává.

Maso lososů podávaný v restauracích či prodávaných v Americe i Evropě většinou pochází právě z chovu.

Maso je kontaminováno velmi tučnou potravou na bázi rybí moučky a oleje a škodlivé látky se mu ukládají v tukové tkáni. Naopak volně žijící lososi se živí mořskými organismy.

Autoři studie, sedm amerických a kanadských vědců specializujících se na toxikologii, biologii a statistiku, analyzovali filety ze 700 chovných a volně žijících lososů ve světě.

Vědci tvrdí, že je jejich práce nejúplnější analýzou dat o koncentraci škodlivin v mase lososů. Vzorky nakoupili v obchodech v Evropě a v severní a jižní Americe.

V mase chovného lososa pocházejícího z Evropy je podle výsledků jejich výzkumu většinou více rakovinotvorných látek než v mase lososa chovaného v Americe.

Podle newyorské univerzity se světová roční produkce chovného lososa v posledních 20 letech zvýšila čtyřicetkrát a spotřebitel si nyní může po celý rok kupovat tuto rybu za nízkou cenu.

V letech 1987 a 1999 vzrostla v Evropské unii konzumace lososa o 14 procent a ve Spojených státech o 23 procent ročně. V Japonsku se spotřeba lososů v letech 1992 až 2002 zdvojnásobila. Přes polovinu světové spotřeby tvoří chovaní lososi.

Ale i ryby chované v Chile či státu Washington, které patří mezi nejméně kontaminované, obsahují více polychlorovaných bifenylů (PCB) a dioxinů než volně žijící losos, uvádějí vědci.

Autoři studie se přimlouvají za to, aby bylo při prodeji masa na etiketě zřetelně vyznačeno, zda jde o chovného lososa a z které země pochází.

Farmáři se bouří
Na výsledky studie ostře reagovali organizace, které zastupují farmáře chovající lososy ve Skotsku. Úřad pro kontrolu kvality skotských chovných lososů Scottish Quality Salmon (SQS) závěry vědců označil za záměrně zavádějící.

Studie opomíjí veškerý přínos pravidelné konzumace chovného lososa, který uznává přes 5 tisíc dalších vědeckých prací, uvedl SQS v prohlášení.

Proti závěrům studie se postavil i britský úřad pro kontrolu bezpečnosti potravin (FSA), který prohlásil, že skotský chovný losos nepředstavuje jako potravina žádné nebezpečí.

"Tato studie ukazuje přítomnost dioxinů a PCB v mase lososa, jejichž úroveň je v souladu s uznávanými mezinárodními limity, a jen potvrzuje předešlé výzkumy FSA," řekl předseda tohoto úřadu John Krebs.

"Doporučujeme konzumaci tučných ryb jednou týdně, což nepředstavuje žádné riziko," dodal.

Maso chovného lososa obsahuje mnohem méně škodlivých látek než je stanoveno mezinárodními předpisy, přidal se norský Státní ústav pro výzkum výživy mořskými produkty (NIFES), který studii rovněž odmítl.

"Všechny potraviny jsou škodlivé, pokud se konzumují ve velkém množství. V tomto případě je spíš problém v tom, že lidé nejedí dost ryb, tedy ani dost lososa," řekl ředitel NIFES Oyvind Lie.

Pokud jde o škodliviny typu PCB, dioxinu a dieldrinu v mase chovného lososa, jejich obsah je mnohem nižší, než jsou limity stanovené na mezinárodní úrovni, Světovou zdravotnickou organizací či Evropskou unií, dodal Lie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video