Pozitivní diskriminace je stále diskriminace

Je jistě potěšitelné, že se v posledních týdnech rozproudila debata na téma tzv.pozitivní diskriminace žen. Moderní doba se již oprostila od modelu ženy, která tráví svůj život v blízkosti sporáků či dřezů a seberealizuje se jen přišíváním knoflíků. Mnozí staromódněji uvažující pánové někdy nedokáží tento trend akceptovat. Mají-li někomu svěřit určitý post, často sáhnou raději po mužském kandidátovi, i když k disposici je stejně schopná či schopnější žena.

Tento stav, na Západě pracně odbourávaný, je jistě záhodno vymýtit i u nás. Ale pozor – ne pomocí takzvané obrácené diskriminace. Diskriminace je něco, co rozvinutá společnost s demokratickým systémem nemá znát. Neboť základním znakem demokracie je vláda svobodně zvolené většiny, a ochrana menšin. Znovu opakuji: ochrana, nikoliv zvýhodňování. Každé zvýhodnění jedné skupiny je znevýhodněním skupiny jiné. Přináší křivdu a vyvolává zlobu. Je to nespravedlivé řešení. Ať už je zvýhodnění založeno na rasovém, pohlavním nebo třeba věkovém principu. Je třeba usilovat o rovnost šancí, ne o novou, byť třeba “spravedlivěji vymyšlenou” nerovnost.

Jsem pro to,aby byly bourány předsudky a aby příslušníci či příslušnice ženské a nebílé menšiny byli dosazováni do vedoucích funkcí. Ale ne na základě toho, že jsou ženy, nebo mají tmavou pleť, nýbrž jen na základě jejich kvalit. Usilujme raději o lepší zajištění žen na mateřské dovolené, aby porod dítěte neznamenal snížení životní úrovně. Usilujme o jejich ochranu před sexuálním obtěžováním a nenazývejme to hned potrhlým “americkým harašením”. Usilujme o to, aby pracující ženy nemusely házet za hlavu rodinný život a mohly jej efektivně skloubit s kariérou. Je to ale těžší nežli pozitivní diskriminace, že?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video