Britští vojáci v Afghánistánu dostávají přednostně uniformy s novým maskovacím...

Britští vojáci v Afghánistánu dostávají přednostně uniformy s novým maskovacím vzorem. | foto: Britské ministerstvo obrany

Pozice Británie v Alianci zůstane stejná, míní šéf NATO

  • 7
Odchod Velké Británie z Evropské unie nezmění pozici země v NATO. V pátek to uvedl šéf Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Londýn podle něj zůstane silným spojencem.

„Vím, že postavení Spojeného království v NATO zůstane beze změny. Spojené království zůstane silným a oddaným spojencem a bude i nadále hrát vedoucí úlohu v naší Alianci,“ uvedl Stoltenberg.

Jak dodal, v dnešní nestabilitě a nejistotě je proto NATO mnohem důležitější než kdy jindy jako platforma pro spolupráci mezi evropskými spojenci a mezi Evropou a Severní Amerikou.

„Aliance je i nadále odhodlána k užší spolupráci s Evropskou unií. Na vrcholné schůzce ve Varšavě v červenci zintenzivníme naši spolupráci, protože společně jsme účinnější v prosazování našich společných hodnot a udržování našich národů v bezpečí,“ řekl Stoltenberg.

Britové se ve čtvrtečním referendu rozhodli, že jejich země opustí Evropskou unii. Pro volbu „odejít“ hlasovalo 51,9 % lidí, podpořilo ji tak 17,4 milionu Britů (o výsledcích plebiscitu čtěte zde).

Premiér David Cameron, který se v kampani před hlasováním angažoval ve prospěch zachování britského členství v Unii, v pátek ráno reagoval oznámením, že rezignuje (více čtěte zde). Odchod Británie vzbudil vlnu znepokojení u představitelů EU i jednotlivých zemí.

„Respektujeme rozhodnutí. Zvláštní vztahy mezi Spojenými státy a Spojeným královstvím jsou trvalé, a členství Spojeného království v NATO zůstává základním kamenem americké zahraniční, bezpečnostní a hospodářské politiky,“ uvedl Obama. Jak dodal, Británie i Evropská unie budou pro Washington nadále nepostradatelnými partnery.

Kromě britského premiéra Davida Camerona prezident Obama o situaci telefonicky hovořil také s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Shodli se, že odchod Británie z EU je sice politováníhodný, nicméně respektují vůli britských občanů.

Británie patří spolu s Francií, Belgií, Lucemburskem a Nizozemskem mezi pětici zemí, které už v březnu 1948 podepsaly takzvanou „Bruselskou smlouvu“ o vytvoření systému společné obrany.

Ta byla předstupněm pro další jednání s USA a Kanadou o vytvoření NATO. Mocnosti Bruselské smlouvy a severoameričtí spojenci k založení Aliance v roce 1949 přizvaly ještě Dánsko, Island, Itálii, Norsko a Portugalsko.

Premiér Cameron uvedl, že v Downing Street skončí:

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue