Brány do komplexu Báb al-Azízíja, který je symbolem Kaddáfího krutovlády, připomínají na televizních záběrech spíše obrovský bleší trh. Jenže tady v centru Tripolisu se teď nenakupuje ani nesmlouvá.
Pád TripolisuAKTUÁLNĚ: Rebelové dobyli Kaddáfího základnu KADDÁFÍ: Život a dílo libyjského diktátora BÁB AL-AZÍZÍJA: Kaddáfího vlčí doupě s tunely PROČ PADL TRIPOLIS: Rebelům pomohly útoky NATO i podzemní hnutí VÝZNAM KADDÁFÍHO PÁDU: Vliv libyjského dění na další země |
Povstalci volně rabují v Kaddáfího luxusu a berou, co jim přijde pod ruku. Jako první v areálu vyplenili muniční sklady. Obyčejní lidé se tak ulicemi toulají se zcela novými odstřelovacími puškami a křičí: "To je pro libyjský lid!"
Tripolis se tak ze dne na den proměnil v největší přehlídku zbraní a munice na světě. Nějakou tu zbraň třímají v ruce i lidé, kteří dříve neměli na ozbrojování ani pomyšlení.
Lidé se ozbrojují proti žoldákům
V zajetí paranoie se chtějí bránit proti Kaddáfího žoldákům, kteří neustále číhají na střechách domů. Nikdo teď netuší, jestli a popřípadě kde se Kaddáfího nohsledi objeví a budou se snažit bránit skomírající režim.
Lidé, kteří proudili z Kaddáfího komplexu, si ale odnášeli i další cenné trofeje. Nad hlavou se jim tak občas objeví meč vykládaný drahými kameny, stříbrem ozdobený revolver nebo zlatem ověnčený kalašnikov.
Online reportáž |
Povstalci jsou vyšňoření generálskými čapkami. Rebelové v radostném opojení svírají v ruce obrovské flakony parfémů Davidoff a Armani. Na jejich dodávkách končí i drahé šperky nebo značkové oblečení. Některým se podařilo zmocnit i Kaddáfího automobilů.
Při bojích vzaly za své i ikony režimu jako skulptura znázorňující obří zlatou pěst, která drtí americký letoun. Vzplál Kaddáfího beduínský stan a rebelové osedlali i tyranovo golfové vozítko, ve kterém se často ukazoval.
Kaddáfí zřejmě utekl podzemními tunely
Jenže to nejcennější, tedy beduínského diktátora ani nikoho z jeho rodiny rebelové uvnitř rezidence nenašli. "Báb al-Azízíja je plně v našich rukou, Kaddáfí ani jeho synové tu nejsou. Kde jsou, nikdo neví," řekl novinářům mluvčí rebelů Ahmad Umar Bání.
Podle některých členů Přechodné národní rady Kaddáfí Tripolis opustil a neměl to ani příliš těžké. Komplex je v podzemí protkán kilometry tunelů, které vedou na letiště, na pobřeží nebo do okolních čtvrtí. Z řad rebelů ale často zaznívá, že Kaddáfí nebude daleko od Tripolisu.
Muammar Kaddáfí po útěku promluvil k národu prostřednictvím lokální tripolské rozhlasové stanice. Vzkázal, že po 64 útocích NATO byl jeho útěk z rezidence Báb al-Azízíja taktickým krokem. Zároveň řekl, že v boji proti NATO buď vyhraje, nebo zemře mučednickou smrtí.