Firma usiluje o změnu územního plánu tak, aby na volném pozemku nad Masarykovou...

Firma usiluje o změnu územního plánu tak, aby na volném pozemku nad Masarykovou nemocnicí mohlo vyrůst například velké obchodní centrum. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Odpočinkové místo v Ústí přežilo pokus o změnu na obchodní zónu. Zatím

  • 5
Ústecká firma Elektromontážní usiluje o změnu územního plánu tak, aby na volném pozemku nad Masarykovou nemocnicí mohl vyrůst například velký obchodní areál. Jedna z největších zelených ploch, které mají obyvatelé ústecké Severní Terasy k dispozici, firmě patří. U zastupitelstva však s žádostí nepochodila..

Žádost, aby se místo mohlo změnit v rozsáhlé komerční centrum, firma předložila na posledním zasedání zastupitelstva. Chtěla, aby zastupitelé v územím plánu pozemek zařadili mezi "plochy občanského vybavení - komerční zařízení plošně rozsáhlá". Zastupitelstvo ale žádost zamítlo.

"Je to prasárna a vždy budu proti tomu. Je to místo, kam si chodí hrát děti a lidé venčí psy," zdůvodnil například zastupitel Jakub Zavoral z TOP 09, proč se proti záměru firmy postavil.

Firma usiluje o změnu územního plánu tak, aby na volném pozemku nad Masarykovou...

Změna využití pozemku by na místě dovolila vybudovat administrativní, obchodní či zábavní střediska o rozloze větší než 800 metrů čtverečních. Na louce by tak mohlo vzniknou něco podobného jako ústecká centra Tesco, Globus či Forum.

Co přesně firma chystá, přitom není jasné. V žádosti o změnu totiž uvedla jen to, že jejím investičním záměrem je "zkvalitnění nákupních možností, zlepšení služeb s možností vytvoření přirozeného centra pro setkávání občanů."

Změna územního plánu

Pokud by napříště žádost firmy zastupitelé přijali, neznamenalo by to automaticky změnu využití území podle jejích představ. Úředníci by jen začali pracovat na požadované změně, jež by pak byla součástí širší aktualizace územního plánu, což může být otázka i let.

"Velký obchoďák by tam přitáhl dopravu, to je u každého marketu. Město se tam přitom snaží dopravu kvůli opakovaným nehodám zklidňovat. Market by šel přímo proti tomu," přidává další argument proti změně David Daduč z iniciativy Stop tunelům, která se územním plánem zabývá.

Firma může žádost doplnit a podat ji znovu

Přestože zastupitelé žádost o změnu územního plánu zamítli, šance firmy na její prosazení tím neskončily. Může totiž žádost zpřesnit a zastupitelům ji předložit znovu.

MF DNES se zkoušela s vedením firmy opakovaně spojit, aby o projektu zjistila podrobnosti, odpovědného člověka ale nezastihla.

Firmu vlastní a vede Zdeněk Pejša, který je v politicko-podnikatelském prostředí Ústí nad Labem výraznou postavou.

Býval členem ODS, seděl ve vedení Spolchemie a vlastnil firmu EDS Holding, jež zastřešovala velké stavební firmy v kraji.

Značka EDS Holding zanikla a společnost se dnes jmenuje Salema Construction, Zdeněk Pejša ji ale vlastní dál. Akcie EDS Holding koupil právě od Jakuba Zavorala, který se nyní proti jeho záměru na Severní Terase postavil.

Samotná firma Elektromontážní, která o změnu využití území žádá, pak jeden čas spojovala tři z nejsilnějších zákulisních hráčů krajské ODS. Ještě v dubnu roku 2010 drželi její akcie Patrik Oulický, Alexandr Novák a Daniel Ježek. Po nich se dle listin stal dalším vlastníkem společnosti právě Zdeněk Pejša.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video