Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: HZS Jihočeského kraje

Požáry loni vzaly 142 životů a majetek za tři miliardy, spočítali hasiči

  • 0
Za uplynulý rok vyjížděli hasiči k téměř 21 tisícům požárů, při kterých zemřelo 142 lidí. Zatímco počet požárů oproti předchozímu roku klesl o patnáct set, mrtvých o 12 přibylo.

Mezi oběťmi byly také dvě děti mladší 15 let a 23 lidí starších 60 let. Neustále přibývá především obětí a zraněných při požáru bytů. "Za posledních třicet let se toto číslo stále zvyšuje," uvedl generální ředitel hasičů Miroslav Štěpán.

I proto považuje za důležitou a správnou vyhlášku, která nařizuje vlastníkům staveb povinnosti, jak je chránit před požárem. Ombudsman se přitom tento týden vyslovil pro její zrušení. Argumentuje mimo jiné tím, že nahrává obchodníkům. - čtěte Zrušme protipožární vyhlášku

Při jednom z lonských zásahů zahynul dobrovolný hasič a dalších 406 profesionálních i dobrovolných hasičů bylo zraněno.

"Je to vysoké číslo, ale je třeba vzít v úvahu, že povolání hasiče je rizikové a nikdy nejde podobným neštěstím zabránit," řekl Štěpán.

Meziročně také vzrostla škoda, kterou oheň způsobil. V roce 2007 zničil majetek za více než 2 miliardy korun, loni to už bylo 3,2 miliardy.

Způsobená škoda tak byla nejvyšší od roku 2002. Největší podíl na tomto nárůstu měl požár Průmyslového paláce na pražském Výstavišti. Oheň tehdy způsobil škodu za jednu miliardu. - čtěte zde VIDEO: Požár na Výstavišti zničil křídlo Průmyslového paláce

Podle mluvčího Petra Kopáčka hasiči loni zaznamenali nejvíce úmyslně založených požárů za posledních 10 let. V roce 2008 jich bylo 1 625, tedy o 11 procent více než o rok dříve.

Nejčastější příčinou požárů byly ale stejně jako v předchozích letech technické závady, které zavinily téměř čtvrtinu všech požárů. Na druhém místě se pak umístila lidská nedbalost.

Hasiče trápí nárůst falešných hlášení

Samotné požáry ale tvořily jen asi pětinu ze všech událostí, při kterých hasiči asistovali. Nejvíce bylo, stejně jako v roce 2007, technických havárií. Jejich počet sice klesl o téměř dvacet procent, přesto si vyžádaly téměř polovinu všech výjezdů. V praxi se nejčastěji jedná například o vyprošťování osob uvízlých ve výtahu nebo odklízení trosek po nehodách na silnicích.

Z tabulek a čísel lze vypozorovat také další trend, zvyšující se počet planých poplachů. Loni jich bylo 9 194, asi o 50 více než o rok dříve. Falešná hlášení tak tvořila osm procent všech zásahů.

Ve výčtu příčin požárů nechybí výbuchy, blesky nebo samovznícení. K největším požárům roku 2007 řadí hasiči kromě Průmyslového paláce také oheň, který zachvátil areál tržnice SAPA v Praze 4. Výjimečný byl především počtem nasazených hasičů, kterých bylo téměř tisíc. - VIDEO: V Praze hoří Malá Hanoj


Video