Boje u hotelu Corinthia v Tripolisu (25. srpna 2011)

Boje u hotelu Corinthia v Tripolisu (25. srpna 2011) | foto: AP

Povstalci táhnou na Kaddáfího rodiště a strachují se o libyjské zlato

  • 337
Libyjští povstalci vztyčili vítězné standarty takřka nad celým Tripolisem, na mnoha místech země však boje pokračují. Těžká palba se ozývá ze Sabhá, Bin Džavádu i Kaddáfího domovského města Syrty. Vojáci pouštního vládce se nechtějí vzdát.

"Kaddáfího jednotky stále bojují, to nás překvapuje," řekl agentuře AFP velitel povstalců Fauzí Bukatíf nedaleko libyjského Bin Džavádu. "Mysleli jsme, že se vzdají, až padne Tripolis," dodal s tím, že líté boje trvají už několik dnů v kuse.

Také u jiholibyjského Sabhá, které leží nedaleko hranic s Nigerem, svádějí vojáci s povstalci zdánlivě nekonečnou bitvu. Jednotky mají i nadále město pod kontrolou, pomalu však ztrácejí sílu.

Povstalcům vyrážejí na pomoc další a další rebelové, jejichž řady rozšiřují i někteří přeběhnuvší vojáci. Kolona aut a tanků táhne kupříkladu na Syrtu, rodiště devětašedesátiletého Kaddáfího, který by příští týden oslavil 42 let u moci.

Asi sto kilometrů od města stoupá hustý dým a je slyšet raketová palba. Povstalci tam údajně bojují s asi tisícovkou Kaddáfího vojáků a používají rakety Grad.

Šéf povstalecké Přechodné národní rady (PNR) Mustafa Džalíl vyzval obyvatele boji zmítaných měst, aby se připojili k revoluci. Válečná vřava pokračuje i v metropoli před hotelem Corinthia, kam se uchýlili několik dnů zadržování novináři z hotelu Rixos. Obyčejní obyvatelé Tripolisu raději nevycházejí ven.

Potřebujeme okamžitou pomoc 1,5 miliardy dolarů

Boji zmítaná severoafrická země se potýká s nedostatkem elektrického proudu, chybí potraviny i lékařský materiál. Libyi podle mnohých hrozí humanitární krize.

I proto šéf povstaleckého kabinetu vyrazil na evropskou cestu a žádá o pomoc. Už dříve se nechal slyšet, že PNR potřebuje 1,5 miliardy dolarů na okamžitou pomoc. Vláda potřebuje peníze hlavně na vyplacení mezd, ale také na obnovu infrastruktury.

Bitva o Tripolis

Libye je na druhou stranu ohromně bohatá země s velkými zásobami zlata. Státní majetek, fondy a zlaté rezervy prý mají hodnotu 168 miliard dolarů, uvedl bývalý guvernér centrální banky Farhát Umar Binkadára.

Finančník v rozhovoru pro italský list Corriere della Sera řekl, že drahocenného kovu zřejmě libyjský vládce bude chtít využít pro svůj útěk. Kaddáfí se prý už dříve pokusil prodat velké množství zlata.

"Přítel, který není Libyjec, mi řekl, že se na něj nedávno obrátil jeden z Kaddáfího blízkých a nabízel mu 25 tun zlata. Poradil jsem mu, aby to odmítl. Poslechl mne, ale je to jasný důkaz," řekl Binkadára.

K současné finanční situaci v Libyi řekl, že podle jeho odhadu země potřebuje pět až sedm miliard dolarů k obnově bankovního systému, vyplacení mezd a úhradě za importované zboží, jež tvoří 80 procent národní spotřeby.

MAPA: Centrum Tripolisu

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video