Irácké bezpečnostní síly v Bagdádu (19. listopadu 2014).

Irácké bezpečnostní síly v Bagdádu (19. listopadu 2014). | foto: Reuters

Iráčané brzy začnou pozemní ofenzivu proti islamistům, oznámil generál

  • 36
Spojenecká koalice proti Islámskému státu podle Pentagonu v příštích týdnech zahájí pod vedením iráckých složek rozsáhlou pozemní ofenzivu. Při návštěvě Jordánska o tom informoval americký vyslanec v koalici, generál John Allen. Dosud spojenci útočili na pozice islamistů hlavně ze vzduchu.

„V příštích týdnech, kdy irácké síly zahájí pozemní tažení s cílem získat zpět území v Iráku, poskytne koalice této operaci významnou podporu v podobě palebné síly,“ citovala Allena jordánská tisková agentura Petra. Čtyřhvězdičkový generál a vyslanec Washingtonu v koalici proti Islámskému státu o plánech spojenců informoval při nedělní návštěvě Ammánu.

Mandát pro boj s islamisty

Americký prezident Barack Obama požádá do středy Kongres o nový mandát k boji proti ozbrojeným složkám Islámského státu ovládajících značná území v Sýrii a v Iráku. Není přitom vyloučeno, že žádost bude obsahovat povolení k případnému použití i pozemních jednotek. Podle agentury Reuters o tom dnes informovaly zdroje v Kongresu. Šéfka demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová řekla novinářům minulý týden, že Bílý dům se chystá požádat o mandát na tři roky. Zatím podle ní nebylo stanoveno, na jak velké území se má vztahovat a jaká omezení se mají týkat využití pozemních sil.

Zdroj: ČTK

Spojenci podle jeho slov již nyní poskytují při akcích Iráčanům podporu v podobě vojenských poradců. Této role se mají zhostit i do budoucna.

Postup iráckých vojáků od podzimu kromě Američanů koordinují například Kanaďané či Australané. Byť se formálně bojů účastnit nemají, již několikrát se dostali pod palbu, což vyvolává doma řadu otazníků o jejich skutečném angažmá (více o tom se dočtete zde).

Spojenci se podle generála také podílejí na výcviku iráckých bezpečnostních sil. „Vytvořili jsme čtyři tábory v Iráku, v nichž koalice a partnerské státy cvičí irácké jednotky, které se budou podílet na protiofenzivě. Čtyři brigády o velké síle,“ nechal se slyšet Allen.

Na výcvik podle něj kromě Američanů dohlížejí Australané, Novozélanďané, ale i Evropané - Němci, Francouzi, Italové, Španělé, Portugalci, Dánové, Nizozemci nebo Belgičané.

List The Washington Post s odkazem na blíže neupřesněný americký zdroj v Bagdádu uvedl, že poradci nyní připravují Iráčany zejména na boj v městském prostředí. Irácká města podle zdroje listu totiž nelze osvobodit jen vzdušnými údery, ale je nutné do nich i přímo vstoupit. Iráckou armádu tak nyní čeká rozhodující test v podobě osvobození radikály ovládaných měst jako Mosul, Fallúdža nebo Tikrít.

Američané zapojení do výcviku tvrdí, že irácká armáda na boj ve městech připravena zatím není.

V Sýrii to potrvá déle, připustil vyslanec Washigtonu v koalici

Strategie koalice podle vyslance Washingtonu generála Allena ale zůstává i nadále stejná, a tou je poražení radikálů. Připustil ovšem, že zatímco v Iráku mají spojenci v tažení proti islamistům partnera v podobě irácké vlády premiéra Hajdara Abádího, v Sýrii tato opora chybí. „To, co musí koalice udělat v Sýrii, potrvá déle,“ prohlásil generál.

Islámský stát

Islámský stát kontroluje rozsáhlá území v Iráku a Sýrii od loňského léta. Špatně vycvičenou a morálně upadlou iráckou armádu sunnitští povstalci snadno vyhnali z řady míst a ukořistili pro sebe také velké množství vojenské techniky, již v předchozích letech věnovaly Iráčanům Spojené státy. V sousední Sýrii se radikální islámské skupiny již dříve angažovaly v bojích proti režimu prezidenta Bašára Asada.

Zatímco Irák nyní v tažení proti islamistům přijímá pomocnou ruku Západu, Sýrie, jíž skoro čtyři roky zmítá občanská válka, v pondělí zopakovala, že žádnou intervenci zahraničních pozemních sil nepotřebuje.

„Nedovolíme nikomu narušit naši suverenitu intervencí,“ odmítl podle agentury AFP syrský ministr zahraničí Valíd Mualim pozemní operaci cizí armády na svém území. „Syrské vládní vojsko odvážně plní svou misi,“ dodal.

Damašek nicméně na svém území již několik měsíců tiše toleruje spojenecké vzdušné údery, byť oficiálně se Západem a jeho partnery nespolupracuje. Asadovi ve spolupráci se státy koalice proti Islámskému státu brání fakt, že dlouhodobě podporují a vyzbrojují povstalecké skupiny, usilující o svržení jeho režimu

Navíc, ještě před rokem a půl to byly tytéž západní státy, jež nyní vedou koalici proti islamistům, které mu hrozily leteckými údery kvůli údajnému použití chemických zbraní proti civilistům. Jejich nasazení v syrské občanské válce tehdy sice mezinárodní experti jednoznačně prokázali, nebyli však schopni určit, která z válčících stran po nich sáhla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video