Na konečné výsledky komunálních voleb si lidé počkají o několik hodin déle než při volbách do Poslanecké sněmovny.

Na konečné výsledky komunálních voleb si lidé počkají o několik hodin déle než při volbách do Poslanecké sněmovny. | foto: Ota Bartovský, MF DNES

Pozor na křížky aneb jak správně volit v komunálních a senátních volbách

  • 168
Zapomeňte na kroužkování! V komunálních volbách žádné neexistuje. Na kandidátkách se jen a jen křížkuje, takže jakékoliv kroužky, ať už jmen či u stran, by z kandidátky udělaly neplatnou. Stejně tak zapomeňte na čtyři preferenční hlasy, které se používají při volbách do Poslanecké sněmovny.

Komunální volby se týkají obecních a městských zastupitelstev a každý volič může volit pouze tam, kde má trvalé bydliště (a každému voliči musí být víc než 18 let). Výjimky neexistují. Platí to dokonce i v případě, kdy například ležíte v nemocnici. Pokud nemocnice není náhodou ve vašem volebním okrsku, volit nemůžete.

Nejdůležitější informací pro voliče je, kolik zastupitelů má jeho město (nebo městská část či obec). Přesně tolika hlasy totiž ve skutečnosti každý volič disponuje - neděste se, vhazovat do urny budete jen jednu obálku s jedním volebním lístkem. Ale existuje několik možných způsobů, jak ho správně vyplnit. Počet zastupitelů zjistíte z hlasovacího lístku.

Jako konkrétní příklad poslouží město Tábor. V tamním zastupitelstvu je celkem 27 křesel. Každý člověk, který má v občanském průkazu trvalé bydliště v Táboře, má tedy pomyslných 27 hlasů. V praxi má samozřejmě jen jeden, ten se však dělí na 27 částí. Jak docílit toho, aby byly všechny "části“ plně využité?

1. Volím jednu stranu

Nezapomeňte!

Nezapomeňte si občanský průkaz či pas. Bez toho volit v žádném případě nemůžete.

Pokud má člověk jasno, že chce dát svůj hlas jedné straně bez ohledu na pořadí jejích kandidátů, zakřížkuje ji na volebním lístku. Je to nejjednodušší způsob volby. Strana získá všechny "díly“ vašeho hlasu (v případě Tábora tedy 27).

2. Volím jednu stranu, ale nelíbí se mi lídr

Pokud byste chtěli dát hlas své oblíbené straně, ale nesouhlasíte například s lídrem kandidátky, můžete dát "preferenční hlasy“. Ty ovšem fungují úplně jinak než ve volbách do Poslanecké sněmovny (kde má každý možnost zakroužkovat čtyři jména). Neexistuje žádné jednotné číslo - každý člověk má tolik preferenčních hlasů, kolik má jeho město zastupitelů. Tedy: kdyby chtěl člověk v Táboře volit stranu XYZ, ale nelíbil by se mu lídr, může zakřížkovat dalších 26 kandidátů pod ním (nebo naopak odspodu).

Kdy je hlas neplatný

* Když budete kroužkovat, a ne křížkovat. Volební komise bude striktně počítat pouze křížky.

* Když nebude hlasovací lístek vyplněn, tedy nebude zakřížkovaná žádná strana ani kandidát. Křížkujte viditelně.

* Když zakřížkujete více kandidátů, než má být ve vaší obci či městě zvoleno zastupitelů.

* Když zakřížkujete více než jednu stranu.

* Když nevhodíte lístek do urny v obálce označené kulatým razítkem úřadu. Tu dostanete v hlasovací místnosti.

* Když bude lístek poškozený nebo přetržený.

Kdyby dal jen zmiňované čtyři křížky, zbylých 23 hlasů propadne. A přesně toho se obávají politické strany, a nabádají proto, aby lidé křížkovali podle výše uvedeného bodu jedna celou stranu. Pozor! V tomto případě volby nesmíte s jednotlivými jmény zakřížkovat zároveň i celou stranu. Křížek celé straně je totiž křížkům u kandidátů nadřazený a "preference“ by se nepočítaly, volební komise by na ně nebrala ohled.

3. Volím zastupitele napříč stranami

Třetí možností je zvolit si své vlastní zastupitelstvo, složené z kandidátů několika nebo klidně všech politických stran, jak je libo. Na volebním lístku jednoduše zakřížkujete přesně tolik lidí, kolik je v místě vašeho trvalého bydliště zastupitelů. V Táboře tedy opět 27. Každý z nich dostane poměrnou část vašeho hlasu.

Ale pozor, nesmíte se splést, pokud by bylo křížků 28, bude celý hlasovací lístek neplatný! A když dáte křížek třeba jen sedmi kandidátům, bude lístek sice platný, ale "zbytek“, tedy 20 dalších možných dílů hlasu, propadne. Tato možnost volby je nejvíce využívána v menších městech a obcích, kde voliči kandidáty znají.

4. Volím stranu a také kandidáta z jiné strany

Patrně nejsložitější možnost volby je ta, že sice chcete dát hlas své oblíbené straně, například XYZ, zároveň se vám však líbí i nějaký kandidát z jiné strany, třeba ABC.

V takovém případě zakřížkujete stranu XYZ (už ne její jednotlivé kandidáty) a k tomu dáte křížek ke jménu kandidáta ze strany ABC. V Táboře by to znamenalo, že jste dali hlas prvním 26 kandidátům strany XYZ a kandidátovi strany ABC.

5. Volím do zastupitelstva města i městské části

Voliči ve statutárních městech, která jsou rozdělena na městské části, dostali do schránky obálku se dvěma hlasovacími lístky.

Výsledky

Vyhodnocení hlasů pro budoucí senátory je jednoduché. Když někdo získá hned v prvním kole nadpoloviční počet hlasů, stává se senátorem. Pokud ne, postupují do dalšího kola dva kandidáti, kteří získali nejvíc hlasů.

Přepočet lístků do komunálních voleb už tak jednoduchý není, jak je zřejmé z výše popsaných možností volby. Na konečné výsledky si tedy lidé počkají o několik hodin déle než při volbách do Poslanecké sněmovny.

Budou totiž volit dvakrát. Jeden lístek je na hlasování o "velké radnici“ (magistrátu) a další o "malé radnici“ městské části.

Způsoby volby jsou stejné (popsané výše). Ale pozor! Počty zastupitelů v městském zastupitelstvu a městské části se liší. Stejně tak kandidátky.

6. Volím i do Senátu

Část voličů obdržela ještě další obálku - s kandidáty do Senátu. Obměňuje se jedna třetina horní komory parlamentu, tedy 27 senátorů.

Volba do Senátu je však mnohem jednodušší než do zastupitelstev. Lidé v obvodech, kterých se to týká, dostali do schránky i obálku se jmény senátních kandidátů. Ve volební místnosti vyberou jednoho a lístek s jeho jménem hodí do urny. Pozor! Opět to musí být obálka s kulatým úředním razítkem, jen je žlutá.

Chystáte se u komunálních voleb využít možnosti křížkování?

celkem hlasů: 23313

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 3. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.

Ano, chci si vybrat své kandidáty
Ano, chci si vybrat své kandidáty 13598
Ne, budu volit stranu
Ne, budu volit stranu 6775
Ne, nepůjdu k volbám
Ne, nepůjdu k volbám 2940

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video