Vltava zatopila i Miřejovice u Kralup nad Vltavou. (3. června 2013)

Vltava zatopila i Miřejovice u Kralup nad Vltavou. (3. června 2013) | foto: Vít Šimánek, ČTK

Povodeň zasáhla 51 vodovodů, hlavní hygienik varuje před šířením epidemií

  • 6
Hygienici evidují už 51 míst hromadného zásobování vodou, která dočasně odstavila povodeň. Dalších sto vodovodů je v ohrožení. Hlavní hygienik Vladimír Valenta nabádá, aby lidé nepodceňovali dezinfekci či používání úklidových pomůcek, protože hrozí šíření epidemií.

"Nejvíce vodovodů je zasaženo ve Středočeském, Plzeňském a Jihočeském kraji," uvedl Valenta s tím, že místa musí být zásobována balenou vodou nebo vodou z cisteren. Zprovoznění postižených řadů nějaký čas potrvá, po opadnutí vody totiž musí být vyčištěny a vydezinfikovány.

Jak se chovat při povodních

Základní hygienická pravidla

Vladimír Valenta také upozornil, aby lidé zlikvidovali potraviny zasažené povodňovou vodou nebo uchovávané v lednicích a mrazácích bez elektřiny. "Pokud je chlazené či mrazené jídlo déle než čtyři hodiny v teplotě nad šest stupňů, je nutné se ho zbavit," řekl hlavní hygienik.

Lidé si po záplavách mohou nechat pouze neporušené konzervy, je však nutné je pořádně očistit a před otevřením obal dezinfikovat. Při úklidu by neměli zapomínat na mytí rukou, používání gumových rukavic a dalších pomůcek tak, aby zamezili kontaktu s vodou či bahnem po povodních. Ty jsou kontaminované a mohou být zdrojem nákazy. Dobré je překontrolovat si i platnost očkování proti tetanu.

Povodně 2013 ve fotografiích

"Epidemiologickou situaci zatím máme klidnou a já doufám, že to tak i vydrží. Ale uvidíme, vždy se nějaké problémové případy vyskytnou," uvedl Valenta s tím, že povodně a následná situace znamenají extrémní zdravotní riziko a kontaminaci prostředí včetně možnosti vyplavení toxických látek a přemnožení přenašečů nákaz. Například komárů.

Náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák dodal, že resort má dvakrát denně informace z jím zřizovaných fakultních nemocnic. Žádná z nich zatím není ohrožena. Ty v Praze už v neděli přijaly desítky pacientů z evakuované Nemocnice Na Františku (více o evakuaci čtěte zde). V pondělí pak hospic v Michelské ulici v Praze 4 požádal Thomayerovu nemocnici o přijetí osmi klientů.

Ministerstvo zdravotnictví situaci zrekapitulovalo v pondělí na tiskové konferenci.

Pomoc psychologa

Ministerstvo vnitra ve spolupráci s policejním prezidiem zřídilo v neděli psychologickou poradenskou linku pro lidi zasažené povodněmi. Funguje nonstop na čísle 974 834 688.

Česká asociace pojišťoven (ČAP) v pondělí vydala několik rad, jak se chovat, když pojištěný majetek zasáhne voda. První rada zní, aby lidé zkontrolovali statiku domu, rozvody energií a kanalizaci. Mezi prvními by lidé měli zlikvidovat vodou zasažené potraviny, plodiny a uhynulá zvířata (rady, jak se po povodni chovat vůči pojišťovně, čtěte zde).

Ministerstvo práce a sociálních věcí zase přidalo informaci, že při odklízení následků ve veřejném zájmu nemusí lidé ze zákona do práce. Stejně jako když je povodeň odřízne od okolí. Nejvíce postiženým domácnostem stát může vyplatit mimořádnou dávku (více o pomoci čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video