Proruští povstalci zaminovali sídlo tajné služby v Luhansku, drží rukojmí

  • 751
Proruští povstalci ve východoukrajinském Luhansku zaminovali okupovanou centrálu tajné služby SBU a drží asi 60 lidí jako rukojmí, tvrdí ukrajinská policie. Ukrajinská zásahová jednotka se vzbouřenci vyjednává a žádá je, aby objekt opustili. Radikálové mají údajně desítky střelných zbraní a výbušniny.

"Znamená to, že jednají jako teroristé," uvedla ukrajinská tajná služba SBU na svých webových stránkách. "Podobné akce jsou extrémně nebezpečné, protože ohrožují jak lidi uvnitř budovy, tak ty stojící kolem. Ukrajinské bezpečnostní složky požadují, aby únosci propustili rukojmí, nechali je volně odejít z budovy a sami složili zbraně," stojí v prohlášení, které cituje server kyivpost.com.

Krize na Ukrajině

Zpravodajům přítomným na místě však příslušníci okupačního komanda řekli, že žádná rukojmí nedrží a miny nikde nekladou. "Nemáme nic takového zapotřebí, svých cílů dosáhneme jinak," řekl jeden z povstalců agentuře AP.

Obránci okupovaného objektu očekávají policejní útok v úterý večer. Jako živý štít stojí před budovou řetěz luhanských žen s ikonami v rukou. K barikádám přivážejí nákladní auta písek, který dobrovolníci plní do pytlů. V přilehlých ulicích se rozléhají výzvy z tlampačů, aby se "luhanští muži neschovávali za zády statečných žen". Obrázek doplňuje spěšně vybudovaná polní kuchyně.

Vůdci vzbouřenců oznámili, že chystají svolání vlastního parlamentu "Luhanské republiky", který v oblasti převezme veškerou moc.

Vůdci luhanských radikálů v prohlášení navrhli kyjevské vládě tříbodové východisko z krize. Ruskojazyčný Luhansk žádá amnestii pro zadržené proruské radikály, uspořádání celostátního referenda o vyhlášení ruštiny druhým státním jazykem a dalšího referenda, v němž by se občané vyslovili k federativnímu uspořádání "se zárukami zachování územní celistvosti".

Už v pondělí proruští separatisté v Doněcku a v Charkově vyhlásili vlastní republiky, nezávislé na zbytku země. Požádali také o ruskou vojenskou pomoc. Nyní se snaží Kyjev dostat důležité průmyslové oblasti zpět pod kontrolu centrální vlády. Speciální jednotky Jaguar při úterní bleskové operaci zatkly v Charkově asi 70 lidí (více se dočtete zde).

Separatisté v Doněcku se nevzdávají

V Doněcku se proruští radikálové nevzdávají. Separatisté se zde zabarikádovali v sídle místního gubernátora, v úterý vypověděli poslušnost kyjevské vládě, poslali do výslužby gubernátora Serhije Tarutu a stanovili datum referenda o odtržení Doněcké oblasti, které má proběhnout 11. května.

Na náměstí v Doněcku demonstranti začali sestavovat "dočasnou lidovou vládu", která má řídit již dříve vyhlášenou Doněckou lidovou republiku. I v Doněcku rostou barikády složené z pneumatik, automobilových nárazníků, dlažebních kostek a ostnatého drátu. Zábrany mají ochránit okupované sídlo gubernátora před očekávaným zásahem těžkooděnců.

Ukrajinští představitelé jsou přesvědčeni, že vření na ruskojazyčném východu země zorganizovalo Rusko (více zde). Někteří ukrajinští politologové předpokládají, že skutečným cílem bylo vyprovokovat Kyjev k vyhlášení stanného práva na východě a jihu země, čímž by se Moskvě podařilo zpochybnit výsledek prezidentských voleb, vyhlášených na 25. května.

Ukrajina viní Rusko z podněcování nepokojů na východě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video