Bělorusové žádají propuštění Iryny Chalipové

Bělorusové žádají propuštění Iryny Chalipové | foto: The Independent

Běloruska bojuje o vnuka, který zůstal kvůli Lukašenkovi bez rodičů

  • 47
Tříletý Bělorus Danil ještě nemůže volit, přesto se ho prosincové volby prezidenta dotkly víc než chtěl. Oba jeho rodiče, jeden z prezidentských kandidátů a známá novinářka, skončili ve vězení. Hrozí jim 15 let. O chlapečka teď s běloruskými úřady bojuje jeho babička.

"Kde je máma a táta," ptá se babičky několikrát denně tři a půl roku starý Danil, jehož rodiče skončili za mřížemi po protestech v Minsku, které v zemi vypukly krátce před Vánocemi.

Tamní obyvatelé protestovali proti výsledkům prezidentských voleb, v nichž autoritářský prezident Alexandr Lukašenko obhájil svůj post s více než osmdesátiprocentním ziskem. Podle opozice však ve skutečnosti nezískal ani 50 procent. Policie a milice protesty tvrdě potlačily a stovky lidí putovaly do vězení (více o potlačení nepokojů).

Řadu z nich už úřady propustily. V žaláři však nadále zůstává přes třicet údajných "strůjců nepokojů" a jsou mezi nimi i Danilovi rodiče: jeden z devíti kandidátů na post hlavy státu Andrej Sannikov a novinářka Iryna Chalipová. Ani o jednom z nich nejsou dosud žádné zprávy.

Matka Chalipové Ljutsina tráví podle britské stanice BBC několik posledních dnů obíháním úřadů, kde se snaží dokázat, že může o chlapce pečovat. Úřady zvažují jeho přemístění do dětského domova.

"Poslední dny běhám z místa na místo, abych dokázala, že nejsem šílená, že neberu drogy, ani že nemám žádnou sexuální úchylku," řekla Ljutsina Chalipová, která musela podstoupit i zdravotní testy. "Také zkontrolují, jestli žiji ve vyhovujících podmínkách, a pak rozhodnou o osudu mého vnuka," připomněla manýry, kterými úřady před lety strašily i v socialistickém Československu.

Na univerzitách vznikají seznamy nepohodlných studentů

Minský městský soud také zamítl žádost o propuštění dalšího významného běloruského opozičního politika Uladzimira Njakljajeva. I on patřil k řadě kandidátů, kteří se 19. prosince postavili Lukašenkovi. Coby jednomu z organizátorů mu hrozí 15 let vězení.

Njakljajev se přitom protestů takřka nezúčastnil, ještě před zahájením demonstrací byl surově zbit a převezen do nemocnice. Tam si ho převzala policie a zraněného převezla do vazby. Zadržený ale podle soudce "spáchal zvlášť těžké zločiny", citovala ČTK.

Problémům čelí i vysokoškolští studenti. Podle běloruského tisku mají univerzity vypracovat seznamy, na nichž zaznamenají účastníky protestů. Školy je pak mají pod jakoukoli záminkou vyloučit.

V pondělí přijeli zástupci běloruské opozice do Prahy, kde jednali s šéfem diplomacie Karlem Schwarzenbergem a ministrem vnitra Radkem Johnem. Žádali o přitvrzení evropského postoje k Bělorusku. Opoziční organizace Shromáždění nevládních demokratických organizací dnes vyzvala vedení EU, aby bezodkladně přerušilo jakékoli kontakty s běloruským režimem, dokud tamní úřady nepropustí všechny politické vězně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video