Hasiči bojují s požárem skládky v Lišově už od soboty

Hasiči bojují s požárem skládky v Lišově už od soboty | foto: Slavomír Kubeš, MF DNES

Požár obří skládky likvidují hasiči i vojáci

Od soboty likvidují hasiči požár obří skládky v Lišově na Českobudějovicku. Vyvezli stovky tun doutnajících odpadků, ale ohnisko stále neizolovali. Na pomoc jim přijeli i vojáci ze záchranného praporu v Jindřichově Hradci. Na místo dorazila také těžká technika.

"Od osmi hodin pokračujeme ve stejném složení jako předchozí dny," řekl iDNES.cz velitel zásahu Martin Sviták. Na místě tak bojují s ohněm čtyři jednotky hasičů, několik nakladačů, z nichž některé zapůjčili třeboňští rybáři a armáda.

"Pomáháme hlavně těžkou technikou. V pondělí jsme tady byli poprvé," uvedl velitel zásahu 153. záchranného praporu Rudolf Bugner.

Laboratoř monitoruje zamoření ovzduší. Hasiči měli největší starost, aby se nikdo z nich ani vojáků nezranil.

"Pozvali jsme pojízdnou laboratoř z Příbramska na monitorování ovzduší. Kromě klasických zplodin při hoření jsme žádné překročení limitů jedovatých látek nezaznamenali, naštěstí vítr dým rozptýlil," řekl zástupce velitele zásahu hasičů Bohumil Hruška.

Kouř zavalil blízké domy
Hořet začalo v sobotu. Okolí zavalil štiplavý kouř a dorazil až do nedaleké osady Hůrky.

Podle hasičů hoří skládka firmy A.S.A. zhruba dvakrát do roka. Naposledy to bylo letos v srpnu. Zatím největší havárie zmobilizovala hasiče před Vánoci roku 2003, kde se zde vznítil odpad po povodních z předcházejícího roku. Skládka tehdy hořela čtrnáct dní.

Hasiči předpokládají, že požár ze soboty se této dosud největší havárii vyrovná.

"Musíme dbát na zdraví hlavně řidičů nákladních aut a zemních strojů, protože pracují v kouři a v těžkém terénu. Určitě se v něm nějaké jedovaté látky objeví, ve skládce je plno plastů a materiálů, které spolu reagují," poznamenal Hruška.

Lidé z Lišova mají ze skládky strach
Skládka odpadků se přitom nelíbí obyvatelům Lišova, na jehož katastru leží. Společnost A.S.A. přitom usiluje o navýšení její kapacity a má už souhlas od městských zastupitelů. Město totiž do firmy dostává příspěvek do rozpočtu.

Armáda a hasiči rozebírali skládku v pondělí do 22 hodin, dnes plánují práce také do večera. Náklady na uhašení vnitřku skládky jsou přitom obrovské.

"Skládka obtěžuje neustále nás i životní prostředí. Nejsme o haváriích dostatečně informováni. Že laboratoř v neděli nenaměřila překročení limitů škodlivin v ovzduší? To ještě neznamená, že je všechno v pořádku," míní obyvatel Lišova Vladimír Molek.

Hašení soukromé skládky platí daňoví poplatníci. Obyvatele z okolí nejvíc zajímá: Proč hoří lišovská skládka tak často a kdo platí náklady za likvidaci ohně a převozy doutnajícího materiálu. Soukromé smetiště zaměstnává hasiče, kteří by mohli být potřební u jiné havárie.

"Příčinu požáru zatím neznáme. Náklady na takový zásah jsou sice vysoké, ale ze zákona je platí stát. Pokud by šlo o porušení nějakých přepisů, platil by provozovatel pokutu ve správním řízení, které ale nevyvoláváme my," poznamenal velitel zásahu hasičů Martin Sviták.

Společnost A.S.A. přiznala, že ze tří skládek, které provozuje na jihu Čech, hoří v Lišově nejčastěji. Technologii ale má podle svého vyjádření bez vady, vše je podle předpisů.

"Příčinou může být výskyt takových složek domácího odpadu, které způsobí jejich samovznícení. Je to stálý problém nezodpovědnosti obyvatel při třídění odpadů," uvedla mluvčí společnosti A.S.A. Gabriela Pánková.

,

Video