Snímek z 21. srpna 2013 ukazuje podle rebelů muže, který byl zasažen nervovým plynem. Záchranáři mu podávají potřebný kyslík. Vzbouřenci tvrdí, že bomby s nervovým plynem na předměstí Damašku svrhly vládní jednotky. | foto: Reuters

Syrští povstalci hlásí čtyři nové útoky chemickými zbraněmi

  • 14
Rebelové bojující za svržení režimu syrského prezidenta Bašára Asada hlásí čtyři nové útoky jedovatým plynem. Naposledy umístili na internet video zachycující lidi údajně zasažené chlorem. Pravost nahrávky nelze ověřit. Syrská vláda nasazení bojových látek odmítá.

Protiasadovští povstalci umístili v posledních dnech na server YouTube několik nahrávek údajně dokazujících útoky syrských vládních sil jedovatým plynem. Na internet je nahrál uživatel "Kafrzita", což je jméno asi dvacetitisícového města na severozápadě Sýrie. Právě zde měly Asadovy jednotky 11. dubna zaútočit.

Z použití jedovatého plynu proti civilistům viní povstalci syrskou vládu ještě v nejméně třech dalších případech. Jedno z videí ukazuje desítky lidí čekajících na pomoc v lékařském zařízení po údajném útoku chlorem. Zatímco objektiv zachycuje muže snažícího se pomoci dusícímu se mladíkovi, bezvládně ležícímu na zemi, další se starají o řadu dětí plačících na okolních lehátkách. 

Symptomy, kterými lidé na nahrávce trpí, se podobají těm, jež se vyskytují u lidí zasažených bojovými látkami, ale pravost nahrávek není možné ověřit.

Opozice vládní síly obviňuje, že chlor na lidi shodily v improvizovaných bombách z helikoptér. Další z videí obsahuje například pohled na zbytky jedné z těchto údajných bomb, nesoucí nápis "Cl²", tedy označení chloru.

Damašek obviňuje islamisty

Syrská vláda jakýkoli útok rezolutně popírá, stejně jako tomu bylo v případě dřívějších nařčení. Vinu svaluje naopak na radikální islamistickou frontu an-Nusra, jež se dostala do křížku s dalšími opozičními proudy. Občanská válka v Sýrii už trvá více než tři roky a roztříštěná opozice začíná v boji s lépe vyzbrojenými a organizovanými vládními složkami prohrávat.

Nynější situace připomíná události z loňského léta, kdy se Asadův režim s povstalci navzájem obviňovali z použití chemických zbraní a smrti několika stovek lidí na předměstí Damašku. Vyšetřování pod patronátem mezinárodního společenství nakonec prokázalo, že jedovaté látky byly proti civilistům v Sýrii opravdu použity. Jednoznačně určit viníka se expertům ovšem nepodařilo.

Sýrie se poté pod hrozbou možné zahraniční intervence zavázala, že ukončí výrobu bojových látek a zlikviduje jejich dosavadní zásoby. Jak však namítá stanice al-Džazíra, chlor coby chemikálie s využitím i v běžném průmyslu na tomto seznamu nefiguroval.

Jestli si Sýrie nepospíší, lhůtu pro likvidaci nestihne, říká OPCW

Již vyrobené zbraně a jedovaté látky se syrská vláda zavázala předat pod dohledem Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) k likvidaci za svými hranicemi. Poté, co jeden z nejnebezpečnějších nákladů světa na svém území odmítly zneškodnit čtyři země, se jej zavázali zlikvidovat Američané na své lodi v mezinárodních vodách Středozemního moře (více o tom se dočtete zde).

Původní lhůta k předání jedovatého materiálu uplynula 5. února, Asadův režim ji však nedodržel. Zpoždění omlouval mimo jiné komplikovaným převozem nebezpečných látek přes povstalecká území. Další, prodloužená lhůta k odevzdání arzenálu uplynula 13. dubna.

K dnešnímu dni podle BBC Damašek odevzdal na 65 procent svých zásob chemických bojových látek, které oficiálně přiznal a umožnil mezinárodním inspektorům jejich revizi.

Původní závazek, který Asadův režim přijal pod hrozbou intervence Západu, předpokládal úplné zničení jedovatého arzenálu do konce června, přičemž zneškodnění bojových látek by mělo zabrat nejméně měsíc. OPCW varovala, že pokud si Sýrie notně nepospíší, ani tento termín nestihne.

Ve věci posledních čtyř údajných chemických útoků již požádala Syrská národní koalice, hlavní politická reprezentace syrské opozice, Spojené národy o řádné vyšetření.

Chemické zbraně byly v Sýrii použity zřejmě už loni v září. CNN tehdy odvysílala záběry lidí po chemickém útoku:

8. září 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue