Povodňová vlna opouští zemi

  • 3
Záplavová vlna, která po dva týdny v Česku ničila a zabíjela, zemi pomalu opouští. Příval vody se v tuto chvíli pomalu přesunuje k německým sousedům. V Děčíně řeka kulminovala a voda začala odtékat z ulic. Masa vody nyní míjí Hřensko, kde pod vodou zmizelo množství domů. V obci ale nikdo nezůstal, protože všechny místní záchranáři evakuovali do bezpečí. Obec zůstává bez spojení.

Evakuovaní lidé jsou ubytováni v penzionech nad obcí. Přestěhován byl i krizový štáb. Očekává se, že bude řeka v Hřensku kulminovat brzy ráno.

Podle propočtu krizového štábu v Děčíně Labe ve Hřensku kulminovalo v noci na sobotu. Nelze to však změřit, protože v obci nemají vodohospodáři žádná měřidla.

Níže po proudu, v Děčíně, Labe kulminovalo v osm hodin večer. Hladina řeky se zde dostala nad dvanáct metrů - na hodnotu 12,25 metru. Voda již začala odtékat z ulic. "V městské části Boletice v sobotu do 06:00 ustoupila o dva metry na šířku," informoval místní krizový štáb.

Jak řekl mluvčí děčínské radnice Jiří Rous, setrvá hladina na stávající úrovni do sobotního večera. Pak by měla opadat. "Počítáme, že v neděli by měla klesnout na 10 až 10,5 metru," dodal.

Už odpoledne byla podle radnice zatopena třetina města. Evakuace místních obyvatel skončila ve čtyři hodiny odpoledne. Vyklizené oblasti hlídají policisté a strážníci spolu se stovkou vojáků.

Podle Jiřího Rouse z tiskového oddělení děčínské radnice má město situaci pod kontrolou. "Evakuace byla po celou dobu bez větších komplikací," řekl Rous. Z domovů muselo před velkou vodou odejít na 1600 lidí. 

Policie nyní prověřuje, zda všichni, kteří měli opustit domovy, to opravdu udělali. "Ve chvíli, kdy je dům odříznut, nemůžeme již lidem bez ohrožení životů záchranářů pomoci," varoval starosta města Vladimír Medek.

Podle pracovníků SČE už regionu nehrozí další odpojování proudu, odpojeno zatím bylo na šest desítek stanic.

Rozsáhlá fotogalerie

Všechny články o záplavách najdete zde.
V Ústí hladina klesla pod 11,5 metru, kulminovala v pátek odpoledne na úrovni 11,85 metru. Ve městě nocuje v 18 ubytovacích zařízeních přes 750 lidí. Ačkoli voda začala pomalu ustupovat, obyvatelé se do zaplavených objektů nesmějí ještě vrátit. Domy musí nejdříve prohlédnout statik. Magistrát se připravuje na vysoušení zalitých budov a snaží se zajistit co nejvíce vysoušečů.

Vodohospodáři žádají obyvatele, kteří bydlí podél rozvodněných řek v povodí Vltavy a dolního Labe, aby na objektech vyznačili, kam až vystoupila maximalní hladina během záplav. "Pomůže nám to při vyhodnocování rozsahu záplav způsobených touto ničivou povodní," sdělil iDNES Jaroslav Kinkor ze společnosti Hydroinform.

Jedinou spojnici přes řeku ohrožují klády
Železniční most, jehož provoz dnes komplikovalo velké množství naplavenin, především zaklíněných kmenů, není narušen. Ostatní mosty fungují jen pro pěší.

Zpravodaj MF DNES během dne hlásil, že most je pro lidi a záchranáře jednou z mála spojnic mezi oběma břehy rozbouřené řeky. Do mostu už ve čtvrtek narazila nekontrolovaná loď.

Mezi kamennými pilíři se hromadily naplaveniny, především obrovské klády. S těmi si neporadil ani speciální bagr umístěný na plošině. Poté, co zařízení v půl čtvrté odjelo, snaží se armádní záložníci a hasiči z Rumburka s pomocí lan naplavený odpad dostat od mostu.

Krajský hejtman Jiří Šulc řekl, že na místo by měla dorazit armáda se speciální železniční technikou.

I starosta Medek řekl, že mu ministr obrany Jaroslav Tvrdík pošle dalších 50 vojáků. "Navíc jsme požádali o techniku, která sem jede v humanitárním konvoji z Dánska. Z ní budeme požadovat velkokapacitní čerpadla a vysoušeče vody," řekl Medek.

Jedou vlaky mezi Děčínem a Ústím
Podle informací Českých drah se v obou směrech povedlo obnovit provoz na hlavním tahu mezi Děčínem a Ústím nad Labem.

Toto severočeské město dnes od rána s napětím čekalo, zda Labe pokoří historickou dvanáctimetrovou hranici. Nakonec se ale řeka, která hodinu po poledni kulminovala, zastavila níž.

V Ústí hladina Labe klesla o tři centimetry
Labe v Ústí už klesá.

Mluvčí místního Okresního úřadu Jiřina Henzelová zpravodaji MF DNES řekla, že se hladina odpoledne dostala na 11, 85 metru. Nepotvrdily se tak předpoklady, že dosáhne až 12,20 metru. Běžný stav toku je dva a půl metru.

To, že tok už neporoste potvrdila i Pavla Zajícová z Povodí Labe. "Vypadá to, že to je již kulminace. Pohybuje se to jeden centimetr nahoru a dolů. Moc velké rozdíly tam již nebudou," řekla ve 13:15 s tím, že zhruba na stejné úrovni bylo Labe již od jedenácti hodin.

Ani odpoledne ale konkrétní akce na záchranu majetku neskončily. Vpodvečer, kdy se celé město připravovalo na to, až voda opadne, zachraňpvali lidé z městské části Neštěmice čističku odpadních vod. K ní nosili pytle s pískem, aby tak zabránili jejímu úplnému zatopení.  ¨

Po 21:00 ukazoval vodočet 1182 centimetrů. Odpoledne řeka kulminovala na 1185 centimetrech.

Domovy v Ústí opustilo odhadem 6000 lidí. Zhruba dvě třetiny odešly samy. Ostatní k tomu podle mluvčího ústeckého magistrátu Milana Knotka musela přimět městská policie.

Řeka bude zřejmě klesat týdny
Zatím není jasné, kdy a jakou rychlostí by mohlo Labe jít dolů. Pokles totiž ze začátku bude pomalý, hlavně kvůli velkému jezeru, ve které se řeka přeměnila na Litoměřicku. Není totiž spočítané, jaké množství vody tam je a jak rychle poteče.

Jezero, které Labe na soutoku s Ohří vytvořilo, měří od Roudnice nad Labem k Litoměřicím asi dvacet kilometrů. Masa vody má na šířku až osm kilometrů.

Povodeň v tomto úseku podle dostupných informací zatopila nejméně třicet obcí. Mezi nejpostiženější patří Počaply, České Kopisty a Terezín, který musel být zcela evakuován.

Bude mít letošní velká voda svoji rysku na sloupu rekordních povodní v Ústí nad Labem?

Zatopený most v Ústí nad Labem.

Zatopené Ústí nad Labem.

Ústí nad Labem pod vodou.

Rozvodněné Labe vytvořilo v okolí soutoku s Ohří jezero, které měří od Roudnice nad Labem k Litoměřicím asi dvacet kilometrů. Do šířky masa vody dosahuje až osmi kilometrů. Její hloubka je různá podle terénu. Povodeň v tomto úseku zatopila na třicet obcí. Mezi nejpostiženější patří Počaply, České Kopisty a Terezín, 16.srpna 2002

Ulice v severočeském Terezíně se proměnily v jezero. Celé město bylo kvůli ataku řeky evakuováno, 16. srpna 2002

Zaplavený nájezd na Mariánský most v Ústí nad Labem, 16. srpna 2002

Rozvodněné Labe v Ústí, 16. srpna 2002

Zaplavené opevnění Terezína, 16. srpna 2002

Velká voda v Litoměřicích, 16. srpna 2002

Malá pevnost v Terezíně pod vodou, 16. srpna 2002

Národní hřbitov v Terezíně, 16. srpna 2002

Statek u Kralup nad Vltavou, 16. srpna 2002

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video