Povstalci pustili jednoho z rukojmích

  • 14
V Súdánu pokračují nepokoje mezi vládními vojsky a bojovníky Súdánské lidové osvobozenecké armády. Členové neznámé ozbrojené skupiny propustili jednoho z rukojmích, německého humanitárního pracovníka. Steffana Horstmeiera unesli v pondělí s jeho dalšími dvěma spolupracovníky z tábora humanitární organizace World Vision v jižním Súdánu. Při mohutných útocích vládních vojsk, které trvaly od pátku do pondělí bylo podle povstalců zabito až tisíc lidí.

O kolezích Horstmeiera nejsou zprávy
Spolu s 31letým Horstmeierem byl zajat další Němec a také jeden Keňan. Steffan byl však od nich ihned po únosu oddělen a držen na jiném místě, informovala ČTK.

Pro německého aktivistu vyslala OSN do Lokichokia v severní Keni nedaleko súdánských hranic letadlo. O ostatních dvou pracovnících však World Vision nemá žádné zprávy.


Tábor ve městě Waat ve státě Horní Nil u hranic s Etiopií přepadli neznámí povstalci v pondělí ráno. Pravděpodobně však patřili k jedné z místních ozbrojených milic, v jejímž čele stojí Simon Gatwich.

Podle jihosúdánských zdrojů, které sídlí v Chartúmu, je tato milice provládní.
Motiv jejího útoku je nejasný.

Zahynulo na tisíc lidí, tvrdí mluvčí povstalců
Armáda již o víkendu využila k útokům na povstalecké skupiny bombardérů Antonov a vojenských helikoptér.

"Zahynulo přes tisíc lidí," informoval v pondělí BBC mluvčí povstalců Samson Kwaje. Další tisíce obyvatel utekly ze svých domovů.

Boje mezi povstalci a vládními vojsky vypukly krátce po mírových rozhovorech mezi vůdcem rebelů Johnem Gerangem a súdánským prezidentem Umarem al-Bašírem.

Lidé utíkají z provincie
Jeden z očitých svědků bojů mezi povstalci a armádou BBC řekl, že lidé z postiženého regionu Horní Nil utíkají do sousední provincie Bár al-Džazál.

Podle reverenda Johna Sudana, který v zemi vede jednu z mnoha humanitárních misí, provincii opustily již desítky tisíc lidí.

Válka v Súdánu: Muslimové proti ostatním
Válka v Súdánu začala v roce 1983 a jako protivníci v ní bojují muslimský režim v Chartúmu proti povstalcům, kteří chtějí náboženskou svobodu pro převážně křesťanský a animistický jih země a šanci oddělit se od muslimské části státu.

Vláda minulý týden souhlasila, že po šestiletém přechodném období nechá jih uspořádat referendum, v němž obyvatelé rozhodnou, zda se chtějí oddělit či zůstat v rámci Súdánu.

Nebyla ale podepsána žádná dohoda o příměří a stále je nutné dořešit otázky rozdělení moci, ropných věží či problematiku lidských práv, než bude možné vypracovat a podepsat konečnou mírovou dohodu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video