Hasiči o víkendu zasahovali u několika rozsáhlých požárů. Ilustrační snímek

Hasiči o víkendu zasahovali u několika rozsáhlých požárů. Ilustrační snímek | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Při pálení buďte opatrní, radí hasiči. O víkendu už oheň ničil lesy

  • 27
Meteorologové i hasiči vyzývají k opatrnosti. Na mnoha místech se totiž večer budou zapalovat čarodějnické vatry. Kvůli suchému a teplému počasí ale hrozí rozšíření ohňů. Ty hasiče pořádně potrápily už o víkendu, kdy hořelo několik lesů. Škody se šplhají do milionů.

Ochlazení je asi jednou z věcí, které si v posledních pár dnech přejí hasiči. Tropický víkend byl totiž ve znamení rozsáhlých požárů. Nejčastěji hořely lesy a travnaté porosty, plameny ale zachvátily i několik skládek. Hasičům navíc práci komplikoval silný vítr.

Celkem o víkendu hasiči vyráželi ke 460 požárům. Oproti dlouhodobému průměru jich tak přibylo o 75 procent, v neděli nárůst činil dokonce 295 procent. Škody způsobené ohněm se vyšplhaly na 15 milionů korun.

Jak bezpečně pálit čarodějnice?

K tomu, aby se pálení čarodějnic nezměnilo v souboj s plameny, stačí dodržet několik jednoduchých zásad.

  1. Ohlásit místo pálení hasičům. "Doporučujeme domluvit se také s dobrovolnými hasiči v dané obci, aby na místo pálení dohlíželi," říká mluvčí HZS ČR Ivana Svitáková.
  2. Vyberte místo daleko od budov, pozor na suchou trávu!
  3. Postavte stabilní hranici.
  4. Oheň nerozdělávejte za pomoci benzinu a podobných kapalin. "Může dojít k potřísnění a následnému vznícení oděvu," vysvětluje Svitáková.
  5. Nezapalujte oheň za každou cenu. V případě silného větru by se oheň mohl velmi rychle rozšířit.
  6. Po uhašení ohniště zkontrolujte, případně ho zasypte pískem nebo hlínou.

Hasiči jsou o čarodějnicích v pozoru

Hasiči ale nabádají k opatrnosti i v pondělí. Poslední dubnový den je totiž už tradičně ve znamení pálení čarodějnic. Kvůli suchu ale hrozí nebezpečí rozšíření ohňů.

"Od jedenácté hodiny dopoledne platí nová výstraha před požáry," říká mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Petr Dvořák.

Že by se nebezpečí vzniku požáru o čarodějnicích nemělo brát na lehkou váhu, dosvědčuje i statistika. Hasičský záchranný sbor (HZS) loni vyjížděl k 77 případům, v roce 2010 dokonce ke 104. "Například v loňském roce požáry na čarodějnický den způsobily škody za téměř tři miliony korun," vypočítává mluvčí HZS Ivana Svitáková. "Rychlým zásahem hasiči uchránili hodnoty za 6,2 milionu korun," dodala k loňské bilanci.

Na Olomoucku hořely dva lesy a skládka

Spoustu práce ale měli hasiči už před čarodějnicemi. Například v Olomouckém kraji celý víkend likvidovali požár asi šesti hektarů lesa u Vilémova. Kvůli nepřístupnému terénu a silnému větru se oheň nedařilo uhasit, několikrát se znovu rozhořel.

V neděli krátce před půl šestou odpoledne začalo hořet i u Přemyslovic na Prostějovsku. Plameny opět zasáhly les, tentokrát o rozloze téměř 10 hektarů. S hašením proto pomáhal i policejní vrtulník z Brna. Požár se podařilo dostat pod kontrolu okolo půl desáté večer. Předběžná škoda byla vyčíslena na dva miliony korun.

"Na místě jsme dohašovali asi do šesté hodiny ráno. Následně jsme požářiště předali majiteli, který si nad ním zřídil dohled. Asi v půl desáté jsme ale přijali zprávu o dalším rozhoření.," sdělil iDNES.cz v pondělí dopoledne mluvčí olomouckých hasičů Zdeněk Hošák. "Na místo vyjely dvě jednotky, které si vyžádaly povolání dalších sil a prostředků," doplnil (více o požárech čtěte zde).

V Beskydech hasily dva vrtulníky a letadlo

Pořádně zabrat dal hasičům i další lesní požár, tentokrát u Starých Hamrů v Beskydech (více čtěte zde). Ten se rozhořel v sobotu po poledni. Podle vyšetřovatelů by mohli být na vině dělníci, kteří v místě káceli stromy a údajně si rozdělali oheň.

Plameny se kvůli suchu a silnému větru velmi rychle rozšířily. První zprávy hovořily o pěti až šesti hektarech, konečný odhad byl ale téměř dvojnásobný. Na místě zasahovalo 30 jednotek s více než 40 automobily. Vzhledem k velmi členitému terénu pomáhaly s hašením vrtulníky z Ostravy a Brna, povoláno bylo i hasicí letadlo.

Požár se podařilo uhasit až v pondělí ráno, vzniklá škoda byla odhadnuta na dva miliony korun. Ještě v neděli v podvečer ale hasiči museli vyjíždět k dalšímu lesnímu požáru. Ten se vznítil v Odrách-Dobešově (více se dočtete zde).

V Praze hořely unimobuňky, jeden člověk zemřel

Víkendové požáry si bohužel vyžádaly i jeden lidský život. V sobotu ráno se totiž vznítily obývané unimobuňky v pražské Libni. Kouř stoupající z místa byl vidět prakticky z kteréhokoliv místa v hlavním městě. Do nemocnice byl s vážnými popáleninami převezen asi padesátiletý bezdomovec. Ten na následky zranění ve vinohradské nemocnici zemřel.

Buňky podle svědků obývali nejvíce právě bezdomovci a narkomani. Podle policie nic nenasvědčuje tomu, že by místo někdo zapálil úmyslně. "V tuto chvíli se kriminalisté přiklánějí k nedbalostnímu zavinění," řekla policejní mluvčí Jana Rösslerová.


Video