Takhle nějak klíště číhá na stéble trávy, klidně i ve výšce přes metr nad zemí.

Takhle nějak klíště číhá na stéble trávy, klidně i ve výšce přes metr nad zemí. | foto: Profimedia.cz

Pozor na klíšťata, nyní mají ideální podmínky

  • 42
Meteorologové varují, že klíšťata jsou teď mimořádně aktivní. Je totiž teplo a vysoká vlhkost vzduchu, tedy ideální podmínky pro malé parazity. Navíc nebyla letos příliš tuhá zima a klíšťata ji ve zdraví přečkala. Jejich infikovanost není ale příliš vysoká, počet nemocných od začátku roku je podobný jako v minulých letech.

Podle předpovědi aktivity klíšťat, kterou připravuje Český hydrometeorologický ústav spolu se Státním zdravotním ústavem, je na nejbližší dny nejvyšší riziko aktivity klíšťat. Lidé by podle doporučení neměli vstupovat volně do listnatých a smíšených lesů a pohybovat se jen po zpevněných cestách.

Jak upozorňuje vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou borreliózu tato předpověď se odvíjí podle teplot a vlhkosti. "Pokud je obojí vysoké, také aktivita klíšťat by mohla být vysoká. Tato data ale neukazují infikovanost klíšťat, ale jen to že jsou vhodné podmínky k tomu, aby byla klíšťata aktivní," vysvětlila Dagmar Hulínská.

Klíšťat je letos sice docela hodně, zatím jsou poměrně málo infikována. Změnit by se to mohlo od poloviny května, pokud bude teplo.

Očkování proti encefalitidě

Lidé se mohou nechat naočkovat buď ve zdravotních ústavech nebo u svého praktického lékaře. Ten jim vystaví recept, vakcínu si zájemce koupí v lékárně a lékař ji aplikuje. V očkovacích centrech jsou vakcíny skladem přímo v lednicích.
Základní očkování probíhá ve třech dávkách, které se aplikují v rozmezí jednoho roku. Čtvrtá se aplikuje s odstupem tří let. Další přeočkování se řídí podle druhu vakcíny a věku očkované osoby. Ideální čas pro zahájení očkování je podzim nebo zima, kdy klíšťata ještě nejsou aktivní.

Lékaři od začátku roku evidují už 444 případů lymeské borreliózy, což je v porovnání s předcházejícími lety srovnatelné číslo. K akutním případům se počítají také některé případy z konce loňského roku. "Lidi se nakazili třeba v listopadu nebo prosinci, nemoc u nich propukla ale až letos," vysvětlila Hulínská. Lidí, kteří se nakazili až letos, je podle ní zatím málo.

Vážnější encefalitidou zatím letos nikdo neonemocněl. "Hlášení se k nám dostávají ale s určitým zpožděním, potřebujeme mít výsledek laboratorně ověřený. Je tedy možné, že nějaký případ už se objevil," sdělil iDNES.cz Čestmír Beneš z Státního zdravotního ústavu.

Letošní zima klíšťatům přála

V loňském roce zaznamenali hygienici vysoké číslo nemocných lymskou boreliózou, nakazilo se 4 350 lidí, což je druhý nejvyšší počet za posledních deset let. Více případů bylo v posledních letech pouze v roce 2006.

Borrelióza je méně vážným onemocněním způsobeným klíšťaty, není proti ní ale k dispozici očkovací vakcína.

Klíšťová encefalitida má mnohem  horší průběh, v některých případech může být i smrtelná. Její výskyt nebyl loni vyšší než v jiných letech. Nemocí se nakazilo 633 Čechů, na její následky jeden zemřel.

Letošní zima nebyla podle Hulínské nijak výjimečná. "Byla poměrně mírná, pro klíšťata vhodná," popsala. Parazité se mohli schovat například pod vrstvou sněhu, neohrozily je ani příliš nízké teploty, kvůli kterým by zmrzli.

Zajímavá byla loni extrémně vysoká infikovanost klíšťat na jaře. "Na jaře jsme měli až padesát procent infikovaných klíšťat. Již v dubnu, květnu vzrostl počet nakažených lidí i zvířat. Během roku se ale situace postupně vyrovnala," uvedla lékařka. Na podzim už byla infikovanost výrazně nižší, ubylo také hlášených případů onemocnění.

Na očkování je stále čas

Lidé se mohou i nyní nechat očkovat proti klíšťové encefalitidě. "Může se provádět celý rok. Vřele to doporučuji, určitě to má význam," doporučila Dagmar Hulínská.

Základní očkování proti encefalitidě probíhá ve třech dávkách, které se aplikují v rozmezí jednoho roku. Čtvrtá se aplikuje s odstupem tří let. "Mezi první a druhou dávkou by lidé klíště neměli chytit. Interval mezi nimi je měsíc, respektive 14 dní ve zkráceném režimu," uvedla lékařka. Podle ní by lidé během této doby neměli chodit do míst, kde se klíšťata vyskytují.

Klíšťatům se nejvíce daří v okolí velkých řek a na travnatých březích rybníků, kde je vlhko a teplo. Hodně jich je také ve spadaném listí.

Loni bylo nejvíce případů klíšťové encefalitidy v oblasti jižních Čech, u Českých Budějovic a Tábora, dále v Chomutově, Ústí nad Labem, na Vysočině a u Olomouce. Klíšťata infikovaná lymeskou boreliózou byla především v povodí velkých řek, v okolí Brna, Polabí a na Vysočině. Podle Hulínské zatím dosavadní výsledky nasvědčují tomu, že by situace mohla být podobná i letos.

Jak vyšetřit klíště

Pokud jste chytili klíště, můžete ho poslat na vyšetření českobudějovické firmě Protean a zjistit, zda bylo infikované klíšťovou encefalitidou nebo lymeskou borreliózou. Klíště se musí dát igelitového sáčku, neprodyšně uzavřít a poslat do laboratoře. Vyšetření je placené, stojí několik set korun podle druhu vyšetření. 

Za loňský rok vyšetřili v laboratoři asi 600 klíšťat, 18 procent mělo pozitivní výsledek na borreliózou, jedno procento na encefalitidu. Letos poslali lidé už asi 50 parazitů, dva z nich byli infikovaní encefalitidou, pět borreliózou.

Kritici vyšetření upozorňují na to, že to, že člověk měl infikované klíště, automaticky neznamená, že se nakazí i člověk. U infikovaných klíšťat je asi třicetiprocentní riziko, že se nákaza přenese i na lidi.  Lékaři pak mohou tápat o dalším postupu.

V případě borreliózy je možné podat preventivně antibiotika, u encefalitidy je možné dodržovat pouze klidnější režim. Léčba totiž neexistuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video