Omítka musí dolů, aby zdivo vyschlo. Na severu Čech se stále uklídí. Až do října pomáhají obcím i nezaměstnaní. Ilustrační foto.

Omítka musí dolů, aby zdivo vyschlo. Na severu Čech se stále uklídí. Až do října pomáhají obcím i nezaměstnaní. Ilustrační foto. | foto: Ota Bartovský, MF DNES

Povodňový úklid pro nezaměstnané někde končí, jinde ani nezačal

  • 18
Srpnové povodně zamíchaly nezaměstnaností na severu Čech. O práci přišlo kvůli velké vodě nejméně 90 lidí, dalších 234 jich naopak získalo nečekanou "brigádu" při odklízení povodňových škod. Ani téměř dva měsíce po volbách se ale nepodařilo obsadit všechna místa. Obcím chybí oproti požadavkům 37 nezaměstnaných.

"Ve dvou případech pracovní příležitosti starostové nevyužili. V několika jednotlivých případech se místa nedařilo obsadit. Týká se to například Mníšku nebo Oldřichova v Hájích. Ne vždy se nalezl vhodný uchazeč," popsala ředitelka úřadu Kateřina Sadílková.

Podle starosty Raspenavy Pavla Lžičaře byly i situace, kdy nezaměstnaní pracovat nechtěli. "Jsou to ojedinělé případy, ale takovou zkušenost tu u některých místních máme," řekl Lžičař.

"Jsou lidé, kteří jsou na pracáku a dělat nebudou. Nebo jsou tak problematičtí, že si je nikdo na pomoc nevezme. Začnou a pak nechodí," dodal. V Raspenavě s veřejnými pracemi pomáhá pět lidí.

Zkušenosti Raspenavy popisují spíše výjimku v jinak fungující spolupráci mezi obcemi a úřady práce. Na Liberecku se podařilo zprostředkovat dočasnou práci pro 204 nezaměstnaných, dalších 30 pomáhá odklízet škody na Českolipsku. Jsou to především lidé se základním vzděláním, kteří jsou v evidenci nezaměstnaných vedeni dlouhodobě.

práce pro nezaměstnané

Nezaměstnaní pomáhají nejčastěji formou veřejně prospěšných prací:
- uchazeč při nich vypadává z evidence úřadu práce
- může práci vykonávat maximálně 1 rok
- odměna je až 12 tisíc korun/měsíc, pro koordinátory až 20 tisíc/měsíc

Další možností je vypomáhat při takzvaném nekolidujícím zaměstanání. Tedy např. smlouvou o provedení práce:
- uchazeč nevypadává z evidence úřadu práce
- práci může vykonávat po neomezenou dobu (obce si je žádaly např. na tři měsíce)
- odměna nesmí přesáhnout 4 tisíce korun/měsíc, nezaměstnaný smí pracovat maximálně 20 h/týden

Nejvíce lidí našlo uplatnění na Frýdlantsku, Hrádecku a Chrastavsku. Na Českolipsku pracují například v Brništi nebo ve Skalici.

"Naše požadavky byly splněny všechny. Pomáhá tady celkem 12 pracovníků, kteří jsou z Heřmanic. Vždycky jsem se snažil zaměstnat místní lidi," popsal starosta obce Vladimír Stříbrný. "Lidi byli rádi, že si mohou přivydělat a ještě tím pomoci," dodává starosta Brniště František Jandera. V Brništi pomáhá na 10 nezaměstnaných.

Výplata i 20 tisíc korun

Někteří pracovníci si při povodních mohli přijít i na 20 tisíc měsíčně. Bylo to v případě, že koordinovali práci skupiny a požadavky obecních úřadů. Peníze nezaměstnaným vyplácejí obce. Těm prostřednictvím úřadů práce vypomohl stát. Příspěvky byly nejprve ve výši devíti tisíc korun, později úřady vyplácely obcím 12 tisíc korun měsíčně na jedno obsazené pracovní místo.

Lidé zprostředkovaní úřadem práce budou pomáhat v poničených oblastech do konce října. Právě do té doby mají podepsané pracovní smlouvy.

Zatímco Brniště pracovníky už nevyužije, v Heřmanicích zvažují, že část by jich pomáhalo v zimě při odklízení sněhu. Raspenava by je zase až do mrazů využila při nápravě škod na obecním majetku. Poničené jsou ploty, poškozená u některých budov schodiště.

Kromě nečekané "brigády" ale povodeň přinesla také ztrátu práce. Na Liberecku jich evidují zhruba 90. "Pracovníci frýdlantské pobočky zaevidovali například 1. září 25 uchazečů o zaměstnání přímo ve firmě Damino Frýdlant," uvedla Sadílková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video