Požár v tržnici zavinil vadný přímotop

Zlín - Únorový požár zlínské tržnice způsobila technická závada na malých elektrických kamnech. Zařízení neodpovídalo bezpečnostním předpisům. Policie zjišťuje, kdo nese za technické nedostatky na ohřívači vinu, zda majitel tržnice, nebo provozovatel obchodu, kde požár vznikl.

Komerční budova v centru Zlína začala hořet ráno 5. února v prodejně Aktiv sport, kde byl vadný přímotop. Plameny přeskočily na sousední prodejnu a hustý dým se poměrně rychle dostal vzduchotechnikou do celého patra, kde sídlila řada drobných obchůdků s elektronikou, látkami a dalším zbožím. Oheň napáchal škodu zhruba za dvacet milionů korun.

„Požár vznikl od závady přímotopu. Nikdo budovu nezapálil schválně, šlo o nedbalost a porušení předpisů. Teď je na policii, aby posoudila, čí to byla chyba,“ říká vyšetřovatel zlínských hasičů Jaromír Hejda.

Zlínská policie vyslýchá důležité osoby a případ se jí zatím nepodařilo uzavřít. „Zatím nemůžeme nic sdělit. Počkejme si, až bude případ uzavřen,“ řekl jen mluvčí zlínské policie Ivo Mitáček.

Provozovatel obchůdku Aktiv sport Štěpán Chludil si hned v den požáru stěžoval, že se Jiří Devátý jako majitel tržnice o svoji budovu příliš nestará. Na svém názoru si stojí i dnes. „Navíc přímotop patřil majiteli, který ho zapínal a vypínal. My jsme to vůbec nemohli ovlivnit,“ tvrdí podnikatel.
 
Majitel tržnice Devátý je přesvědčen, že budova byla po technické stránce v pořádku. „Měli jsme novou revizi elektroinstalace. Problém bych spíš viděl v nájemníkovi,“ poznamenal.

Devátý rovněž uvedl, že nájemce obou vyhořelých prodejen včetně Aktiv sportu užíval prostory tržnice už měsíc protiprávně. „Skončila mu smlouva, protože dlužil peníze. Podal jsem na něj žalobu o vyklizení prostor," řekl majitel domu.

Nebytový objekt tržnice pochází z baťovského období Zlína a jeho majitelem se stal po privatizaci začátkem devadesátých let Jiří Devátý, bratr bývalého ředitele BIS Stanislava. V budově sídlí rockový klub a řada drobných prodejen a provozoven.

JAK TO BYLO V ÚNORU:

Požár zřejmě zavinila vadná elektroinstalace
Požár dvoupatrové tržnice v centru Zlína zavinila zřejmě špatně udělaná elektroinstalace. Podle neoficiálních informací, které má iDNES od důvěryhodného zdroje, bylo elektrické vedení v obchodech v naprosto nevyhovujícím stavu. Oheň zničil dva obchody v prvním poschodí. Nikdo nebyl zraněn, protože tržnice byla v době požáru ještě zavřená.

"Příčinou požáru byla technická závada elektroinstalace, ktera byla zřízena zcela neodborně, značně nebezpečně, bez odpovídajícího krytí," řekl krátce po požáru jeden z hasičů.

Problémy s elektřinou byly
O problémech s elektřinou hovořili třeba pracovníci prodejny foto potřeb Sovička. "Nejspíš to byla závada elektroinstalace. Nahoře měli s elektrikou problémy. Kolega, který tam měl prodejnu, když chtěl například luxovat, musel všechno ostatní vypnout, aby mu přístroj nevyhodil pojistky,“ nabídli jednu z možných příčin.

Oficiální zpráva o příčině požáru zatím chybí. Vyšetřovatel hasičů Jaromír Hejda se omezil jen na konstatování, že vyšetřování pokračuje. „Zatím vám o příčinách nic neřeknu,“ prohlásil.

Pátrat po příčinách přijeli do Zlína i specialisté z Brna. „Jsou určité vyšetřovací verze, ke kterým se do výsledku expertiz nechceme vyjadřovat. Můžeme pouze vyloučit úmysl,“ podotkl policejní mluvčí Ivo Mitáček.

Požár vypukl před otevřením
V tržnici začalo hořet v úterý 5. února asi v osm hodin ráno. Čtyři posádky zlínských hasičů musely zasahovat s dýchacími přístroji, protože hořelo oblečení a hračky.

"Požár nahlásila před osmou hodinou ráno jedna ze zaměstnankyň tržnice, která přišla do práce," řekl šéf zlínských hasičů Stanislav Pumprla.

"Bylo velmi obtížné, protože z hořícího oblečení a hlavně umělohmotných hraček bylo všude spousta dýmu. Nejdříve jsme se chtěli do tržnice dostat hlavním vchodem, kvůli hustému kouři jsme nakonec museli použít žebříky a dostat se do prvního patra okny," popsal složitou situaci na místě velitel zásahu.

Hasiči vodou raději šetřili
K požáru přijely dvě cisterny veřejného hasičského záchranného sboru a na výpomoc i jedna cisterna hasičů společnosti Mitas z továrního areálu Svitu. „Vody bylo dost, ale snažili jsme se jí šetřit a nepoužívat víc hasebních prostředků než je nezbytně nutné,“ popsal postup velitel zásahu.

Některé hořící materiály raději vyhazovali z oken a hasili je až na chodníku. Hasiči se tak snaží minimalizovat následné škody z protékající vody v prostorách pod ohniskem požáru.

Všichni muži, kteří šli při zásahu dovnitř, museli mít dýchací přístroje. Na místo přijel i protiplynový vůz se zásobou dalších dýchacích přístrojů a se zařízením na plnění prázdných tlakových láhví.

Za čtyři hodiny bylo po ohni
Plameny zmizely po příjezdu hasičů poměrně rychle. Kouř a pára se však z oken valily ještě několik hodin. Pro odvětrání kouře z hlavní chodby hasiči nasadili ventilátor. Celý prostor kolem tržnice uzavřeli policisté. Poslední zásahová vozidla hasičů opouštěla centrum Zlína až kolem poledne.

Škody zejména v prvním patře tržnice, kde bylo v prodejně značkového oblečení ohnisko požáru, jsou značné.

„Zboží je zde totálně poškozeno požárem i v místech, kde přímo nehořelo. Odhadujeme celkové škody na dvacet milionů korun,“ sdělil vyšetřovatel Hejda.

Čtrnáct hasičů s dýchacími přístroji zasahovalo při požáru dvoupatrové tržnice v centru Zlína. (05.02.2002)

Po požáru dvoupatrové tržnice v centru Zlína zůstaly zničené dva obchody, s oblečením a hračkami. (05.02.2002)

Hasiči se museli do prvního patra hořící tržnice ve Zlíně dostat po žebříku oknem, protože v budově byl hustý dým. (5.2.2002)

Hasiči vyhazovali z prvního patra hořící tržnice ve Zlíně ohořelé věci, aby je nemuseli hasit vodou uvnitř tržnice. Chtěli tak zabránit vytopení prodejen v přízemí budovy. (5.2.2002)

Hasiči vyhazovali z prvního patra hořící tržnice ve Zlíně ohořelé věci, aby je nemuseli hasit vodou uvnitř tržnice. Chtěli tak zabránit vytopení prodejen v přízemí budovy. (5.2.2002)

Po požáru v prním patře tržnice v centru Zlína zůstaly zničené dva obchody, s oblečením a hračkami. (5.2.2002)

,

Nejlepší videa na Revue