Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Pozemkový úřad nestíhá řešit církevní restituce, zjistil NKÚ

  • 71
Státní pozemkový úřad nestihl ve stanovené šestiměsíční lhůtě vyřešit dvě pětiny z 3 400 církevních žádostí o vrácení majetku. V pondělí na to v tiskové zprávě upozornil Nejvyšší kontrolní úřad.

„Pozemkový úřad nedodržel lhůtu u 1 424 z 3 404 výzev,“ uvedla mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Olga Málková. Kontrola se zaměřila zejména na období mezi lety 2012 až 2014.

„Státní pozemkový úřad musel v rámci této lhůty například porovnávat historický a platný stav v katastru nemovitostí. Výzvy, které mu nepříslušely, musel přeposílat příslušným orgánům. Úřad dále musel geometricky obnovit neexistující hranice pozemků, ověřovat v archivech, zda je nárok na vydání pozemku nezpochybnitelný, a připravovat dohody o vydání,“ uvedla Málková.

Obraz Madony z Veveří patří církvi, rozhodl soud

„Šestiměsíční lhůta na uzavření dohody není prekluzivní, dohody je tedy možné uzavírat i po jejím vypršení,“ doplnila mluvčí pozemkového úřadu Monika Machtová.

Upřesnila, že v dohodách, které podle NKÚ Státní pozemkový úřad (SPÚ)  neuzavřel v zákonné lhůtě jsou zahrnuty i případy, ve kterých SPÚ rozhodl, že dohodu uzavřít podle zákonem stanovených podmínek nelze.

Církve podle zákona, který platí od začátku roku 2013, dostanou svůj původní majetek v hodnotě 75 miliard korun (je to zejména zemědělská půda a lesy, dále zemědělské objekty, bytové domy a rybníky). Stát jim také během třiceti let vyplatí 59 miliard korun, zatím církve dostaly dvě roční splátky.

Zaměstnanci fondu jezdili v pracovních autech i na dovolené

Nejvyšší kontrolní úřad také prověřil, jaké náklady s sebou nesl vznik SPÚ, který nahradil Pozemkový fond ČR. Zřízení SPÚ v roce 2013 podle Málkové přineslo plánovanou úsporu 227 milionů korun, a to mimo jiné snížením počtu zaměstnanců o 358 lidí. Už v roce 2014 však úřad znovu přijal 215 zaměstnanců.

„Nejzávažnější pochybení v hospodaření SPÚ se týkalo bezúplatného užívání vozidel úřadu pro soukromé cesty zaměstnanců,“ sdělila Málková.

Zaměstnanci si sice měli za soukromé cesty hradit pohonné hmoty, ale kontroloři zjistili, že někteří vykazovali služební cesty v době své dovolené. U kontrolovaných 43 vozidel představovaly soukromé cesty 36 procent z více než 451 tisíc ujetých kilometrů, zjistili kontroloři.

Mluvčí pozemkového úřadu podotkla, že vozový park SPÚ disponuje přibližně 300 automobily. „NKÚ se ve své kontrole zaměřil pouze na 43 vozidel, která jsou určena kromě služebních cest i k případným soukromým účelům vedoucích zaměstnanců. Zbývající automobily slouží výhradně ke služebním účelům. Z celkového počtu více než 5,5 milionů kilometrů najetých veškerými vozidly SPÚ ve sledovaném období představují chybně vykázané soukromé cesty v době dovolených 0,08 %,“ sdělila Machtová.

Doplnila, že vykazování soukromých cest je kontrolováno zařízením GPS a zaměstnanci hradí kromě pohonných hmot i jedno procento z pořizovací ceny vozidla. 

„Používání vozidel v době dovolených se týkalo pouze několika výjimečných případů. SPÚ již přijal nápravná opatření a systém využívání služebních vozidel byl upraven tak, aby k těmto případům v budoucnu nedocházelo. Vzniklá škoda byla příslušnými zaměstnanci uhrazena v plné výši,“ doplnila mluvčí pozemkového úřadu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video