Powell pohrozil: Francie si veto odpyká

  • 197
Americký ministr zahraničí Colin Powell prohlásil, že Paříž ponese důsledky svého postoje vůči Washingtonu v době spojenecké invaze. Zdůraznil, že USA musejí své vztahy s Francií přehodnotit v souvislosti s jejím avizovaným vetováním rezoluce RB OSN.

Powell neupřesnil, jaké důsledky by to měly být. Řekl jen, že neústupná opozice Francie vůči USA v Radě bezpečnosti OSN v týdnech předcházejících konfliktu nemůže zůstat bez následků.

Washington zahájil vojenskou akci v Iráku navzdory odmítavému stanovisku Francie, Ruska, Německa. "Je to za námi a nyní musíme přehodnotit vztahy. Musíme ve světle toho posoudit všechny aspekty našich vztahů s Francií," podotkl Powell.

Zdůraznil, že kvůli vetu, kterým pohrozila Francie v Radě bezpečnosti, se v polovině března mnoho zemí odmítlo připojit k americkému návrhu rezoluce, která by explicitně posvětila ozbrojenou operaci v Iráku.

Bush: Další válku nechystáme

Americký prezident George Bush prohlásil, že nemá v plánu další válku. "Neuvažuji nyní o žádné konkrétní operaci," řekl Bush v rozhovoru pro časopis Newsweek. "Nevidím konkrétní dobu nebo konkrétní incident, které by teď vyžadovaly vojenskou akci."

Podle Newsweeku dal Bush najevo jen malé znepokojení nad požadavky šíitů na vytvoření islámského státu v Iráku a na rychlý odchod Američanů ze země.

Pokud jde o náklady na rekonstrukci Iráku, řekl, že mnoho zemí chce pomoci. "Některé země pomáhají nyní. Některé požadují potvrzení OSN. Pracujeme s nimi. Ministerstvo zahraničí jedná o pomoci a reakce byly velmi pozitivní," uvedl.

Powell dodal, že musel také tvrdě bojovat se svým francouzským kolegou Dominiquem de Villepinem, který podnikl turné po třech afrických zemích, členech RB, a vyzval je, aby Washington nenásledovaly.

"Jednání o této rezoluci byla velmi obtížným momentem a nemyslíme si, že by Francie sehrála pozitivní úlohu," řekl Powell.

"Nyní je příležitost spolupracovat při obnově Iráku a zlepšení života iráckého lidu. Je příležitost pracovat se spojenci i v dalších oblastech, ale nedávné události a rozpory budou mít dopad na naše názory a naše vztahy," uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí Richard Boucher.

USA požadují zrušení sankcí proti Iráku
Spojené státy požadují úplné a okamžité zrušení sankcí proti Iráku. V newyorském sídle OSN to prohlásil americký velvyslanec při světové organizaci John Negroponte při návratu ze zasedání Rady bezpečnosti, která se touto otázkou zabývala na uzavřeném zasedání.

Americké ministerstvo zahraničí zároveň odmítlo francouzský návrh na pozastavení a postupné odbourávání sankcí, které by mělo uvolnit obchod Iráku se sousedními státy.

Na rozdíl od Ruska, které patří do pětice stálých členů Rady bezpečnosti s právem veta (USA, Rusko, Francie, Čína, Británie), Paříž nespojuje pozastavení protiiráckých sankcí s návratem zbrojních inspektorů OSN do Iráku. Moskva soudí, že obnovené inspekce by měly dokončit ověřování, zda Irák disponuje zakázanými zbraněmi hromadného ničení.

Irák je podroben sankcím od roku 1990 po invazi Kuvajtu a prohrané válce v Perském zálivu o rok později. Po obsazení Iráku americkými, britskými a dalšími vojsky vyvstala naléhavá potřeba urovnání překážek, které brání normálnímu hospodářskému vývoji a konsolidaci země.

Irák potřebuje především potraviny a léky a platit za ně může jedině ropou. "Sankce musejí být zrušeny co nejrychleji," prohlásil americký velvyslanec a dodal, že Spojené státy budou spolupracovat s Francií a dalšími členskými státy RB OSN na nejlepším způsobu jejich odstranění.

DÁLE ČTĚTE:
Blix: Irák není pro inspektory bezpečný
Saddám údajně přišel na schůzi své strany

Americký ministr zahraničí Colin Powell je v případě Iráku pro obyvatele USA důvěryhodnější než prezident George Bush.

,

Video