Powell údajně pomýšlí na rezignaci

  • 3
Ve Washingtonu se v posledních dnech objevují spekulace, že by ministr zahraničních věcí Colin Powell mohl odstoupit. Napsal to včera deník The New York Times. Demise populárního ministra by byla po ekonomických potížích další těžkou ranou pro Bushovu administrativu před podzimními volbami do Kongresu. Spekulace posílilo Powellovo vyjádření před sekretářkami v Úřadu národní bezpečnosti, kdy řekl: "Musím jít do práce, a mimochodem, rezignovat nebudu."

Důvodů pro možnou rezignaci existuje hned několik. Problémem, který se již dále nedaří skrývat, jsou rozdílné pohledy na svět a zahraniční politiku USA mezi tradičně umírněným Powellem na jedné straně a Bílým domem, Národní bezpečnostní radou pod vedením dlouholeté Bushovy spolupracovnice Condoleezzy Riceové a "jestřáby" z Pentagonu, které reprezentuje ministr obrany Donald Rumsfeld, na straně druhé.

Americká zahraniční politika je plná určitého rozčarování, jehož zdrojem jsou diplomatické šarvátky, ze kterých Washington rozhodně neodchází bez šrámů. Takovým případem je neratifikování Kjótského protokolu o snížení emisí, což zahnalo USA do izolace.

Dalším případem je nesouhlas s mezinárodním trestním soudem či jednání USA v blízkovýchodních záležitostech. Tyto spory však nejsou novou záležitostí. Colin Powell se sice na veřejnosti s Bushovou politikou ztotožňuje, ale v soukromí dává znát, že s politikou svého šéfa plně nesouhlasí.

Velmi diskutovanou otázkou, kterou Bush s Powellem nekonzultoval, bylo vytvoření "osy zla", kam Bush zařadil Severní Koreu, Írán a Irák. Bush obešel ministerstvo zahraničí i při vytváření nové politiky USA na Blízkém východě. Zatímco Powell předpokládá pro vůdce Palestinců Jásira Arafata funkci, Bush jasně řekl, že s Arafatem USA nepočítají.

Powellovo jméno má přitom mezi blízkovýchodními politiky dobrý zvuk. Jordánský ministr zahraničních věcí Marwan Muašir prohlásil, že Powellovi "naprosto důvěřuje".

Colin Powell si tedy vytvořil solidní půdu pro vyjednávání o blízkovýchodním mírovém procesu. Zatímco jeho předchůdkyně v úřadu Madeleine Albrightová volila při vyjednávání spíše politiku síly, Powell se snaží přesvědčovat a je ochoten ke kompromisu - a na to arabští státníci slyší.

Klíčovou roli sehrál Powell i při formování protiteroristické aliance, do které se mu podařilo zapojit i Pákistán, který Taliban podporoval. Richard Holbrook, demokratický kandidát na Powelovo křeslo, k tomu listu The New York Times řekl: "Vztah mezi Powellem a Mušarafem je postaven na bázi voják-voják, státník-státník, což je pro stabilitu regionu velmi důležité."

Powellova rezignace by nejen oslabila pozici USA ve světě, ale mohla by ohrozit i úspěch republikánů v podzimních kongresových volby. Republikánům jde o hodně mohli by ztratit většinu ve Sněmovně reprezentantů. Powell, jehož rodiče pocházejí z Jamajky, je zástupcem menšin ve vládě a hlasy těchto voličů budou republikáni potřebovat. Spory mezi ministerstvem zahraničí a ostatní exekutivou nejsou v americké praxi ničím novým. Analytici však říkají, že nynější roztržka je velmi vážná. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video