Jednání o nové vládě připomíná kolotoč prohlášení. Ilustrační foto

Jednání o nové vládě připomíná kolotoč prohlášení. Ilustrační foto | foto: David Port, MF DNES

Povolebním jednáním už nerozumí ani politici

  • 51
Také vám připadá, že po sedmi týdnech vleklých povolebních jednání už jejich smyslu vůbec nerozumíte? Pak buďte v klidu, nejste v tom sami. Nerozumějí tomu totiž už ani sami politici, hlavní aktéři dohadování.

Asi vlivem tropických veder, to ve čtvrtek přiznal i šéf sociální demokracie Jiří Paroubek. "Většinou bývám bystrý. Ale dneska je horko, já si to potřebuji v klidu přečíst a zažít," povzdychl si Paroubek po jedné schůzce s rivalem, lídrem ODS Mirkem Topolánkem.

Chce to chladnou koupel
Předseda ČSSD se zřejmě zapomněl vykoupat v bazénu u vládního zámečku v Kolodějích. Jeho chladnou vodu označil tento týden za oblíbenou proceduru, která mu pomáhá prokrvit mozek. Jak však rozumět nynějším politickým tanečkům i bez koupele v chladné vodě?

Základní poučka pro voliče by mohla znít: Zásadně nevěřit, že dnešní plán řešení bude platit i zítra. Jako příklad můžeme vzít třeba i zásadového předsedu Strany zelených Martina Bursíka.

"Konečně můžeme alespoň odlepit paty od země," chválil ještě ve středu Bursík jeden z návrhů ČSSD, ale ve čtvrtek ho klidně odmítl: "Sociální demokracie uzavírá prostor pro jakákoliv další jednání."

Příhoda jasně ilustruje, jak funguje vyjednávání o nové vládě. Připomíná to kolotoč prohlášení. Jeden ráno něco řekne, druhý na to hned reaguje, vzápětí mu odpoví ten první – a tak pořád dokola. V tom se snadno člověk ztratí.

Přitom je i po 47 dnech od voleb a po sérii nejrůznějších schůzek situace vlastně pořád stejná. Topolánkova ODS tvrdohlavě trvá na společné vládě s lidovci a zelenými. A Paroubkova ČSSD to zase zatvrzele odmítá.

V politice žádné stanovisko není definitivní. Hned po volbách se všichni socialističtí poslanci podpisem zavazují, že rozhodně nepodpoří Topolánkovu vládu. Pak nějakou vstřícnost přece jen ještě několikrát připustí. A pak zase vezmou zpět.

Už jednají v tričkách
A tak pořád dokola – krok vpřed, krok vzad. Neustále přešlapování na místě. Jaký to má smysl? U kávy ve Sněmovně mezi jednáními koaliční politici klidným hlasem odpovědí, že hrají o to, kdo bude trpělivější a kdo partii déle vydrží.

Změnilo se tedy od voleb vůbec něco? Jedinou viditelnou změnou jsou úbory politiků. Na první schůzky chodili v oblecích, včera už třeba Topolánek dorazil do Sněmovny v zelené košili s krátkým rukávem a Bursík v bílém tričku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue