Mladí Němci, takzvaní Hitlerjugend, hajlují nacistickým vlajkám. (1933)

Mladí Němci, takzvaní Hitlerjugend, hajlují nacistickým vlajkám. (1933) | foto: Profimedia.cz

Pozor na cyklisty z Německa. Brity děsili před válkou špioni z Hitlerjugend

  • 5
Velká Británie se v letech předcházejících druhou světovou válku bála členů organizace Hitlerjugend, kteří podle tajné služby MI5 projížděli za účelem špionáže Británií na kole. Kvůli tomuto podezření Britové nechali mladé Němce sledovat. Podle zpravodajských stanic CBS a BBC to ukazují nově odtajněné dokumenty britského národního archivu.

Britská média o cyklistech-špionech hovoří jako o "špiklistech" (spyclists).

Členové Hitlerovy polovojenské mládežnické organizace projížděli po historických památkách Británie na kole v létě roku 1937. MI5 se ale bála, že jde o špionážní akce, kterými hitlerovské Německo získává geografické údaje o zemi. Strach mezi lidmi vyvolal článek v listu Daily Herald v květnu téhož roku, kde list podezřívá mladé Němce, že v Británii provádějí špionáž.

Noviny zároveň přetiskly údajné instrukce německé asociace cyklistů, která cyklistům v zahraničí doporučovala, aby se dívali kolem sebe a "vtiskli si do paměti všechny důležité orientační body jako kostelní věže..., všechny brody a mosty".

Zapamatovat si je prý měli tak dobře, aby byli určitou oblast podle těchto orientačních bodů schopni rozpoznat i v noci. MI5 však nikdy nezjistila, jestli šlo o přetisk skutečných instrukcí nebo jen o protifašistickou propagandu.

V zemi se nicméně rozšířila mírná hysterie a policisté na venkově podávali zprávy o každém podezřelém mladíkovi na kole.

MI5 nicméně identifikovala asi sedm skupin Hitlerjugend, ve kterých bylo vždy tak po dvacítce dospívajících chlapců. Skupiny projížděly důležitá historická místa včetně Londýna, Oxfordu nebo Cambridge. Jedna ze skupin jela i do Skotska, další skončila ve Walesu.

Z dokumentů také vyplývá, že členové Hitlerjugend se snažili navázat vztahy s britskými skauty. O to se prý bez většího úspěchu snažil třeba přední člen "Hitlerovy mládeže" Joachim Benemann. Ten například v letech 1934 a 1935 organizoval v Británii společný německo-britský dětský tábor. Benemann se později usadil v Londýně, údajně za účelem studia. Tajné služby ho ale podezřívaly, že tam chce založit britskou odbočku Hitlerjugend.

Členové Hitlerjugend, kteří mohli vyjet do Británie, prý byli pečlivě vybíráni. Někdy se předtím zúčastnili i speciálního výcviku.

Podle CBS skupiny z Hitlerjugend cestovaly ve 30. letech také po jiných státech, jako po Belgii nebo Nizozemsku, které chtělo Německo později obsadit.

Ve 30. letech však MI5 nebrala zahraniční výlety členů Hitlerjugend až tak vážně. Pohled na organizaci se ale změnil v posledních letech války, kdy Německo rekrutovalo její členy do armády. "Hitlerjugend není žádná skautská organizace," píše se v příručce MI5 z roku 1944.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video