Powella vítali v Iráku jako osvoboditele

  • 88
Závěr cesty amerického ministra zahraničních věcí Colina Powella po Iráku patřil ovacím a díkům za osvobození. V městečku Halabdža na severu země ho přivítal nadšený dav. Místní Kurdové se v 80. letech stali terčem chemického útoku armády Saddáma Husajna.

Často slavnostně odění lidé mávali portréty prezidenta Bushe a transparenty s texty jako "Vítáme naše osvoboditele", "Milujeme Ameriku" nebo "Díky prezidentu Bushovi".

V ulicích bylo i hodně dětí, které zdravily americkou delegaci vojenským salutováním.

Powell přijel uctít památku pěti tisíc obětí, které si chemické bombardování vyžádalo v roce 1988.

V Halabdže, která leží 250 kilometrů od Bagdádu a jedenáct kilometrů od íránské hranice, se Powell setká s místními představiteli i rodinami zabitých a zúčastní se odhalení památníku.

Návštěva měla připomenout krutost Saddámova režimu
Cílem ministrovy návštěvy v Halabdže je připomenout, že bývalý režim Saddáma Husajna byl krutý a dokonce neváhal použít zbraně hromadného ničení proti vlastnímu lidu, uvedl zdroj blízký americké delegaci.

Powell krátce pobyl i v severoiráckém Kirkúku, kam přiletěl z Bagdádu. V metropoli v neděli zahájil dvoudenní návštěvu země. Bezpečnostní situaci v zemi označil za vážnou a vyjádřil se pro postupné navracení moci do iráckých rukou.

Šéf americké diplomacie přitom odmítl francouzský návrh urychlit tento proces s cílem uspořádat volby před jarem 2004.

Rozčarování z Američanů
Powellova návštěva znovu ukázala rozpolcenost Iráku. Zatímco na severu země, kde tvoří větší část obyvatelstva Kurdové, je americká okupace vnímána jako spíše pozitivní změna, na jihu a v metropoli sílí rozčarování z toho, jak země vypadá bez Saddáma.

Mnohde stále nefunguje zásobování jídlem, vodou a elektřinou. Nemluvě o špatné bezpečnostní situaci.

Vojáci USA jsou v Iráku terčem každodenních útoků. I doma se Bushově administrativě moc nedaří. Američané jsou podle průzkumů stále méně nakloněni její irácké politice, která stojí zemi desítky miliard dolarů.

Washington se i proto snaží zapojit do obnovy Iráku více zemí a v tomto duchu prosazuje v OSN novou rezoluci. S Paříží a některými dalšími se však rozchází v roli, jakou by měla hrát OSN, a v tempu předání moci Iráčanům.

,

Video