Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Váš pozemek nemusí být váš, ukázal šumavský případ Kreuzigerova otce

  1:00
Majitelé pozemků v národních parcích, národních přírodních rezervacích nebo národních přírodních památkách mohou mít velké potíže. A to v případě, že pozemek koupili od majitele, který jej zapomněl nejprve nabídnout státu a teprve potom prodávat přes realitní kanceláře.
Developer a bývalý cyklokrosový závodník Roman Kreuziger ukazuje pozemky na...

Developer a bývalý cyklokrosový závodník Roman Kreuziger ukazuje pozemky na Zhůří u Horské Kvildy, kde chce postavit několik domů. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Na pozemcích přitom už často stojí lukrativní vily, penziony a restaurace za miliony korun. Katastrální úřady přitom varují, že existuje spousta zákonných ochran pozemků, která v katastrech nemovitostí vyznačena není a lidé by se tak - jako v tomto případě - na pouhý výpis z katastru neměli spoléhat.

Na problém přišla správa šumavského národního parku, když ji o souhlas s výstavbou žádal developer a bývalý cyklokrosový závodník Roman Kreuziger, který na Zhůří u Horské Kvildy začal skupovat pozemky v místě bývalé vesnice, kde chce investovat a stavět několik domů.

Správa parku si ale vzpomněla na paragraf v zákoně o ochraně přírody a krajiny a začala jej uplatňovat. V něm jasně stojí, že vlastníci nezastavěných pozemků je musí při zamýšlení prodeje přednostně nabídnout státu a až poté, když o ně do 60 dnů nemá stát zájem, prodat. Takových nabídek ale za poslední roky příliš nedostala, byť na prodej jsou ročně stovky pozemků a zákon platí už od roku 1991.

„Za pětadvacet let naší praxe až do letošního roku nikdy nebylo s tímto paragrafem zákona v praxi operováno a nikdy jsme se s ním nesetkali. Přitom se prodávaly tisíce pozemků - nejen prostřednictvím naší kanceláře - a to i takových, které byly zařazeny v územním plánu obcí a měst jako zastavitelné. Na mnohých už dávno vznikly stavby v souladu s platnou legislativou,“ říká Jiřina Müllerová, jednatelka realitní firmy MÜLLER, která je lídrem v prodeji pozemků na Šumavě.

„Lidé nakupovali, prodávali a na pozemcích investovali v dobré víře. Vím, že neznalost zákona neomlouvá, ale kdyby v katastru nemovitostí bylo předkupní právo vyznačeno, bylo by také respektováno,“ dodává Müllerová. Poprvé se setkala s povinností nabídnout pozemky státu až letos na podzim v případě prodejů na Zhůří - majitel, kterého zastupovala, měl obavu, aby prodej nebyl zpochybněn a nabídl jej správě parku.

Problém se týká tisíců pozemků

I když neexistuje seznam pozemků, kterých se ustanovení zákona týkalo, jisté je, že jich po celé zemi jsou tisíce.

Jeden takový si v srdci Šumavy pořídil i pan Jaroslav s manželkou a postavil zde penzion za sedm milionů korun. I on hovoří o tom, že neměl ponětí, že původní majitel má pozemek nabídnout státu. V katastru nemovitostí žádné předkupní právo vyznačené nebylo a zákon o ochraně přírody a krajiny on ani prodávající neznali.

„Kupovali jsme v dobré víře, že obchodu nic nebrání. Neumím si představit, že by park smlouvu napadl a soud mu vyhověl. Kdo by mi kompenzoval investice? To by vyvolalo soudní války, letité tahanice a spory, se kterými by si snad ani nikdo neporadil,“ varuje Jaroslav.

Jen na Šumavě je pozemků, které musí být přednostně nabídnuty správě parku zhruba dvacet tisíc. V loňském roce dostala správa parku ale jen dvě nabídky na předkupní práva k pozemkům o rozloze 10 hektarů (oba koupila) a v letošním roce pak šest nabídek na plochy o velikosti 21,5 hektaru.

Národní parky: Krkonošský, České Švýcarsko, Podyjí, Šumava

Příklady rezervací a památek:

Národní přírodní rezervace: Adršpašsko-teplické skály, Boubínský prales, Červené blato, Jezerka, Jizerskohorské bučiny, Kaňon Labe, Karlštejn, Králický Sněžník, Lednické rybníky, Praděd, Rejvíz, Stará řeka, Žofínský prales

Národní přírodní památky: Babiččino údolí, Barrandovské skály, Dunajovické kopce, Letiště Letňany, Polické stěny, Prameniště Blanice, Skalická Morávka, Terčino údolí, Váté písky u Bzence, Žehuňský rybník

Pro lepší představu, o jak lukrativní louky, pastviny a pozemky, které mají být nabízeny státu, často jde, se vraťme zpět k prodeji pozemků cyklokrosaři Kreuzigerovi na Zhůří. Těchto osm hektarů se na jednom z realitních portálů na začátku letošního roku prodávalo za 120 milionů korun. Tedy za patnáct set korun metr čtvereční. Přitom právě o tyto pozemky by i správa šumavského parku měla zájem, protože podle ní mají vysokou přírodní hodnotu.

Prodané pozemky byly ve většině případů ty nejlukrativnější plochy, jaké si lze v parcích koupit - a to jak pro výstavbu, tak i třeba k obhospodařování, na které pak zase mají zemědělci navázány dotace.

Ačkoliv je kupovali zejména majetní podnikatelé a byli opatrní, většina z nich až dosud netušila, že by mohli mít s nabytím pozemků problém. V katastrech nemovitostí totiž předkupní právo vyznačené nebylo. Právníci se přesto shodují, že teoreticky mohou být prodeje zpochybněné. A to ty, které lidé prodali a koupili během uplynulých tří let - ostatní už patrně budou promlčené.

Stát zatím oficiálně nechce říct, zda se do soudních sporů s majiteli pozemků, které mohl vykoupit, pustí. „Ani tato situace není vyloučena,“ říká opatrně ředitel největšího českého národního parku Pavel Hubený.

V katastru žádný háček není

Lidé často chybně spoléhají na pouhý výpis z katastru, kde žádný podobný háček, jako je předkupní právo, věcné břemeno či vedení sítí vyznačený není.

„Existuje spousta zákonných ochran a práv, která v katastru nemovitostí vyznačená nejsou a ani historicky nebyla všechna předkupní práva zapisována do katastru. Jestliže se ale jedná o pozemky v ochranných plochách, jako jsou národní parky, už vyznačená ochrana pozemku něco signalizuje a ten, kdo pozemek převádí či nabývá, by si měl zjistit, co to znamená a co s tím souvisí,“ varuje vedoucí metodiky jednoho z krajských katastrálních úřadů.

Co říká zákon

Předkupní právo státu a financování výkupu pozemků

Vlastníci nezastavěných pozemků ležících mimo sídelní útvary na území národních parků, národních přírodních rezervací, národních přírodních památek a vlastníci pozemků souvisejících s jeskyněmi jsou povinni v případě jejich zamýšleného prodeje přednostně nabídnout tyto pozemky ke koupi orgánu ochrany přírody. Pokud orgán ochrany přírody neprojeví o tyto pozemky do 60 dnů od obdržení nabídky pozemku písemně závazný zájem, mohou vlastníci zamýšlený prodej uskutečnit.

Obrana majitelů pozemků, že v katastru je na možné problémy s vlastnictvím v budoucnu nic neupozorňovalo, by tak stát patrně u soudu snadno zpochybnil. „Dovolá-li se stát například soudní žalobou o neplatnost převodu, tak by takový prodej mohl být prohlášený za neplatný,“ potvrzuje současnou situaci právník Otakar Pazdziora.

Právníci však zároveň dávají naději i majitelům pozemků, kteří je vlastní déle jak deset let. „Zde lze uplatňovat právo vydržení,“ říká pražský advokát Josef Lžičař a dodává, že naopak u soudů by prohrávající mohli být původní majitelé pozemků, kteří povinnost nabídnout je státu jednoznačně měli. „Oni by byli ti, kdo porušili právní řád a odpovídali by za škody,“ vysvětluje Josef Lžičař s tím, že na vině je právní chaos v zákonech a předpisech.

Kauza se netýká jen šumavského parku, ale všech čtyř národních parků v Česku, 113 národních přírodních rezervací a 116 národních přírodních památek.

Na Šumavě se týká nejvíce pozemků proto, že národnímu parku už roky chybí jasný směr, s téměř každým novým ministrem se střídá jeho ředitel i jeho náměstci, mění se přístup k regionu, výstavbě i projektům.

„Problém je nekoncepčnost ochrany přírody v celé České republice a to, že se neumí vykládat zákony, vysvětlovat a aplikovat, ale ne ze strany lidí, ale úředníků placených státem, kteří mají ochranu přírody na starosti. Pokud o nějaké pozemky přednostně stojí, mají je vytipovat a vykoupit. Je to jednoduché,“ doplňuje předseda Svazu šumavských obcí Antonín Schubert.

Krkonošský park si pozemky pohlídal

Zatímco Šumava se teď diví, jak je možné, že klíčový zákon pro národní parky roky nebyl dodržován, v Krkonoších stát parcely, o které zdejší národní park stál, získal. Pozemky si vytipoval a snažil se je vykoupit.

„Dnes už máme pozemky, o které bychom stáli, konsolidovány, protože když jsme věděli, že jsou to pro nás atraktivní plochy a chtěli bychom je vlastnit, rovnou jsme se snažili s majiteli domluvit a i nyní dál vytipováváme pozemky a jednáme,“ říká ekonomický náměstek krkonošského parku Luděk Khol.

Vyřešit problém má novela zákona o ochraně přírody a krajiny, která je nyní ve Sněmovně. Podle ní by u všech pozemků musel být v katastru zápis předkupního práva pro český stát. „Z toho by vyplývala i povinnost při převodu pozemku na jiného vlastníka doložit na katastrální úřad naše vyjádření, že o pozemek nemáme zájem a je možné jej převést na jiného vlastníka,“ dodává ředitel Hubený.

Realitní makléři pak doplňují, že vedle zápisu předkupního práva je potřeba i stanovit jasné cenové podmínky, za které bude stát přednostně od majitelů pozemky vykupovat. Nyní se tak děje za ceny podle znaleckých posudků, které jsou ale v případě lukrativních pozemků v národních parcích často mnohonásobně nižší, než tržní ceny.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Řidič Porsche srazil na chodníku ženu s kočárkem

  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vjelo na chodník a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  18:53

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Poslanci zvýšili ochranu zemědělské půdy. Nechtějí už další logistická centra

3. května 2024  5:16,  aktualizováno  12:05

Vyšší ochranu nejkvalitnější zemědělské půdy schválila Sněmovna. Nemají na ní do budoucna vznikat...

Bazény v ulicích, výpadky elektřiny. Jihovýchodní Asii drtí rekordní teploty

3. května 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Asii Horké počasí ve filipínské Manile mění život v ulicích. Přibývají bazény nebo škopky, ke kterým je...

Požár pralesa Mionší musel založit člověk, zjistili odborníci. Sčítají škody

3. května 2024  11:46

Hasičští experti se vrátili do terénu, aby vyšetřovali příčinu požáru v pralese Mionší v Dolní...

Zdravotnictví čeká kolaps, věští analýza. Chybí 3000 lůžek, péče se nadužívá

3. května 2024  11:36

V českém zdravotnictví hrozí bez přijetí potřebných opatření vyčerpání zdrojů. Systém není podle...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...